Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
Olovrant a desiata v škole

Olovrant a desiata v škole

.stanislav Janota .spoločnosť .história 22.09.2023

Na základnej škole sme mali vyučovanie na zmeny. Cez veľkú prestávku na popoludňajšej zmene sme jedli olovrant, cez veľkú prestávku na dopoludňajšej zmene sme jedli desiatu. Desiata je teda obdoba olovrantu, je súčasťou kultúry stravovania v rôznych častiach sveta.

Odpoludňajší čaj na anglický spôsob

Odpoludňajší čaj na anglický spôsob

.stanislav Janota .spoločnosť .história 15.09.2023

Na návštevu k strýcovi Imrovi a tete Majde na Šoltésovej ulicu sme chodili s rodičmi častejšie do roku 1957, pokiaľ sme bývali na Rajskej ulici. Po Cukrovej a Poľnej to bolo „za rohom“. Po roku 1957, z Koliby, bola cesta zložitejšia. Prakticky vždy sme prišli na olovrant.

Nedeľné olovranty a čaj o piatej

Nedeľné olovranty a čaj o piatej

.stanislav Janota .spoločnosť .história 08.09.2023

Nedeľný čas popoludňajšieho čaju sme dlhé roky (od roku 1957 hlboko do šesťdesiatych rokov) trávili „U Radiča”. Na svätú omšu sme chodili do „Trojičky” (chrám svätého Jána z Mathy), doma na Kolibe bol slávnostný nedeľný obed a potom sa išlo na prechádzku na Kamzík.

Olovrant u grófky a spomienky na kaviarne

Olovrant u grófky a spomienky na kaviarne

.stanislav Janota .spoločnosť .história 01.09.2023

Dobre sme poznali pomery v domácnosti grófky Sipeky. Stará mama Hana sa narodila a detstvo do 10 rokov prežila v Ilave. Dôkladne poznala Klobušice (od roku 1969 sú súčasťou jej rodnej Ilavy). Grófka Alžbeta bola jej priateľkou, možno i veľmi vzdialenou príbuznou.

Stopy stredoveku alebo Nepodceňujme laikov

Stopy stredoveku alebo Nepodceňujme laikov

.hana Chorvátová .kultúra .história 23.06.2023

Denník N sa už od svojho vzniku snaží do verejného priestoru prinášať texty venované histórii a je to chvályhodná snaha. Od počiatku sa vo vydaniach objavovali články venované dejinám.

Ríša, ktorú zničila Katarína Veľká

Ríša, ktorú zničila Katarína Veľká

.andrzej Nowak .spoločnosť .história 28.04.2023

Cárovná Katarína Veľká vymazala aj posledné zvyšky tradície ukrajinskej samosprávy. Je čas prehodnotiť odkaz tejto vládkyne vo svetle brutality Ruska.

Ginový ošiaľ

Ginový ošiaľ

.vladimír Marko .spoločnosť .história 14.04.2023

Na začiatku 18. storočia bol Londýn so svojimi 575 000 obyvateľmi najväčšou metropolou na svete. Nebol len najväčším, ale aj najvzrušujúcejším mestom. Z jeho prístavu plávali lode do celého sveta, od Fínska po Zanzibar, od Madeiry po Karibik, Nové Anglicko a Kanadu.

Rumový zbor

Rumový zbor

.vladimír Marko .spoločnosť .história 06.04.2023

V nedeľu 13. mája 1787 vyplávala z anglického prístavu Portsmouth neobvyklá flotila. Tvorilo ju jedenásť plachetníc. Jej cieľom bolo Európanmi dovtedy neobývané územie na austrálskom kontinente (dnešný Nový Južný Wales) a jej účelom bolo vytvoriť na tomto území trestaneckú kolóniu.

Mesto dám, hradba proti mizogýnom

Mesto dám, hradba proti mizogýnom

.hana Chorvátová .kultúra .história 31.03.2023

Kto boli ženy v minulosti? Ako sa utvárala ich identita a čo si o nich mysleli muži v priebehu dejín? Tak trochu do toho môžeme nazrieť vďaka jednej interesantnej knihe a jej ešte interesantnejšej autorke.

Obchodný trojuholník

Obchodný trojuholník

.vladimír Marko .spoločnosť .história 31.03.2023

„Hlavným pitivom, ktoré na ostrove vyrábajú, je Rumbullion, alias Zabijak, ten robia z destilovanej cukrovej trstiny, štipľavý to a príšerný nápoj.“ Táto prvá zmienka o rume je z roku 1651, pochádza z ostrova Barbados.