.kultúra
.športovec víkendu: Športový príbeh roka? Pokojne

.športovec víkendu: Športový príbeh roka? Pokojne

.filip Olšovský .kultúra

Pred Vianocami Petru Kvitovú napadol a poranil v jej dome zlodej. Koncom roka ešte vôbec nebolo jasné, či česká tenistka niekedy znova chytí do rúk raketu. Prešiel však iba polrok a v živote Petry Kvitovej sa všetko na dobré obrátilo.

Anna z tmavozeleného domu

Anna z tmavozeleného domu

.denisa Gdovinová .kultúra .film

Vrátila sa. Strelené a očarujúce dievča, ktorého fantázia dokáže jabloňové kvety vo váze premeniť na kráľovskú záhradu princeznej Kordélie. Annin jednoduchý, no očarujúci príbeh je späť v novom seriáli na Netflixe.

.týždeň

Pol Pot je nám až príliš blízky

.marína Gálisová .kultúra .knižnica

V roku 1975 ovládli Kambodžu Červení Khméri. Povstalci, ktorí vraj chceli vrátiť krajine dôstojnosť – očistiť ju od kolonializmu. Svet im na to skočil. A Červení Khméri zavraždili až dva milióny vlastných krajanov.

.týždeň

To nevytesníš!

.juraj Malíček .kultúra .zásah

Filmoví Transformers sú od tretieho dielu blbosť, jasne a nekompromisne a to je fajn, lebo človek aspoň vie, do čoho ide. Do kina, jasnačka, inak veľmi nemá zmysel dívať sa, to veľké plátno predsa len ukáže a každý film je lepší ako žiadny. 

.recka týždňa: alt-J – Relaxer

.recka týždňa: alt-J – Relaxer

.filip Olšovský .kultúra

Alt-j robia komplikované umenie, za každú cenu posúvajú hranicu ďalej a možno potichu čakajú, dokedy to bude únosné. Ešte stále je.

Zelená Pošta na vinyle

Zelená Pošta na vinyle

.peter Bálik .kultúra

Legendárny album dvojice Marián Varga a Pavol Hammel vyšiel konečne v reedícii na vinyle. Tu je jeho celý príbeh.

Stretnutie Avitalovcov na Konvergenciách

Stretnutie Avitalovcov na Konvergenciách

.daniel Hevier ml. .kultúra

Etnické korene majú zapustené už v priezvisku Avital. Napriek jeho zhode nie sú rodinou, ale stali sa kolegami, priateľmi a po čase aj spoluhráčmi v projekte AVITAL MEETS AVITAL, s ktorým teraz prichádzajú na špeciálny letný koncert organizovaný pod hlavičkou KONVERGENCIE.

Čítali ste už Davida Grossmana?
2:15

Čítali ste už Davida Grossmana?

.anton Vydra .kultúra

Spisovateľ a kníhkupec Pero Le Kvet hovorí o knihe Vojde kôň do baru Davida Grossmana, za ktorú dostal medzinárodnú Man Bookerovu cenu.

98 percent

98 percent

.filip Olšovský .kultúra .zásah

Začína sa to ako plnohodnotné vysokorozpočtové sci-fi. Hneď v prvej časti zo sveta v jeden moment zmiznú dve percentá ľudí. Bez varovania či akéhokoľvek vysvetlenia a bez ohľadu na vek, pohlavie či štátnu príslušnosť.

Introverti pre masy

Introverti pre masy

.filip Olšovský .kultúra .hudba

Na Pohodu prichádzajú mesiac po vydaní tretej štúdiovky Relaxer, ktorá iba potvrdila ich unikátne postavenie na hudobnej scéne. Alt-j dokážu byť stále zároveň introvertnými experimentátormi i hudobnými hviezdami, ktoré si popri forme potrpia aj na obsah.