Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Simon Stålenhag: Moja kniha je autobiografické sci-fi

Simon Stålenhag: Moja kniha je autobiografické sci-fi

.anton Vydra .kultúra .literatúra

Švédsky umelec Simon Stålenhag robí veľmi zvláštne knihy. Píše ich aj ilustruje a tie obrázky pôsobia z odstupu takmer ako fotografie. Vo vydavateľstve Lindeni už vyšli príbehy Slučka a Pasáž a pripravuje sa Praživot o prehistorickom svete.

Všetko sa deje doma. Doma (sa) učíme, kultúrne žijeme aj tvoríme spoločnosť

Všetko sa deje doma. Doma (sa) učíme, kultúrne žijeme aj tvoríme spoločnosť

.anton Vydra .názory ..týždeň

Naše aktivity sa presunuli domov. Kým sa doma z rodičov stávajú aj učitelia, preveruje sa zmysluplnosť povinného učiva. Kým z domu žijeme naše životy, preveruje sa možnosť spoločenského života online. A kým sú zatvorené galérie, koncertné siene aj divadlá, preverujú sa hranice kreativity umelcov.

Koronavírus nás nespraví ani lepšími, ani horšími, no zmení nás

Koronavírus nás nespraví ani lepšími, ani horšími, no zmení nás

.anton Vydra .názory

Globálna premena spôsobu života, ktorá nastala v mnohých spoločnostiach takmer zo dňa na deň v súvislosti s rozsiahlymi karanténnymi opatreniami, upravuje naše sociálne správanie, no sotva sa dotkne našej typicky ľudskej zvedavosti.

Marek Orko Vácha: Dostali sme sa na dreň vecí

Marek Orko Vácha: Dostali sme sa na dreň vecí

.štefan Hríb .anton Vydra .rozhovory

Hovorí, že epidémie tu nikdy nie sú ako trest za hriechy, ale že sú pre nás príležitosťou na zmenu a občas dokonca tou najlepšou vecou, ktorá sa nám mohla prihodiť. Koronavírus z nás odhalí úplne všetko a on verí, že po tejto skúsenosti budeme lepšou spoločnosťou. Katolícky kňaz Marek Orko Vácha.

Ticho – lieči alebo ubíja? A je vôbec?

Ticho – lieči alebo ubíja? A je vôbec?

.anton Vydra .názory

Albert Camus použil vo svojom slávnom románe Mor z roku 1947 slovo „ticho“ vyše päťdesiatkrát. Nie vždy to bolo príjemné ticho, ale aj ticho ubíjajúce a ťaživé. S akým tichom máme do činenia počas našej koronavírusovej pandémie?

Divadlo štiav

Divadlo štiav

.anton Vydra .kultúra .divadlo

Toto je divadlo, ktoré si vyžaduje aktívneho diváka. Musíte premýšľať nad tým, čo vidíte a čo herci robia alebo hovoria. A ako to robia a hovoria. Temperamenty v trnavskom Divadle Jána Palárika sú náročný kus.

Jozef Kovalčík: Kultúra je naša spoločná vec

Jozef Kovalčík: Kultúra je naša spoločná vec

.anton Vydra .rozhovory

Prečo pred voľbami aj po nich prejavovali politici len malý záujem o rezort kultúry? Boja sa konfrontácie s umelcami? Čo sme na Slovensku na poli kultúry za tridsať rokov zanedbali a aké sú najdôležitejšie výzvy pre novú vládu? Hovorí riaditeľ Fondu pre podporu umenia Jozef Kovalčík.

Mať smartfón nestačí

Mať smartfón nestačí

.anton Vydra .kultúra .fotografia

V čase, keď so smartfónom v ruke dokumentuje kdekto kadečo, je namieste otázka, ako má z toho vybŕdnuť dokumentárny fotograf tak, aby sa nestratil, ale aby si, naopak, našiel svoje miesto v záplave všetkých tých vyprodukovaných obrázkov lepšej či horšej kvality.

Ako počuť mlčanie?

Ako počuť mlčanie?

.anton Vydra .stĺpčeky

V príbehoch egyptských púštnych otcov sa spomína jedna historka, ktorá sa spája s veľkým opátom Pambom, ktorý kedysi žil v pustovni v Nitrijskom údolí. Tento Pambo bol žiakom svätého Antona pustovníka a v tých časoch bol pokladaný za jedného z najmúdrejších otcov rodiaceho sa kresťanstva.

Dvojitá tvár týchto volieb

Dvojitá tvár týchto volieb

.anton Vydra .názory

Volebná noc priniesla rôzne radosti i rôzne sklamania. A ukázala nám svoje dve tváre. Ani jedna nie je príjemná, no aj to môže byť príležitosťou na zmenu.