Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Vláda Andreja Babiša nezískala dôveru. Predseda vlády preto musí podať demisiu. Zeman však Babiša opäť poverí zostavením vlády, pričom aj bez dôvery ho môže dlho držať pri moci.

Andrej Bán
.andrej Bán
V .týždni aj mimo neho rád fotografuje a píše, prináša reportáže prevažne z krízových oblastí vo svete aj z domova. Vidí v tom veľký zmysel zvlášť v dnešnej dobe internetu. Najradšej je na ceste. Pracoval pre viaceré české, slovenské a zahraničné časopisy, vydal dve fotografické monografie (Iné Slovensko a Kosovo), je spoluautorom viacerých dokumentárnych filmov. Založil organizáciu Človek v ohrození. Nemá rád pivo, Elán a anonymné internetové diskusie. Čoraz viac vidí zmysel v chránení si súkromia a jeho oddeľovaní od práce. Nejde mu to. Učí sa to. Rád fajčí cigary a spí, vraj ako taký macík. Učí sa pohybovať, lebo zo športu mu bol vždy najbližší šach.
.posledné
A prezidentom bude... Jiří Drahoš

A prezidentom bude... Jiří Drahoš

.andrej Bán .politika

Znie to asi trúfalo, no odkaz z už poučenej Bratislavy do Prahy vyzerá po prvom kole volieb tak, že by sme mohli zaželať Milošovi Zemanovi pokojný návrat na Vysočinu.

Komu patrí Jeruzalem

Komu patrí Jeruzalem

.andrej Bán .politika .fototéma

Niet na svete iného mesta, ktoré by bolo pre všetky tri monoteistické náboženstvá tak významné. Patrí celý Jeruzalem Izraelu, ktorý ho od vojny v roku 1967 spravuje? Americký prezident Donald Trump si to myslí, čím vyvolal búrku reakcií.

Vrátil som sa do lepšej krajiny

Vrátil som sa do lepšej krajiny

.andrej Bán .rozhovory

Z českého Respektu sa pred rokom vrátil na Slovensko, lebo má pocit, že Slovákom rozumie lepšie ako Čechom. Hovorí, prečo je Fico prijateľnejší ako Sulík a čo mu prekáža na niektorých katolíkoch. Andrej Kiska mu udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Publicista a spisovateľ Martin M. Šimečka.

Na ceste k Afroeurópe

Na ceste k Afroeurópe

.andrej Bán .témy

Zaľudnia náš vymierajúci kontinent už v blízkej budúcnosti migranti z Afriky? Politicky nekorektná otázka môže mať aj korektné odpovede. A predpovede.

Hlboko rozdelené Slovensko, príbeh 1998 až 2018

Hlboko rozdelené Slovensko, príbeh 1998 až 2018

.andrej Bán .názory

Opäť poruším rozumnú zásadu nekomentovať hlupákov. Komentáre Blahu, Hrnka či Fica na adresu Kisku a jeho ocenení pre Gála či Šimečku si to žiadajú.

Moja antiosobnosť roka? Polohulvát na čele vlády

Moja antiosobnosť roka? Polohulvát na čele vlády

.andrej Bán .názory

Koncom roka sa už tradične rozchádzam s kolegami v .týždni v názore, kto sú hlavné antiosobnosti. Prečo si teraz myslím, že Fico, a nie Bugár?

Som neustále v úžase

Som neustále v úžase

.andrej Bán .klub .história

Jeden z najuznávanejších slovenských fotografov Peter Župník opisuje, aké náročné bolo nájsť si vlastnú cestu k zaznamenaniu diel Majstra Pavla. V Starej radnici v Levoči je do februára výstava jeho fotografií. Ukazujú práce slávneho rezbára tak, ako sa už nedajú vidieť.

Neznámy Majster Pavol

Neznámy Majster Pavol

.andrej Bán .klub .história

Kultúrna verejnosť, a to nielen na Slovensku, si tento rok pripomenula 500 rokov Majstra Pavla z Levoče. Kto bol najvýznamnejší rezbár neskorej gotiky na našom území, to však doteraz príliš nevieme.

Svojrázny džihádista Anton Selecký

Svojrázny džihádista Anton Selecký

.andrej Bán .názory

Môže byť hlboko veriaci kresťan džihádistom? Ak chápeme toto slovo ako metaforu radikalizmu, nielen moslimského, tak, paradoxne, áno. Tu je jeden príklad.

Dekotlebizácia

Dekotlebizácia

.andrej Bán .reportáže .reportáž

Nepríjemné fenomény našich dejín zvykneme označovať slovom s príponou „izácia“. Normalizácia, mečiarizácia a podobne. Teraz odišiel z postu banskobystrického župana Marián Kotleba a ani toto nie je iba o jednej osobe.