Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Esej: Veda, pseudoveda a politika

Esej: Veda, pseudoveda a politika

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 22.05.2022

Politická obec je predmetom neustálej nespokojnosti. Je príliš svetská, kompromisná a príliš sa v nej zrkadlí hriešnosť ľudskej povahy. Môže sa tiež javiť ako „nevedecká“, iracionálna, založená na neoverených predpokladoch. Z pohľadu technokrata je neefektívna.

Cena Dominika Tatarku: Na krásu slov sa nezabúda

Cena Dominika Tatarku: Na krásu slov sa nezabúda

.erik Jakub Groch .daniel Liška .redakcia .kultúra .esej 15.05.2022

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika udelil tento rok Cenu Dominika Tatarku Erikovi Jakubovi Grochovi za jeho básnickú zbierku viety. Prinášame vám tatarkovskú reč laureáta.

Viety Erika Jakuba Grocha alebo ako čítať turgeneva

Viety Erika Jakuba Grocha alebo ako čítať turgeneva

.daniel Liška .kultúra .esej 15.05.2022

Laudácio nositeľa Ceny Dominika Tatarku za rok 2020 Daniela Lišku na počesť nositeľa Ceny Dominika Tatarku za rok 2021 Erika Jakuba Grocha.

Esej: Triumf, tragédia a otázniky

Esej: Triumf, tragédia a otázniky

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 08.05.2022

77. výročie skončenia druhej svetovej vojny si pripomíname v tieni aktuálne prebiehajúcej vojny Ruska proti Ukrajine aj úzkosti z možnej eskalácie tejto vojny na vojnu svetovú. Aktuálne dianie nám pripomína, že prinajmenšom niektoré vojny sa svojím spôsobom nekončia.

Esej: Železná logika

Esej: Železná logika

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 01.05.2022

Keď počúvame dnes opäť módne výhrady proti zastupiteľskej demokracii, ekonómii slobodného trhu či tradične ponímanej ústave slobody, vzniká dojem, že máme do činenia s logickou argumentáciou. Naopak, obhajoba zriadenia, ktoré priznáva vlastnú nedokonalosť, znie ako zajakavá obhajoba veci, ktorú dnes mnohí opäť považujú za stratenú vec.

Esej: Patriť k národu a vlasti

Esej: Patriť k národu a vlasti

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 24.04.2022

Keď v 18. storočí vyhlásil učený Samuel Johnson, že „patriotizmus je posledným útočiskom darebáka“, myslel tým najskôr na to, čo by sme dnes označili ako populizmus alebo „hurávlastenectvo“. Položil tým základy sporu, ktorý je pre moderné myslenie kameňom úrazu.

Sloboda: právo alebo výsada?

Sloboda: právo alebo výsada?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 10.04.2022

Nepredvídané ťažkosti s demokratickou transformáciou a s ňou spojenými reformami sú neustále sa vracajúcou témou. Neboli sme jej ušetrení ani na chvíľu počas tridsaťdva rokov od konca komunistického režimu. A dnes na ňu narážame v najrôznejších súvislostiach našej vnútornej politiky aj zahraničného diania, ktoré nás priamo či nepriamo zasahuje.

Esej: Prečo rehabilitovať geopolitiku

Esej: Prečo rehabilitovať geopolitiku

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 06.03.2022

Keď sa hlavnými témami debát a štúdií medzinárodných vzťahov stali globalizácia, prepojenie sveta novými komunikačnými technológiami a údajný nástup univerzálnej spoločnosti, kde sa hranice medzi štátmi relativizujú, geopolitické témy sa na Západe vytrácali z centra pozornosti. Bola to chyba.

Esej: Hovoríme o extrémizme?

Esej: Hovoríme o extrémizme?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 27.02.2022

Ten občas používaný preklad vety od Konfucia síce nezodpovedá originálu, dáva však zmysel: „Keď slová stratia význam, ľud stratí slobodu“. Nie je náhoda, že v dobe, keď sa aj u nás slovo „extrémizmus“ stáva opäť frekventovaným, strácame schopnosť povedať jasne, čo pod ním myslíme.

Esej: Sloboda v atómovom veku

Esej: Sloboda v atómovom veku

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 06.02.2022

Zhoršujúca sa medzinárodná situácia vedie spolu s ostatnými problémami aj k zviditeľňovaniu sily a slabosti národov, štátov a politických systémov. Prízraky z čias studenej vojny sa vracajú. Strach o bezpečnosť však v politickom rozhodovaní môže viesť k vyvodeniu dôsledkov, ktoré nemusia byť vždy rozumné; povedané zdvorilo.