Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň

Charakter v selfie časoch

.eva Čobejová .klub .literatúra 29.01.2017

V roku 2015 oznamuje Donald Trump, že bude kandidovať na amerického prezidenta. Známy komentátor a spisovateľ David Brooks v tom istom roku vydáva knižku Cesta k charakteru. Zhoda náhod?

Viac než dvadsaťšesť životov

Viac než dvadsaťšesť životov

.anton Vydra .klub .esej 29.01.2017

Stalo sa to pred 421 rokmi, 5. februára 1597. Japonský panovník Tojotomi Hidejoši odsúdil na potupnú smrť dvadsaťšesť mužov. Kresťanstvo malo byť v Japonsku zlikvidované.

U nás, kde Maďar ani nie je

U nás, kde Maďar ani nie je

.józsef Demmel .klub .esej 22.01.2017

Turiec je veľmi vhodný na výskum slovenskej šľachty v hornouhorských župách. Slovenská materčina šľachty sa tam dostávala do konfliktu s maďarskou národnou ideou nielen z času na čas, ale takmer neustále.

.týždeň

Je to „len“ família

.zuzana Mojžišová .klub .film 22.01.2017

Rodina. Priestor pre najhlbšiu lásku i krutú nenávisť. Pre jemné dotyky aj boľavé údery. Pre vzájomnosť a tiež ubíjajúcu samotu uprostred ostatných. Miesto príchodov aj odchodov. Detstva a staroby. Života. A tiež smrti.

.týždeň

Domov! Domov! K mame

.andrej Bán .klub .literatúra 22.01.2017

Každá vojna je fľandra. Nositeľka Nobelovej ceny za literatúru (2015), bieloruská spisovateľka Svetlana Alexijevič, si na jednu takú posvietila už pred štvrťstoročím. A dobre urobila.

Město žijící zrychleně

Město žijící zrychleně

.peter Pomerantsev .klub .esej 15.01.2017

Když přilétáte v noci do Moskvy, rozeznáváte pod sebou půdorys města podle řady soustředných okružních silnic s malým kruhem Kremlu uprostřed. Na konci dvacátého století vnější okruhy svítily mdlým, špinavě žlutým světlem.

Mercedes Benz: luxus pre intelektuálov

Mercedes Benz: luxus pre intelektuálov

.peter Scherhaufer .klub .divadlo 15.01.2017

Existujú divadelné inscenácie, na ktoré je lepšie ísť pripravený. Poznať autora, jeho štýl, spôsob uvažovania – jednoducho byť v obraze. Hra Mercedes Benz, ktorú v svetovej premiére uviedlo začiatkom roka SND, je jednou z nich.

Na prahu 2017: Znovupremyslieť národ

Na prahu 2017: Znovupremyslieť národ

.ladislav Kováč .klub .esej 08.01.2017

Mesačník OS zorganizoval v roku 2000 anketu o slovenskej otázke, odkiaľ ideme a kam. Iniciátorovi sa zdala „málo frekventovaným problémom“. Vždy sme však trpeli infláciou textov na túto tému, a tak som navrhol, aby sme na všeobecné národnoštátne sebareflexie uvalili na päť či radšej desať rokov mora

Nie je nadávka ako nadávka

Nie je nadávka ako nadávka

.michal Patarák .klub 08.01.2017

Raz vulgarizmus, inokedy veselá sranda, ale vždy ide o slová, ktoré majú v jazyku naozaj bohaté použitie napriek ich značným reguláciám.

.týždeň

Život v bubline

.michal Novota .klub .literatúra 08.01.2017

Fit lopty, stolný futbal, pingpong, krikľavé farby a hojdacia sieť. K tomu veľa hračiek a videohier. Bar obsypaný sladkosťami. Škôlka Montessori? Nie, kult, ktorým nám startupy otravujú život.