Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Aj Snyder sa môže mýliť

Aj Snyder sa môže mýliť

.anton Vydra .klub .esej 30.07.2017

Ruský prezident Vladimír Putin sa dnes považuje za politického strojcu globálnej hry, v ktorej už na pravde nezáleží a v ktorej si môže každý tvrdiť, čo sa mu zachce. Odkiaľ sa táto nálada vzala a ako na ňu reagovať?

Reč a sex

Reč a sex

.michal Patarák .klub .duša 17.07.2017

Reč neslúži len na vyjasňovanie, ale aj zahmlievanie, to si určite uvedomujeme všetci. A tak, ako môžu slová odhaľovať sexualitu, tak ju môžu aj skrývať. Poznáme to z literatúry, filmov a praktizujeme to aj v bežnom živote.

Dunkerque: Zázrak z pláže

Dunkerque: Zázrak z pláže

.lukáš Krivošík .klub .história 17.07.2017

Zdalo sa, že pre Britov skončí uviaznutie státisícov ich vojakov vo francúzskom prístavnom meste Dunkerque v roku 1940 ako katastrofálna porážka. Namiesto toho sa väčšinu z nich podarilo evakuovať. Aj vďaka obetavosti mnohých civilov a Hitlerovej chybe.

Veľké víťazstvo v malej bitke

Veľké víťazstvo v malej bitke

.andrej Žiarovský .klub .história 09.07.2017

V porovnaní s kolosálnymi bitkami prvej svetovej vojny je tá zborovská rozsahom takmer zanedbateľná. Napriek tomu je Zborov jedným z najpozoruhodnejších stretnutí veľkej vojny a mal význam aj pre vznik Československa.

Cirkev – slovo slepé a nezreteľné

Cirkev – slovo slepé a nezreteľné

.walter Kasper .klub .esej 26.06.2017

Nemecký kardinál Walter Kasper napísal minulý rok knihu Martin Luther, venovanú 500. výročiu reformácie. V spolupráci s pražským vydavateľstvom Vyšehrad z nej prinášame krátky úryvok.

Erik Baláž: Nezlyhal medveď, ale človek

Erik Baláž: Nezlyhal medveď, ale človek

.andrej Bán .klub .príroda 12.06.2017

Dvadsať rokov sleduje život medveďov, robí o nich filmy aj knihy, je považovaný za nášho najväčšieho odborníka na divokú prírodu a jej ochranu. O prípade medvedice Ingrid a jej dvoch mláďat si myslí, že sa to inak, žiaľ, skončiť asi nemohlo. Erik Baláž.

Slováci sa nechali maďarizovať radi

Slováci sa nechali maďarizovať radi

.jozef Hajko .klub .história 04.06.2017

Tento rok si pripomíname 150. výročie rakúsko-uhorského vyrovnania. Maďarom prinieslo nevídaný rozmach, Slováci museli v ťažkých podmienkach potvrdiť svoju životaschopnosť.

První pas a evropské cesty

První pas a evropské cesty

.orhan Pamuk .klub .esej 28.05.2017

V roce 1959, když mi bylo sedm, otec jednou záhadně zmizel. O několik týdnů později jsme dostali zprávu, že je v Paříži. Bydlel v nějakém laciném hotýlku, občas vysedával v Café du Dôme a zdálky pozoroval, jak kolem prochází Jean-Paul Sartre.

Posadnutý Sagarmathou

Posadnutý Sagarmathou

.ján Madarás .michal Novota .klub .nekrológ 28.05.2017

Minulú nedeľu zahynul v Južnom sedle pod Mount Everestom náš priateľ z minuloročnej expedície Vlado Štrba. Toto je smutná kronika jeho posledných dní a hodín.

Naše a zabudnuté

Naše a zabudnuté

.andrej Bán .klub .esej 22.05.2017

Je to už akoby prehistória, nikto však na ňu nezabudol. Vlani v marci sa dostala do parlamentu strana Kotleba ĽSNS. Onedlho na to vznikla občianska iniciatíva Zabudnuté Slovensko.