Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Ako sa robí mesto?

Ako sa robí mesto?

.anton Vydra .lifestyle

Projekt miniTrnava je zmysluplná prázdninová aktivita pre deti, ktorá im dá možnosť trochu viac porozumieť tomu, ako sa spravuje mesto.

Mliečna madona – sexualita a náboženské obrazy

Mliečna madona – sexualita a náboženské obrazy

.anton Vydra .kultúra

Belgicko, Antverpy, Kráľovské múzeum výtvarného umenia. Práve tam sa musíte vybrať za príbehom ďalšieho skvelého obrazu. Jeho autorom je Jean Fouquet a dielo sa volá Panna obklopená serafínmi a cherubínmi. Zvláštny, vyrušujúci obraz.

Giottove cnosti a neresti – stredoveká psychológia pre dnešné časy

Giottove cnosti a neresti – stredoveká psychológia pre dnešné časy

.anton Vydra .kultúra

Naposledy som tu písal o Botticelliho Zrodení Venuše. Teraz prehovorím o Giottovi di Bondone. Ak náhodou práve cestujete do Talianska a budete prechádzať cez Padovu, zájdite na jedno miesto: La cappella degli Scrovegni. Je to úchvatné miesto.

Krutý príbeh zahalený nahým telom

Krutý príbeh zahalený nahým telom

.anton Vydra .kultúra

Čas dovoleniek je aj časom návštev veľkých galérií a výborná príležitosť vidieť slávne diela svetových majstrov. Napríklad vo florentskej Galleria degli Uffizi nájdete Zrodenie Venuše od Sandra Botticelliho. No jedna vec je vidieť, iná poznať kontext.

.týždeň

Majú kňazské semináre budúcnosť?

.anton Vydra .stĺpčeky .cirkev pod lupou

Existujú dve pozície, z ktorých môže na takto položenú otázku zaznieť ostrá, úplne opačná a väčšinou nekriticky rýchla odpoveď. Položiť si však túto nezvyčajnú otázku znamená pýtať sa hneď aj na čosi iné. Čo je tým iným? Infantilita, vzbudzovanie pocitu nadradenosti alebo uzavretosť?

Robili jednu chybu za druhou

Robili jednu chybu za druhou

.anton Vydra .kultúra .knižnica

O boľševickej revolúcii som už čítal viackrát, no nikdy nie takto. Tá kniha je vybuchujúci ohňostroj mien, miest a udalostí, ktoré na seba nadväzujú ako obrázky vo filme. Krok za krokom nás vedú k salvám z Aurory aj k výstrelom do tiel protivníkov, neraz bývalých priateľov. Takých tu bolo neúrekom.

Trinásť hodín vo vlaku

Trinásť hodín vo vlaku

.anton Vydra .témy

Je preprava slovenskými vlakmi naozaj taká zlá, ako sa o tom dozvedáme z rôznych výpovedí cestujúcich? Alebo sú to len epizodické udalosti, ktoré sa z času na čas pritrafia? Za jeden deň sme si vyskúšali cestovať šiestimi rôznymi vlakmi. Aké to bolo?

Divadlo si užíval naplno

Divadlo si užíval naplno

.anton Vydra .kultúra .profil

Jaro Filip miloval obecenstvo. Nie preto, že by sa pred ním rád predvádzal, ale preto, lebo mu bolo s ľuďmi dobre. Preto mal rád koncerty, preto s takou vervou privítal internet a jeho masové komunikačné možnosti a preto bol celou svojou bytosťou aj človekom divadla.

V socializme boli aj umelci robotníkmi

V socializme boli aj umelci robotníkmi

.anton Vydra .kultúra .literatúra

Na otázku, čím mal byť v skutočnosti socialistický realizmus, nevedeli neraz odpovedať ani tí, ktorí mali posudzovať diela umelcov po februárovom prevrate v roku 1948. Aj preto u nás viac-menej neexistovalo dielo, ktoré by sa v tom mohlo stať vzorom.

Fenomén Michel Houellebecq: Slepo voči znameniam

Fenomén Michel Houellebecq: Slepo voči znameniam

.anton Vydra .kultúra .knižnica

Preklad nového románu Michela Houellebecqa bol očakávanou udalosťou v literárnom svete: po prvé preto, lebo Houellebecq je dnes jednou z vedúcich osobností literatúry, a po druhé preto, lebo vždy vie niekoho poriadne naštvať, do zúrivosti vyprovokovať a rozvíriť tým stojaté vody nášho myslenia.