Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Dosť bolo srandy, situácia je vlažná

Dosť bolo srandy, situácia je vlažná

.anton Vydra .spoločnosť .spoločnosť

Už sa na to viac nedokážem pozerať, vážený čitateľ. Som preto za absolútny a okamžitý zákaz humoru vo všetkých jeho formách. Nevtipkujem, humor škodí našej prirodzenosti, národnému povedomiu a ničí našu bohato rozvinutú duchovnú a intelektuálnu kultúru – tentoraz vo všetkých jej formách.

Písmená pod písmenami

Písmená pod písmenami

.anton Vydra .klub .knižnica

V tom krátkom románe sú knihy, samé knihy. Sú tam síce aj čitatelia, aj románové postavy, dokonca aj jeden pes, no podkladovú dosku toho všetkého tvoria knihy. O nich to celé je a nimi sa to aj končí.

O jedle a večeri. Alebo: Prečo sa človeku nestačí iba nakŕmiť?

O jedle a večeri. Alebo: Prečo sa človeku nestačí iba nakŕmiť?

.anton Vydra .spoločnosť .cirkev pod lupou

Jedna vec je najesť sa, iná ísť na večeru. A čosi iné je naplniť osamote svoje duchovné alebo intelektuálne potreby, a iné zas stretnúť sa pritom s druhými.

Ako zo seba niečo vytvoriť: Karol Wojtyła a filozofia osoby a činu

Ako zo seba niečo vytvoriť: Karol Wojtyła a filozofia osoby a činu

.anton Vydra .spoločnosť .profil

Naše činy odhaľujú to, aké hodnoty preferujeme; naše činy sú totiž ako naša tvár. Odlišuje nás to, aké ciele nás priťahujú a podľa nich si volíme aj komunity, do ktorých patríme. Tak možno v skratke opísať základnú ideu knihy Karola Wojtyłu Osoba a čin.

Téma .týždňa: Vráťme si školy

Téma .týždňa: Vráťme si školy

.marína Gálisová .šimon Jeseňák .anton Vydra .témy

Existujú ešte dôvody na to, aby sa deti nemohli vrátiť do škôl? Položiť si dnes takúto otázku môže časti spoločnosti naháňať strach, pre iných, najmä pre rodičov, by to bolo vykúpením z neľahkej situácie, v ktorej sa počas koronakrízy ocitli.

Dotkni sa, no nedrž

Dotkni sa, no nedrž

.anton Vydra .kultúra .knižnica

Írska spisovateľka Sally Rooney napísala knihu, ktorá sa dobre číta, dobre sa aj predáva a takisto dobre vyzerá. Jej témou sú láska, sex, vzťahy, normalita, ale aj násilie, nadvláda a moc. No je tam aj niečo viac?

Smrť je naokolo vždy. Tak prečo si ju teraz všímame viac?

Smrť je naokolo vždy. Tak prečo si ju teraz všímame viac?

.anton Vydra .názory

Tak ako iní, ani my nie sme krajinou nesmrteľných. Tak ako inde, aj u nás sa zomiera – bez ohľadu na koronavírus. To vieme. A predsa sme v týchto dňoch citlivejší na zomieranie. Ako to?

Ako prichádzajú najdôležitejšie veci

Ako prichádzajú najdôležitejšie veci

.anton Vydra .stĺpčeky .cirkev pod lupou

Akt zmŕtvychvstania Ježiša Nazaretského, ako ho opisujú všetky štyri evanjeliá, nemá svedkov. Udial sa nepovšimnute a v absolútnej tichosti, bez burácajúcich ceremónií a bez bombastických efektov na spôsob hollywoodskej filmovej produkcie.

Čo uvidel Kristus z kríža?

Čo uvidel Kristus z kríža?

.anton Vydra .spoločnosť

Netreba byť veriacim, aby sme mohli kontemplovať veľký príbeh o ukrižovaní Ježiša z Nazaretu. Treba však veriť aspoň zmyslu takých príbehov, ak sme sa už raz podujali zaoberať sa nimi.

Simon Stålenhag: Moja kniha je autobiografické sci-fi

Simon Stålenhag: Moja kniha je autobiografické sci-fi

.anton Vydra .kultúra .literatúra

Švédsky umelec Simon Stålenhag robí veľmi zvláštne knihy. Píše ich aj ilustruje a tie obrázky pôsobia z odstupu takmer ako fotografie. Vo vydavateľstve Lindeni už vyšli príbehy Slučka a Pasáž a pripravuje sa Praživot o prehistorickom svete.