Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
Pomocné krížniky – vojnoví korzári alebo moderné pirátske lode

Pomocné krížniky – vojnoví korzári alebo moderné pirátske lode

.jaroslav Coplák .spoločnosť .história 14.06.2024

Keď nebolo dosť ponoriek, pomohli počas svetových vojen na oceánoch aj prestavané a maskované obchodné lode. Pomocné krížniky boli modernými pirátskymi loďami, korzármi loviacimi obchodné lode protivníka. Používali na to úskoky a prekvapujúcu taktiku.

Čo hovoria dejiny, kam patrí Slovensko?

Čo hovoria dejiny, kam patrí Slovensko?

.mária Holubová .spoločnosť .história 31.05.2024

Na začiatku bol Rím: keď princeps inter pares, „prvý medzi rovnými“, cisár Augustus prvýkrát v histórii použil delenie sveta na Západ a Východ a hranicu stanovil na rieke Eufrat.

Habsburgovci: Svadby ako politikum

Habsburgovci: Svadby ako politikum

.marian Jaslovský .spoločnosť .história 26.04.2024

Keby ste sa narodili v cisárskej rodine v ére monarchie, mohli by ste si dovoliť veľa vecí, ale jednu takmer istotne nie: Vybrať si životného partnera podľa svojich predstáv. V ére monarchie bolo manželstvo vnímané ako politický krok a nie ako prejav lásky medzi dvoma ľuďmi. Budúci partneri sa „párovali“ už v detskom veku a boli len figúrkami v politickej hre.

Krížniky na moriach a oceánoch

Krížniky na moriach a oceánoch

.jaroslav Coplák .spoločnosť .história 12.04.2024

Svetové agentúry priniesli 14. apríla 2022 šokujúcu správu: v Čiernom mori asi 80 míľ južne od Odesy sa potopila vlajková loď ruskej Čiernomorskej flotily – raketový krížnik Moskva. Ďalšie informácie uvádzali, že krížnik predchádzajúcu noc zasiahli dve ukrajinské protilodné strely R-160 Neptun. Strely spôsobili rozsiahly požiar a po výbuchu munície sa loď potopila.

Smrť dvoch diktátorov

Smrť dvoch diktátorov

.martin Horička .spoločnosť .história 15.03.2024

Začiatkom marca 1953 zomrel Stalin a o pár dní neskôr ho na druhý svet nasledoval aj Klement Gottwald. Obaja komunistickí diktátori boli vo svojich krajinách symbolom teroru, ktorý prerástol do obludných rozmerov.

Prejav, ktorý zmenil dejiny

Prejav, ktorý zmenil dejiny

.martin Horička .spoločnosť .história 01.03.2024

Keď Winston Churchill 5. marca 1946 predniesol vo Fultone svoj známy prejav o „železnej opone“, ktorú Sovietsky zväz spustil nad východnou Európou, mnohí jeho tvrdenia ešte brali na ľahkú váhu. O rok neskôr už však bola situácia celkom iná. Budúci vývoj mu dal za pravdu.

Sovietsky prevrat v Československu

Sovietsky prevrat v Československu

.martin Horička .spoločnosť .história 23.02.2024

Komunisti by sa k moci v Československu nikdy nedostali, keby ich nepodporovali súdruhovia z Moskvy. No o úlohe Sovietov pri organizácii februárového prevratu toho vieme stále len málo.

Pod falošnou vlajkou

Pod falošnou vlajkou

.martin Horička .spoločnosť .história 16.02.2024

Čo majú spoločné piráti, nacisti, Japonci a dnešné Rusko? Všetci uskutočnili operácie pod falošnou vlajkou, aby sa mohli tváriť, že nerobia to, z čoho ich obviňujú, že robia.

Stalinova východoeurópska únia

Stalinova východoeurópska únia

.martin Horička .spoločnosť .história 26.01.2024

Socialistický blok sa snažil skopírovať integráciu západnej Európy a dať jej komunistický náter. Rada vzájomnej hospodárskej pomoci mala byť symbolom začiatku novej éry medzinárodného plánovania, skončila však ako symbol krachu socialistického systému.

Rozzúrený vysávač má 66 rokov

Rozzúrený vysávač má 66 rokov

.marian Jaslovský .martin Horička .spoločnosť .história 16.11.2023

Presne takto – rozzúrený vysávač – sme nazývali automobil, ktorý bol symbolom socializmu, ale aj jeho pádu. Dňa 7. novembra 1957 opustil továreň bývalej východonemeckej automobilky VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau prvý trabant.