.kultúra
Hudba ho držala pri živote

Hudba ho držala pri živote

.peter Bálik .kultúra .rozhovor

Marián Varga sa považoval za umelca vo výslužbe, no málokto vie, že tvoril až do svojej smrti. Len bigbítový a pesničkový svet, ktorý ho preslávil na albumoch Konvergencie alebo Zelená pošta, vymenil za vážnu hudbu. O tejto jeho tvorbe hovoríme s violončelistom Jozefom Luptákom, ktorý hral Mariánove

Ktorou postavou by ste chceli byť?

Ktorou postavou by ste chceli byť?

.elena Akácsová .kultúra .film

Sú filmoví hrdinovia, ktorých obdivujeme a s ktorými by sme si hneď vymenili miesta a žili ich filmový život! Chceli by sme byť ako oni, mať to, čo majú oni, byť tam, kde žijú oni, robiť to, čo robia oni a/alebo robiť to tak, ako to robia oni.

.týždeň

Minirecenzie

.kultúra .minirecenzie

KNIHA Wojciech Górecki: Planéta Kaukaz • FILM: Zabijakov osobný strážca • HUDBA: nvmeri: i don't think so

.týždeň

Najlepšie U2

.mário Gešvantner .kultúra .zásah

Ešte na gymnáziu som väčšinou počúval slovenskú a najmä českú alternatívu. Preto si dobre pamätám, ako som si kúpil prvú zahraničnú platňu, ktoré vychádzali v licencii v Opuse.

Poézia, čo nespievala nadarmo

Poézia, čo nespievala nadarmo

.milan Richter .kultúra .kultúra

Máloktorý básnik dvadsiateho storočia prežil taký rozporuplný život ako Pablo Neruda, vlastným menom Ricardo Eliecer Neftalí Reyes Basoalto.

.týždeň

Veľký policajt, veľký umelec

.anton Vydra .kultúra .film

Dokáže film postihnúť ľudský život, navyše keď je taký rozporuplný a neuchopiteľný ako ten, ktorý prežil čilský komunistický básnik a politik Pablo Neruda?

.recka týždňa: Arcade Fire – Everything Now

.recka týždňa: Arcade Fire – Everything Now

.filip Olšovský .kultúra

Arcade Fire vraj medzičasom narástli do rozmerov, pri akých už nikdy nenahrajú dobrú platňu. Možno nahrajú. No Everything Now ňou určite nie je.

Suzanne Vega: Nikdy som nebola ako Madonna

Suzanne Vega: Nikdy som nebola ako Madonna

.dvtv .kultúra

Americká folkrocková speváčka Suzanne Vega sa nechcela stať popovou hviezdou. Od hviezd éry 80. rokov sa podľa jej slov líšila. Nebola ako Madonna alebo Cyndi Lauper, neštylizovala sa do role popovej divy.

Magický Magritte

Magický Magritte

.anton Vydra .kultúra

Pred päťdesiatimi rokmi zomrel jeden z najväčších surrealistických maliarov, Belgičan René Magritte. Vo svojich dielach zobrazoval reálny svet v nereálnych situáciách. Bolo to originálne a zároveň inteligentne vtipné.

.týždeň

Veľký, väčší, najväčší

.filip Olšovský .kultúra .hudba

Najlepšie obdobie prežívali Arcade Fire pred siedmimi rokmi. To vydali svoju tretiu štúdiovku The Suburbs a hudobný svet mal už v auguste jasno v albume roka.