Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

O sladkom moči a krvi

O sladkom moči a krvi

.vladimír Marko .klub .história 07.01.2018

Nevieme, ako Matthew Dobson vyzeral. Nezachoval sa totiž ani jeden jeho portrét. Ten, ktorý visel na stene v liverpoolskej nemocnici, bol v roku 1874 ťažko poškodený. Jeden z miestnych lekárov ho použil ako terč pre svoje pokusy so strieľaním hrachu.

Som neustále v úžase

Som neustále v úžase

.andrej Bán .klub .história 17.12.2017

Jeden z najuznávanejších slovenských fotografov Peter Župník opisuje, aké náročné bolo nájsť si vlastnú cestu k zaznamenaniu diel Majstra Pavla. V Starej radnici v Levoči je do februára výstava jeho fotografií. Ukazujú práce slávneho rezbára tak, ako sa už nedajú vidieť.

Svet Slovensku a Slovensko svetu

Svet Slovensku a Slovensko svetu

.pavel Brunovský .klub .esej 17.12.2017

Mám to ešte zo školy, že v našom ponímaní dejín Slovenska naše okolie nemalo na práci nič iné, ako „kradmou rukou siahať na našu slobodu“. Odrazom tohto postoja je heslo „Cudzie nechceme, svoje si nedáme.“

Neznámy Majster Pavol

Neznámy Majster Pavol

.andrej Bán .klub .história 16.12.2017

Kultúrna verejnosť, a to nielen na Slovensku, si tento rok pripomenula 500 rokov Majstra Pavla z Levoče. Kto bol najvýznamnejší rezbár neskorej gotiky na našom území, to však doteraz príliš nevieme.

.týždeň

Zbaviť sa štátu?

.tomáš Zálešák .klub .esej 27.11.2017

V dobe, keď nielen Európska únia, ale aj jednotlivé národné štáty praskajú vo švíkoch, sa na Slovensku a v strednej Európe hlboko zakorenila predstava, že sloboda znamená neprítomnosť inštitúcií a riadnych procesov: rob si každý, čo chceš, určuj si svoje pravidlá – a basta!

Rozprávať sa s robotom

Rozprávať sa s robotom

.michal Novota .klub .technológie 18.11.2017

Keď sa v portugalskom Lisabone zišlo takmer šesťdesiattisíc nadšencov, propagátorov a tvorcov nových technológií zo 170 krajín sveta, reč nebola o budúcnosti techniky, ale o nás – ľuďoch, ktorí sa s tou technikou budeme musieť naučiť žiť.

Brno je nová Praha

Brno je nová Praha

.denisa Gdovinová .klub .architektúra 12.11.2017

Viac ako tristo budov s kvalitnou architektúrou, ktoré sú roztrúsené po celom meste v kľukatých uliciach. Desiatky dobrých kaviarní a klubov, ktoré sú vizitkou študentského mesta. Najväčšou devízou Brna je jeho neobjavená atmosféra.

.týždeň

Neznámy človek z Košíc

.eva Čobejová .klub 12.11.2017

Po župných voľbách sme v .týždni napísali, že meno víťaza volieb v Košickom kraji Rastislava Trnku bolo pre zvyšok Slovenska totálne neznáme. Čitateľku z Košíc pani Kissovú to veľmi rozhorčilo a napísala do redakcie aj toto: „Navodzuje to dojem, že sopliak včera vyliezol spod prevráteného kameňa a k

Bezuzdnosť, to je to slovo

Bezuzdnosť, to je to slovo

.eva Čobejová .klub 05.11.2017

Neviem, či existuje lepšia kniha o tom, čo sa v Rusku dialo v rokoch 1916 –1920, ako denníky, ktoré si v tom čase viedla mladá študentka Aľa Rachmanovová, vlastným menom Galina Džuraginová.

Lovci šarlatánov: Odkysľovacie diéty

Lovci šarlatánov: Odkysľovacie diéty

.judita Páleníková .klub 29.10.2017

Termín prekyslený organizmus pozná asi každý. Nie každý však vie, čo si pod ním môže predstaviť. Nečudo, veď ani samotní zástancovia teórie v tom nemajú celkom jasno. To im však nebráni odkysľovanie odporučiť na rakovinu, osteoporózu aj depresie.