.kultúra
Jaro 1945: Na co půjdeme do kina, drahoušku?

Jaro 1945: Na co půjdeme do kina, drahoušku?

.jiří Peňás .echo 24 .kultúra

Je jaro 1945, válka skončila, představte si, že se vám chce do kina. Na co asi tak mohli jít lidé před dvaasedmdesáti lety? Byl to zajímavý a zlomový okamžik.

Zostarnúť dôstojne

Zostarnúť dôstojne

.peter Bálik .kultúra .hudba

Rok 2017 bude patriť českej alternatívnej skupine Mňága a Žďorp. Kapela oslavuje tridsiate výročie existencie, čo je dôvod na oslavu, ale zároveň novým albumom Třínohý pes dokazuje, že nostalgia v ich prípade nie je namieste. O znovuzrodenej Mňáge hovoríme s jej lídrom Petrom Fialom.

.týždeň

Minirecenzie

.kultúra .minirecenzie

KNIHA Olivier Bourdeaut: Čakanie na Bojanglesa; FILM Kráľ Artuš: Legenda o meči; HUDBA Kudba z Marsu: Sonda;

.týždeň

Padedé s Robinom

.elena Akácsová .kultúra .zásah

„Toto bolo také super predstavenie, že vám odpúšťam nielen ten otrasný balet minule, ale môžete ma zobrať na dve ďalšie zlé predstavenia nabudúce!“ povedal veľkoryso Robin, deväťročný syn mojej kamarátky. 

.týždeň

Romeo a Júlia, moderne a odvážne

.boris Ažaltovič .kultúra .kritika

Len štyri roky po predchádzajúcej premiére uvádza SND novú inscenáciu Prokofievovho baletu Romeo a Júlia. Režisérka a choreografka Natália Horečná chcela do príbehu vniesť „nový vzduch a nové posolstvo, ktoré sa netýka už iba dvoch mladých milencov, ale nás všetkých“.

Zomrel spevák Chris Cornell

Zomrel spevák Chris Cornell

.peter Bálik .kultúra

Chris Cornell sa preslávil ako líder skupiny amerických grungeových skupín Soundgarden a Temple Of The Dog.

Alice Hyrmanová McElveen: Život je složitý

Alice Hyrmanová McElveen: Život je složitý

.jiří Peňás .echo 24 .kultúra

Alice Hyrmanová McElveen je žena, která kdyby napsala svůj životní příběh, bude z toho bestseller. Ona to možná ještě udělá, protože pro ni není překážek, které by nezdolala.

Hádaj, kto nám zavolá pri večeri

Hádaj, kto nám zavolá pri večeri

.zuzana Mojžišová .kultúra .kritika

Taliansky režisér Paolo Genovese (1966) u nás nie je veľmi známy, to sa však v týchto týždňoch mení, jeho najčerstvejší film Úplní cudzinci totiž boduje nielen v artových kinách, ale aj v multiplexoch – a to sa zas tak často nestáva.

Život, umenie a dobrá káva

Život, umenie a dobrá káva

.peter Bálik .kultúra .knižnica

Po debutovej próze Just Kids prišla pred dvoma rokmi s novou knižkou M Train. Po živote s Robertom Mapplethorpom nás Patti Smith pozýva do svojho vnútorného sveta.

Pusťte to ticho naplno

Pusťte to ticho naplno

.anton Vydra .kultúra .hudba

Kanadská džezová speváčka a pianistka Diana Krall vydala práve nový album Turn Up the Quiet. Po rôznych experimentoch sa vracia ku klasickým džezovým štandardom.