Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Mária Kolíková zostáva ministerkou spravodlivosti. Opozícia ju neodvolala.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni prispieval najmä do Knižnice a Esejí. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
.týždeň

Sme už konečne slobodní?

.anton Vydra .časopis .esej

Pred 26 rokmi sme sa po dlhom smutnom období stali slobodnou krajinou. Vstúpili sme potom do mnohých transformačných procesov, ...

Paríž musí aj naďalej viesť normálny život

Paríž musí aj naďalej viesť normálny život

.anton Vydra .spoločnosť

Apokalypsa, zdesenie, hrôza, vyhlásenie vojny. Také boli výrazy, ktoré dominovali francúzskym novinám po teroristických útokoch. No bolo tu i odhodlanie nepoddať sa.

Nahnevaný muž

Nahnevaný muž

.anton Vydra .spoločnosť

V noci z 9. na 10. novembra zomrel známy filozof André Glucksmann a francúzska tlač sa zákonite ohliada za jeho dielom. Právom, pretože žil nevšedný život.

.týždeň

Herbár slov

.anton Vydra .časopis .literatúra

Slovo fejtón má svoj pôvod vo Francúzsku. Tam mu hovoria „feuilleton“, čo doslovne znamená lístok alebo lístoček. S týmto vedomím otváram zbierku Ludvíka Vaculíka.

Umenie jasného plagiátorstva

Umenie jasného plagiátorstva

.anton Vydra .kultúra

Rolf Dobelli napísal knihu, ktorá sa vyšplhala na vrcholy svetových rebríčkov. Najmä kvôli jasnému a prenikavému štýlu písania. A pomohli aj iné veci.

.týždeň

Nezmyselná vražda

.anton Vydra .názory

4. novembra 2005 skupina mužov ozbrojených boxermi a nožmi zavraždila študenta filozofie Daniela Tupého. Nikdy som o tom nepísal, no po 10 rokoch je to priam stavovská povinnosť.

Kasparov vyzýva zastaviť Putina

Kasparov vyzýva zastaviť Putina

.anton Vydra .kultúra

Niekoľkonásobný majster sveta v šachu a opozičný kritik Vladimira Putina a jeho politického pôsobenia v Rusku napísal ostrú knihu o ruskom diktátorovi.

Skenovanie pyramíd

Skenovanie pyramíd

.anton Vydra .spoločnosť

Medzinárodný vedecký tím spustil experiment s využitím neinvazívnych a nedeštrukčných výskumných metód. Chce touto cestou preskúmať egyptské pyramídy. Prekvapia nás opäť faraóni?

Platiť či neplatiť za vedu?

Platiť či neplatiť za vedu?

.anton Vydra .názory

Nespokojnosť niektorých vedcov s poplatkami za prístup k vedeckým časopisom sa dá riešiť rôzne. Hlučnou revoltou, výmenou textov alebo publikovaním v Open Access časopisoch.

.týždeň

Muž, ktorý miloval arabský svet

.anton Vydra .časopis .téma

Bol archeológom, antropológom, človekom, ktorého fascinovalo objavovať tajomstvá starých civilizácií. Veľa čítal, mal cit pre umenie a poéziu.