Andrej Bán
.andrej Bán
V .týždni aj mimo neho rád fotografuje a píše, prináša reportáže prevažne z krízových oblastí vo svete aj z domova. Vidí v tom veľký zmysel zvlášť v dnešnej dobe internetu. Najradšej je na ceste. Pracoval pre viaceré české, slovenské a zahraničné časopisy, vydal dve fotografické monografie (Iné Slovensko a Kosovo), je spoluautorom viacerých dokumentárnych filmov. Založil organizáciu Človek v ohrození. Nemá rád pivo, Elán a anonymné internetové diskusie. Čoraz viac vidí zmysel v chránení si súkromia a jeho oddeľovaní od práce. Nejde mu to. Učí sa to. Rád fajčí cigary a spí, vraj ako taký macík. Učí sa pohybovať, lebo zo športu mu bol vždy najbližší šach.
.posledné
Chcem zmeniť Bratislavu

Chcem zmeniť Bratislavu

.andrej Bán .michal Novota .rozhovory

Pochádza z literárnej rodiny, no miloval deskriptívnu geometriu, a preto skončil pri architektúre. Spustil Mestské zásahy, teraz si trúfa na ten najväčší, chce byť primátorom Bratislavy. Hudobník, architekt a aktivista Matúš Vallo.

.týždeň

Postavenie mimo hry

.andrej Bán .stĺpčeky .iný pohľad

Športová terminológia je presná. Je to tak aj teraz, keď sa generálny prokurátor konečne rozhodol podať na súd podnet na zrušenie strany Kotleba ĽSNS.

Antiextrémistická numerológia z Bystrice

Antiextrémistická numerológia z Bystrice

.filip Kunák .andrej Bán .spoločnosť

Michal Kaščák ako jeden z hostí koncertu Zabudnuté Slovensko ma inšpiroval na nasledujúcu úvahu o tom, ako vrátiť číslam ich pôvodný význam a zmysel.

 Zrušenie Kotlebovej ĽSNS? Neskoro, ale predsa

Zrušenie Kotlebovej ĽSNS? Neskoro, ale predsa

.andrej Bán .názory

Perný týždeň. V pondelok sme ako iniciatíva Zabudnuté Slovensko zorganizovali v Banskej Bystrici koncert proti extrémizmu, o dva dni neskôr Generálna prokuratúra poslala na Najvyšší súd návrh na zrušenie ĽSNS.

Naše a zabudnuté

Naše a zabudnuté

.andrej Bán .klub .esej

Je to už akoby prehistória, nikto však na ňu nezabudol. Vlani v marci sa dostala do parlamentu strana Kotleba ĽSNS. Onedlho na to vznikla občianska iniciatíva Zabudnuté Slovensko.

Tak zjavila sa alebo nie? A potrebujeme to vedieť?

Tak zjavila sa alebo nie? A potrebujeme to vedieť?

.andrej Bán .názory

Panna Mária nie je poštárka, aby každý deň nosila odkazy. Tieto slová nepovedal skeptik či kacír, ale pápež František. Zjavenia Bohorodičky sú už sto rokov fascinujúcou témou. Prečo?

Gruzínsko má budúcnosť. Za sebou

Gruzínsko má budúcnosť. Za sebou

.andrej Bán .reportáže

Boli ste nedávno vo vojnovom Iraku a máte pocit, že nič bezútešnejšie sa dnes neďaleko od Európy nedá zažiť? Teda, okrem Sýrie. Omyl, choďte do Gruzínska, tam sa tejto ilúzie zbavíte.

Zúfalé Slovensko. Kto je to tá Evita?

Zúfalé Slovensko. Kto je to tá Evita?

.andrej Bán .názory

Ak čítate na gruzínsko-abcházskej hranici správy z domova, musíte mať pocit, že Slovensko sa nadobro pomiatlo. Rebríčky top správ trhá akási Evita.

Vrece zemiakov, Kotleba a tí iní

Vrece zemiakov, Kotleba a tí iní

.andrej Bán .témy

Tak a na jeseň tu máme opäť župné voľby. Meno Kotleba pozná každý a Ficov arogantný výrok spred štyroch rokov, že ho porazí aj vrece zemiakov, stihol zľudovieť. Kto sú vyzývatelia župana Kotlebu dnes? Aké majú šance?

Sudca Kliment a prípad Cervanová

Sudca Kliment a prípad Cervanová

.andrej Bán .rozhovory

Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment bol v kauze Cervanová členom senátu, ktorý vydal rozhodnutie, za ktoré sa hanbí. Pre Postoj navyše poskytol rozhovor s množstvom nehoráznych tvrdení. .týždeň označil za morálnych spolupáchateľov vrahov. Na niektoré témy reaguje obhajca odsúdených Allan Böhm.