Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.architektúra
Mystika? Vodojemy!

Mystika? Vodojemy!

.marian Jaslovský .kultúra .architektúra 26.05.2023

Pod Brnom sa rozprestiera fascinujúci svet. Hrobka, bunker, lapidárium, kryt pod Petrovom, labyrint najstarších pivníc v Brne, druhá najväčšia kostnica v Európe. Nedávno návštevníci získali prístup do mysterióznych vodojemov.

Brno funkcionalistické a magické

Brno funkcionalistické a magické

.marian Jaslovský .kultúra .architektúra 28.04.2023

Brno je zlatá loď... veď to poznáte. My sme sa však vybrali do Brna za architektúrou. Pretože, ak by ste nevedeli, Brno je mekkou funkcionalizmu a v podstate svetovou raritou.

Dom nie je byt v poli

Dom nie je byt v poli

.filip Olšovský .denisa Gdovinová .kultúra .architektúra 26.08.2018

Hovorí sa: Postav dom, zasaď strom. S tým prvým to pritom vôbec nie je také jednoduché. Nominácie architektonickej ceny CEZAAR ponúkajú hneď niekoľko úchvatných spôsobov, ako na to.

Luxus triezvosti

Luxus triezvosti

.eva Čobejová .spoločnosť .architektúra 11.06.2018

Nová Ročenka slovenskej architektúry obsahuje špičkové diela za roky 2016 a 2017. Jej editori usúdili, že ak chcú udržať rovnakú mieru kritickosti, musia sa uspokojiť s dvojročnou periodicitou.

Brno je nová Praha

Brno je nová Praha

.denisa Gdovinová .klub .architektúra 12.11.2017

Viac ako tristo budov s kvalitnou architektúrou, ktoré sú roztrúsené po celom meste v kľukatých uliciach. Desiatky dobrých kaviarní a klubov, ktoré sú vizitkou študentského mesta. Najväčšou devízou Brna je jeho neobjavená atmosféra.

Prečo sa architekti nehrnuli na Luník IX?

Prečo sa architekti nehrnuli na Luník IX?

.peter Lényi .spoločnosť .architektúra 03.09.2017

Pred mesiacom mesto Košice zverejnilo výsledky ideovej urbanisticko-architektonickej súťaže na pretvorenie sídliska Luník IX. Popri primitívnych nenávistných komentároch zaznelo aj zopár rozumnejších. V nich sa polemizovalo, či súťaž v danej forme povedie k reálnemu zlepšeniu situácie.

Útulný interiér? Kdeže!

Útulný interiér? Kdeže!

.denisa Gdovinová .klub .architektúra 15.05.2017

Na severe Talianska stojí v lyžiarskom stredisku Obereggen chata, ktorá pripomína trojhlavého draka. Stavba zbiera medzinárodné ocenenia. Navrhol ju pritom slovenský architekt Pavol Mikolajčák, ktorý už osem rokov žije v Taliansku.

Chrámy vizuálneho pokoja

Chrámy vizuálneho pokoja

.denisa Gdovinová .kultúra .architektúra 20.11.2016

Významné architektonické ceny v tomto roku zbierajú aj sakrálne stavby. Ako dnešná moderná architektúra chápe ich rozmer? Trúfalo naznačuje, že do kostola dnes ľudia chodia trochu inak než pred niekoľkými storočiami.

.týždeň

Architekt príležitosti

.matúš Vallo .časopis .architektúra 13.03.2016

Verím, že veľa mladých slovenských ateliérov by pri zákazkách a možnostiach, aké majú ich zahraniční kolegovia, dosahovalo podobné úspechy a kvalitu.

.týždeň

Dedeček a SNG z iného pohľadu

.ján M. Bahna .časopis .architektúra 13.03.2016

Ako v celej našej spoločnosti, aj v architektúre chýba opozičný pohľad a diskusia k súčasnej  prezentácii tvorby, čo často vedie k zahmlievaniu pravdy.