Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Slovensko pozastavuje prvé dávky AstraZenecy. Ministerstvo zdravotníctva zvažuje viaceré alternatívy

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni prispieval najmä do Knižnice a Esejí. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
.týždeň

Súčasná filozofia: Peter Boghossian

.anton Vydra .časopis .klub

Prehovoriť tak, aby to inými otriaslo. Vložiť do slov všetku silu, ktorá by prebúdzala ospalých. Takéto očakávania máme od hlasu angažovaných intelektuálov.

.týždeň

Súčasná filozofia: Anthony J. Steinbock

.anton Vydra .časopis .klub

Veci sa nedajú vždy definovať len ako „čierne a biele". Stačí trochu zmeniť perspektívu a ukážu sa v iných odtieňoch.

.týždeň

Prečo čítať Shakespeara

.anton Vydra .časopis .klub

Čo vieme o mužovi, ktorého považujeme za najznámejšieho spomedzi básnikov? Ako čítame jeho diela? A prečo ho má čítať aj mladá generácia?

.týždeň

Nepraktické disciplíny

.anton Vydra .časopis .klub

Námietka je jednoduchá. Ak niečo nie je prakticky využiteľné či prospešné, nemá zmysel sa tým zapodievať. Treba to vyradiť z hry.

.týždeň

Prečo upadajú humanitné vedy

.anton Vydra .časopis .klub

Keď francúzsky filozof Gaston Bachelard odmietol prestížnu ponuku riadiť College de France, odôvodnil to tým, že nechce pokúšať šťastie, aké mu vtedy poskytoval jeho plamenný život, la vie ardente.

.týždeň

Kniha ako mesačný svit

.anton Vydra .časopis .literatúra

V slovenčine vyšlo jedno z najvýznamnejších diel Vladimira Nabokova. Román Bledý oheň.