Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
Odsúdení na neustálu adaptáciu

Odsúdení na neustálu adaptáciu

.ronald Blaško .spoločnosť .školstvo

Pasca porovnávania nás tak zviera, že naša spokojnosť je viac určená naším relatívnym postavením voči okoliu než absolútnym stupňom bohatstva, tvrdí Thomas Hylland Eriksen, nórsky profesor sociálnej antropológie vo svojej knihe Syndróm veľkého vlka – Hľadanie šťastia v spoločnosti nadbytku.

Dosť bolo srandy, situácia je vlažná

Dosť bolo srandy, situácia je vlažná

.anton Vydra .spoločnosť .spoločnosť

Už sa na to viac nedokážem pozerať, vážený čitateľ. Som preto za absolútny a okamžitý zákaz humoru vo všetkých jeho formách. Nevtipkujem, humor škodí našej prirodzenosti, národnému povedomiu a ničí našu bohato rozvinutú duchovnú a intelektuálnu kultúru – tentoraz vo všetkých jej formách.

.týždeň

Nebezpečný precedens

.marína Gálisová .spoločnosť .cirkev pod lupou

V rámci opatrení, ktoré mali zabrániť šíreniu epidémie nového koronavírusu, povolila Konferencia biskupov Slovenska, že veriaci môžu prijímať eucharistiu na ruku. Toto rozhodnutie jej vynieslo aj istú nevôľu. Tradicionalisti alebo tí, ktorí k nim majú blízko, vyšli s rôznymi apelmi a iniciatívami, ktorých spoločným obsahom bolo, že prijímanie Božieho tela na dlaň predstavuje jeho zneuctenie. Podľa nich je totiž jediná možnosť, ako sa dá eucharistia prijať s úctou: do úst.

Radikáli na Netflixe

Radikáli na Netflixe

.daniel Hevier ml. .spoločnosť .kultúra

Seriály o náboženskom extrémizme sú hitmi na internetovej televízii. Prečo to tak je? Sami sa môžete presvedčiť pri novinkách Kalifát a Neortodoxní.

Malý náznak veľkého konca

Malý náznak veľkého konca

.vladimír Marko .spoločnosť

Vo štvrtok 28. mája 1987, niečo pred trištvrte na sedem večer, pristálo v Moskve na okraji Červeného námestia jednomotorové lietadlo Cessna F127 so západonemeckými registračnými znakmi. Pilotoval ho 18-ročný nemecký amatérsky pilot Mathias Rust.

Len sa nebrať príliš vážne

Len sa nebrať príliš vážne

.marína Gálisová .spoločnosť .spoločnosť

Už dávno som sa nesmiala tak ako v tomto období. Pritom to vyzerá, že niet na čom. A aj tak sa množia vtipy, memes, karikatúry a smiešnych videí je toľko, že začínajú konkurovať videám so zvieratkami.

Nový .týždeň: Sú kresťanskí radikáli na víťaznom pochode?
4:29

Nový .týždeň: Sú kresťanskí radikáli na víťaznom pochode?

.štefan Hríb .spoločnosť

Žijeme znovu trochu slobodnejšie, no práve teraz sa zdvíha búrka slov o neslobode. Paradoxne rovnako u liberálov ako u konzervatívcov. Hrozí Slovensku kresťanský fundamentalizmus - o tom je hlavná téma nového .týždňa, vrátane rozhovoru s Robertom Bezákom.

Deti po korone

Deti po korone

.michal Oláh .spoločnosť .spoločnosť

Popri záchrane upadajúcej ekonomiky a nevyhnutnej starostlivosti o seniorov zostávajú na okraji verejného záujmu deti. Až päťdesiat percent psychických porúch pritom vzniká v detstve. Ktorými duševnými problémami trpeli deti počas pandémie najčastejšie?

.blížni s ombudsmankou Patakyovou: Správa o stave Slovenska
48:37

.blížni s ombudsmankou Patakyovou: Správa o stave Slovenska

.michal Oláh .spoločnosť

Prečo nebola správa verejnej ochrankyne práv o činnosti za rok 2019 prijatá NR SR? Sú protiargumenty poslancov racionálne? Smerujeme k fundamentalizácii politiky? Čo si myslí o vyjadrení cirkevných hierarchov? Potrebuje Slovensko náboženského ombudsmana?

Lucia Ďuriš Nicholsonová posiela otvorený list poslancom z Kresťanskej únie

Lucia Ďuriš Nicholsonová posiela otvorený list poslancom z Kresťanskej únie

.redakcia .spoločnosť

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová reaguje na návrhy a vyjadrenia z dielne poslancov Anny Záborskej a Richarda Vašečku. Prinášame vám ho v plnom znení.