Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Dunajské dinosaury

Dunajské dinosaury

.tomáš Čejka .klub .príroda 14.05.2018

V minulosti, približne do 16. storočia, sa každý rok na jeseň konalo pri brehoch Dunaja veľkolepé prírodné divadlo – proti prúdu rieky neúnavne plávali stovky obrovských, niekoľkometrových rýb.

Gender je slovo prepasírované dejinami

Gender je slovo prepasírované dejinami

.anton Vydra .klub 07.05.2018

Ak už niečo symbolizuje súčasné kultúrne vojny, je to nepochybne výraz gender. Či už ide o jeho definíciu v Istanbulskom dohovore alebo v súčasnom feminizme, nebude na škodu sledovať na chvíľu aj trochu iné dejiny tohto slova.

Ten, ktorý neuhýba, ale stojí

Ten, ktorý neuhýba, ale stojí

.peter Zajac .klub .esej 30.04.2018

Pri príležitosti tohtoročného odovzdávania medzinárodnej Ceny Jána Langoša pre bývalého prezidenta Nemeckej spolkovej republiky Joachima Gaucka predniesol literárny vedec Peter Zajac slávnostné laudatio, ktoré prinášame v plnom znení.

Čo môže zničiť Európu?

Čo môže zničiť Európu?

.martin Weiss .klub .esej 23.04.2018

Známy bulharský politológ a verejný intelektuál Ivan Krastev vydal minulý rok provokatívnu knihu s názvom Po Európe. Aké otázky vyvoláva jeho kniha v súvislosti s úvahami o budúcnosti európskeho projektu? A ako o nich premýšľame a či vôbec?

Liečivé elektrické šoky

Liečivé elektrické šoky

.vladimír Marko .klub .história 16.04.2018

Ugo Cerletti bol všestranne nadaný muž. Zostrojil zvonkohru z prázdnych delostreleckých nábojov a navrhol používanie bielych zimných uniforiem pre horské oddiely. A ako prvý použil na liečbu ťažkých psychických porúch záchvaty vyvolané elektrickým prúdom.

Patrí Kulichova socha na Duklu?

Patrí Kulichova socha na Duklu?

.anton Vydra .klub .esej 08.04.2018

Vojenský historický ústav (VHÚ) čaká 19. apríla súdne pojednávanie. Dedičom komunistického sochára Jána Kulicha sa totiž nepáčilo, že ústav vymenil na Dukle Kulichovo súsošie za pôvodnú plastiku československého vojaka. A tak na ústav podali žalobu.

Ako žiť vo valci?

Ako žiť vo valci?

.denisa Gdovinová .klub .pamiatky 01.04.2018

V centre Bratislavy už roky chátra mohutná národná kultúrna pamiatka, pre ktorú sa len ťažko hľadá využitie. Obilné silo v areáli Ludwigov mlyn je zložené z vysokých valcov bez podlaží či okien. Kedysi bolo dobré na uskladnenie obilia. Ale čo s ním dnes?

Libertariánska mládež

Libertariánska mládež

.martin Horička .klub .esej 24.03.2018

V posledných rokoch nastal u mladých ľudí zvláštny ideologický posun, ktorý narúša desaťročia fungujúcu pravo-ľavú rovnováhu.

Legendárna tatranská lanovka

Legendárna tatranská lanovka

.denisa Gdovinová .klub .historické pamiatky 11.03.2018

Ubehlo už osemdesiat rokov, odkedy sa prvá kabínka zavesená na lane vypravila na polhodinovú cestu na vrchol Lomnického štítu. Dnes pozostatky prvej československej lanovky v Tatranskej Lomnici chátrajú. Čo s nimi bude?

Transsibírskou magistrálou

Transsibírskou magistrálou

.michal Novota .klub .cestovanie 10.02.2018

Pred sto rokmi ju naši legionári mali v rukách. Ešte skôr, ako sme mali republiku. To v Rusku už nikomu nič nehovorí. Skôr tu spoznáte sovietskeho človeka – veľmi vitálny druh.