Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni prispieval najmä do Knižnice a Esejí. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
.otázniky Antona Vydru: Stratené raje

.otázniky Antona Vydru: Stratené raje

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 22.05.2022

Jorge Luis Borges v jednej zo svojich básní – Vlastníctvo včerajška – píše, že nejestvujú iné raje ako raje stratené. Píše to z osobnej skúsenosti, takže nemám dôvod neveriť mu. Chce tým totiž povedať, že v skutočnosti je naše len to, čo sme stratili. Ako to?

.otázniky Antona Vydru: Zúfalstvo

.otázniky Antona Vydru: Zúfalstvo

.anton Vydra .stĺpčeky ..otázniky antona vydru 15.05.2022

Situácia v ukrajinských mestách, nivočených Putinovými vojakmi, je zúfalá. Nádej na zmenu je viac zbožným želaním alebo hoci aj hlbokým presvedčením, no čas nádeje sa zdá vzdialený. Niektorí práve obetujú životy – a predsa nemusia byť zúfalí.

.otázniky Antona Vydru: Slobodní a fanatici

.otázniky Antona Vydru: Slobodní a fanatici

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 08.05.2022

Voltaire mal vraj takýto sen: Stretol sa s Ježišom Kristom, ktorému začal vyčítať jeho sfanatizovaných prívržencov, ktorí neváhajú v jeho mene zabíjať, ubližovať, vyvyšovať sa nad iných a vymýšľať najrozličnejšie pravidlá, ktorými sa majú všetci ostatní riadiť.

.otázniky Antona Vydru: Mať tak o zmysel menej alebo navyše

.otázniky Antona Vydru: Mať tak o zmysel menej alebo navyše

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 01.05.2022

Na prelome 17. a 18. storočia si európski vedci a filozofi kládli otázku, aké aspekty sveta by sme boli schopní vnímať, keby sme mali o jeden alebo viac zmyslov navyše. Nepoznali ešte echolokáciu netopierov či ultrafialové videnie niektorých vtákov či hmyzu, no snívali o čomsi takom.

.otázniky Antona Vydru: Rusi sú schopní všetkého. Naozaj?

.otázniky Antona Vydru: Rusi sú schopní všetkého. Naozaj?

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 24.04.2022

Ruská propaganda, Vladimír Putin aj úplne bežní ľudia jeho krajiny o sebe radi nechávajú vyhlasovať, že sú schopní všetkého. Vyhrážajú sa tým celému západnému svetu. Chcú, aby sme tomu uverili, aby sme vystrašení stiahli chvosty medzi nohy a čušali, zatiaľ čo oni nehanebne likvidujú inú krajinu.

Boj o Ukrajinu je zápasom bez konca

Boj o Ukrajinu je zápasom bez konca

.fedor Gál .anton Vydra .spoločnosť 22.04.2022

Začali sme tým, že pulzovanie je zvláštne slovo, že dobre vystihuje to, o čo ide v živote. A skončili sme pri sile a násilí. Celý čas sme mali na mysli Putinovu vojnu vedenú proti Ukrajincom, proti liberálnym demokraciám, proti pravde a proti humanite. Toto nie je rozhovor, toto je pulzovanie.

.otázniky Antona Vydru: Čo znamená byť nestranný?

.otázniky Antona Vydru: Čo znamená byť nestranný?

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 17.04.2022

Nie je to tak dávno, čo sme počúvali ponosy na to, že súčasné médiá nie sú objektívne, vyvážené, nestranné, že by mali byť neutrálnejšie, že by bolo lepšie, keby len sprostredkúvali informácie a nepridávali k nim nijaký komentár či nebodaj názor.

.otázniky Antona Vydru: Zjednotení - ale ako?

.otázniky Antona Vydru: Zjednotení - ale ako?

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 10.04.2022

V týchto dňoch veľa premýšľam o zmysle toho, čo znamená, že máme byť zjednotení a držať pokope. Existuje viacero foriem jednoty a všetky nejako súvisia s mnohosťou a rozmanitosťou, ale aj s mocou a jej zneužívaním. Je to ošemetná otázka.

.otázniky Antona Vydru: Detektor ruského myslenia

.otázniky Antona Vydru: Detektor ruského myslenia

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 03.04.2022

V mnohých európskych krajinách práve prebieha rozsiahla derusizácia. Menia sa názvy ulíc, vyhosťujú sa ruskí agenti a diplomati, štáty sa zbavujú zastaranej ruskej vojenskej techniky, rušia sa weby napojené na kremeľské informačné zdroje, rozväzujú sa obchodné zmluvy, vedecká a umelecká spolupráca.

.otázniky Antona Vydru: Leviatan či Behemot?

.otázniky Antona Vydru: Leviatan či Behemot?

.anton Vydra .stĺpčeky ..otázniky antona vydru 27.03.2022

U Thomasa Hobbesa je leviatan obluda, ktorú kŕmime svojimi slobodami, aby sme medzi sebou ako-tak udržali mier a neprepadli sme sa do vojny všetkých proti všetkým, kde najvyšším právom je zabiť toho druhého. No Hobbes napísal aj inú knihu: Behemot. Je o tých, ktorí leviatana kŕmiť odmietli.