Opozícia prijala pri amnestiách poníženie – zavrhla lepší vlastný návrh, a potom dokonca aj vlastné požiadavky k tomu vládnemu. Zvíťazil strach. Štefan Hríb
.kultúra
.mesto nula: Chýba Bratislave bulvár? Ulice treba zo šesťdesiatky spomaliť

.mesto nula: Chýba Bratislave bulvár? Ulice treba zo šesťdesiatky spomaliť

.denisa Gdovinová .kultúra

Korzo, bulvár či široká mestská ulica sa podľa architekta Tomáša Šeba hýbe v rýchlosti desať kilometrov za hodinu. Je teda prispôsobená chodcovi, nie autám. V ateliéri Šebo&Lichý sa snažia presadiť, aby sa na bulvár premenila Mickiewiczova ulica v Bratislave.

Pohľad na tvorbu významného umelca: Adamčiak, začni!
7:33

Pohľad na tvorbu významného umelca: Adamčiak, začni!

.martin Hnát .kultúra

V Slovenskej národnej galérii odštartovali retrospektívnu výstavu venovanú intermediálnej tvorbe nedávno zosnulého Milana Adamčiaka. Po nedávnom úspechu výstavy Sen x Skutočnosť sa vernisáž stretla s veľkým diváckym záujmom.

Hlas Viery Špinarovej stíchol

Hlas Viery Špinarovej stíchol

.redakcia .kultúra

Od stredy 22. marca bojovali lekári o návrat speváčky do života – márne. Po zástave srdca počas koncertu v Čáslavi, keď ju hodinu oživovali, ju odviezli do pražskej motolskej nemocnice, kde ju lekári podrobili viacerým vyšetreniam. Napriek tomu svoj boj v nedeľu večer prehrala.

Skopírovaná brána v Trnave?

Skopírovaná brána v Trnave?

.anton Vydra .kultúra .historické pamiatky

Nad Vígľašom sa vypína mohutná pevnosť, ktorá dnes slúži ako hotel. Postavili ju na zrúcanine pôvodného zámku ako jeho repliku. Pre jedných sú takéto stavby hrozný gýč, pre iných záchrana dedičstva. Stavať ich či nestavať?

.týždeň

Námetov na noir plný rezervoár

.filip Olšovský .kultúra .knižnica

Štrnásť českých spisovateľov, štrnásť temných poviedok umiestnených do dnešnej Prahy. V koncepte, ktorý si nástojčivo pýta aj svoju slovenskú verziu.

.týždeň

Minirecenzie

.kultúra .minirecenzie

KNIHA Sofi Oksanen: Norma; PERFORMANCIA Dotyk I. & II., Nová Cvernovka; FILM Život/Life;

.týždeň

Ako sa žije s dierou v hlave

.zuzana Mojžišová .kultúra .kritika

Slávny nemecký filmový režisér Wim Wenders povedal, že filmy síce nemajú moc meniť svet, ale môžu zmeniť človeka, a to niekedy stačí. Dokumentarista Robert Kirchhoff sa, zdá sa mi, necháva premieňať svojimi filmami a vyzýva nás, aby sme sa pridali.

.týždeň

Iba denníčky?

.eva Čobejová .kultúra .zásah

Vlani na jeseň vyšla nová kniha českej autorky zo známej disidentskej rodiny. Tereza Boučková, dcéra Pavla Kohouta, nazvala svoju poslednú knihu nie celkom originálne či príťažlivo: Život je nádherný. 

.kniha na víkend: Antonio Moresco a tajomný román o malom svetle

.kniha na víkend: Antonio Moresco a tajomný román o malom svetle

.anton Vydra .kultúra

Máte niekedy chuť na naozaj drsnú knižku? Tak potom je Svetielko Antonia Morescu niečo pre vás. Mysteriózny príbeh o jednom mužovi a jednom chlapcovi.

Ako vyvážať hudbu

Ako vyvážať hudbu

.redakcia .kultúra

O čom je islandský hudobný zázrak a čo môže krajina urobiť pre to, aby sa dostala na hudobnú mapu sveta? Aj tieto otázky zodpovedala diskusia, ktorá sa konala v rámci festivalu Norway and Iceland meet Slovakia.