Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Keď mozog skúma sám seba

Keď mozog skúma sám seba

.martin Mojžiš .anton Vydra .témy

Vďaka svojim mozgom sa dozvedáme o okolitom svete veľa zaujímavého. Na základe poznatkov, ktoré mozog získa, svet okolo seba aj meníme. Čo vieme o našom mozgu, ako sme sa to dozvedeli a ako tým meníme svet?

Pani dekanka, tichšie, pomalšie!

Pani dekanka, tichšie, pomalšie!

.anton Vydra .názory

Ubližovať vlastnej inštitúcii sa dá rôzne: nekompetentnosťou alebo primnohými slovami. Najmä to druhé dnes predvádza dekanát trnavskej FMK.

Pusťte to ticho naplno

Pusťte to ticho naplno

.anton Vydra .kultúra .hudba

Kanadská džezová speváčka a pianistka Diana Krall vydala práve nový album Turn Up the Quiet. Po rôznych experimentoch sa vracia ku klasickým džezovým štandardom.

Muž, na ktorom vyrástol Macron

Muž, na ktorom vyrástol Macron

.anton Vydra .politika .profil

V roku 2000 bol Emmanuel Macron asistentom významného filozofa a fenomenológa Paula Ricœura. K odkazu tohto muža sa dodnes hrdo hlási. Čo je to za odkaz?

 V Prahe sa dejú veci

V Prahe sa dejú veci

.anton Vydra .názory

Keby padli Zeman a Babiš, v krajinách V4 sa spustí poriadny vietor. A ten so sebou strhne všetkých, ktorí sú týmto dvom podobní.

Le Penovej čísla

Le Penovej čísla

.anton Vydra .názory

Marine Le Pen je porazená. Čísla museli prekvapiť nielen ju, ale aj jej odporcov. Tých navyše aj potešili. Realita posledných rokov jej však našepkávala čosi celkom iné.

Mala rada Bratislavu?

Mala rada Bratislavu?

.anton Vydra .témy

V roku 1741 bola Mária Terézia korunovaná za uhorskú kráľovnú v Dóme svätého Martina v Bratislave. Odvtedy sa datujú jej početné návštevy hlavného mesta. Viac o nich hovorí Ingrid Kušniráková z Historického ústavu SAV.

.kniha na víkend: Lindgrenovej fantasy

.kniha na víkend: Lindgrenovej fantasy

.anton Vydra .kultúra

O tom, že Astrid Lindgrenová bola veľká spisovateľka, nebude azda nikto pochybovať. Ale do fantasy žánru sa možno púšťať nemusela.

Hrdá dekanka a vedec Rostas

Hrdá dekanka a vedec Rostas

.anton Vydra .názory

Dekanka FMK v Trnave Dana Petranová napísala list, v ktorom si vyžiadala späť finančnú odmenu, ktorú odmietli Veronika Pizano, Jakub Ptačin a Radovan Andrej Grežo.

Záhady štiavnického oltára

Záhady štiavnického oltára

.anton Vydra .klub .história

Kostol svätej Kataríny v Banskej Štiavnici je už vyše päťsto rokov dejiskom rôznych premien. Azda najväčšia sa týka už neexistujúceho hlavného oltára. A najmä obrazov od neznámeho Majstra MS, ktoré ho utvárali.