Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.témy
Ten chlap sa mi nepáčil

Ten chlap sa mi nepáčil

.eugen Korda .témy

Z osobného vlaku vystúpil vychudnutý muž. Tvár mu rámovali nepekné dioptrické okuliare s hrubými sklami. Jeho pokožka bola tak zvláštne došediva sfarbená, ako keby na ňu celé roky nedopadali slnečné lúče.

.týždeň

Rok veľkého podvodu

.anton Vydra .michal Novota .témy

K štyridsiatemu ôsmemu sa komunisti vracali vždy viac a honosnejšie než k ukončeniu druhej svetovej vojny a porážke nacizmu. Bolo to ich veľké víťazstvo, šikovný, no nesmierne podlý ťah na politickej šachovnici. Dalo sa februárovým udalostiam vôbec predísť?

Husákova predohra

Husákova predohra

.andrej Žiarovský .témy

V Československu bolo určujúce, kedy a ako udalosti prebehli v Prahe. Nastolenie monopolnej vlády Komunistickej strany na Slovensku však predsa len o pár dní predbehlo aj dianie v samotnej metropole. Medzi hlavných aktérov týchto udalostí patril neskorší posledný komunistický prezident Gustáv Husák.

.týždeň

Cítim na sebe odlesk moci

.eva Čobejová .témy

„Tak se stalo, že se komunisté zmocnili v únoru 1948 vlády nikoli v krvi a násilí, ale za jásotu přibližně jedné poloviny národa. 

Všesokolský zlet 1948

Všesokolský zlet 1948

.martin Mojžiš .témy

Na Slovensku bolo vraj sokolov dvanásť a niekedy začiatkom 18. storočia nakládli ohník na Kráľovej holi. V Čechách bolo sokolov viac než milión. Mohli naklásť podstatne väčší oheň v roku 1948? Alebo bolo po Februári už všetko stratené?

1948

1948

.redakcia .témy

Komunistický prevrat v roku 1948 zadefinoval na štyridsať rokov československý verejný život aj mentalitu obyvateľov tejto krajiny. Čo sa stalo a prečo sa tomu nedalo zabrániť?

Prezident na jedno obdobie?

Prezident na jedno obdobie?

.anton Vydra .témy

Bývalý americký prezident Barrack Obama v roku 2010 v jednom rozhovore povedal, že radšej by chcel byť dobrým prezidentom na jedno obdobie než priemerným na dve obdobia.

Ideálny kandidát

Ideálny kandidát

.martin Mojžiš .štefan Hríb .eva Čobejová .témy

Ak sa Andrej Kiska rozhodne nekandidovať v budúcich prezidentských voľbách, otvára sa otázka o najlepšom nástupcovi.

Nie, kandidovať nemusí

Nie, kandidovať nemusí

.michal Magušin .témy

Prezident Andrej Kiska nebude podľa .týždňa opätovne kandidovať na svoj post. Bude to od najpopulárnejšieho politika na Slovensku prejav nezodpovednosti alebo svedomia a správneho úsudku?

Komu sa to vôbec oplatí?

Komu sa to vôbec oplatí?

.filip Olšovský .témy

Z olympijských hier sa stáva čoraz nákladnejšia záležitosť, po ktorej zostávajú v mestských rozpočtoch obrovské sekery. Aký má vlastne pre mesto zmysel organizovať olympiádu?