Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Otáznik Antona Vydru: Vábenie podsvetia

Otáznik Antona Vydru: Vábenie podsvetia

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru

Keď o niečom píšete, choďte do hĺbky – počuť občas ponosy na naše plytké texty. No ľahko sa povie, ťažšie vykoná. Ako keby to bolo len tak, zostúpiť do Hádovej ríše a ponevierať sa po jej temných priestranstvách bez toho, aby sa človek niečím zemitým zababral.

Otázniky Antona Vydru: Pozor na starého ovada

Otázniky Antona Vydru: Pozor na starého ovada

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru

My z východu mu hovoríme napríklad bong alebo bongar a takisto, že „griže jak fras“. Ovad je v našich kultúrnych predstavách azda najhnusnejší a najdotieravejší hmyz, ktorého nik nemá rád. A predsa je vzorom najušľachtilejšej výchovy k občianstvu. Ako to?

Sizyfos a lepšie Slovensko

Sizyfos a lepšie Slovensko

.anton Vydra .názory

Albert Camus v Mýte o Sizyfovi sleduje absurdnú cestu mýtického hrdinu. To, čo ho však zaujíma najviac, nie je strastiplná cesta s balvanom na vrchol. Práve naopak. Čosi mi v tom pripomína aj našu slovenskú skutočnosť.

Cyril, Metod a päť zrozumiteľných slov

Cyril, Metod a päť zrozumiteľných slov

.anton Vydra .názory .cirkev pod lupou

Odmala počúvam o cyrilometodskom dedičstve, ktorým je písmo, čo pre nás ako dar pripravili dvaja solúnski bratia. Iste, národ bez kníh a písmen je nahý, ako vraví Konštantín-Cyril v Proglase. No stačí to povedať takto?

Kollárov štát lží

Kollárov štát lží

.anton Vydra .názory

Kdeže, nejde len o ten drzý plagiát. Ide o celé mentálne nastavenie ľudí, ktorí si pod politikou nepredstavujú budovanie štátu, ale držanie sa pri moci – a najmä pri peniazoch. Boris Kollár je jeden z nich.

Umením proti vírusu

Umením proti vírusu

.peter Bálik .anton Vydra .štefan Chrappa .kultúra .kultúra

Ako do ich životov zasiahla koronakríza? Čo všetko museli obetovať? Čoho sa museli vzdať? Bolo to márne obdobie alebo im tri mesiace povinnej izolácie nakoniec predsa niečo dali?

V správnom vlaku

V správnom vlaku

.anton Vydra .kultúra .knižnica

Vo vydavateľstve Porta Libri vyšla práve neobyčajná monografia o živote jedného z najpozoruhodnejších intelektuálov 20. storočia. Dietrich Bonhoeffer bol nielen teológ a človek slova, ale takisto aj muž činu, ktorý sa neváhal postaviť nacistickému besneniu. Stálo ho to život.

Ateisti v cirkvi

Ateisti v cirkvi

.anton Vydra .spoločnosť .cirkev pod lupou

Je to na prvý pohľad čudné vyjadrenie. Ako môže byť niekto veriaci a zároveň neveriaci? Všetko závisí od toho, aké významy dávame slovám, ktoré používame.

.týždeň

Kedy sme dospelí?

.anton Vydra .spoločnosť

Budem vám rozprávať o obrazoch. Západné maliarstvo milovalo jednu tému. Zobrazovanie mužov a žien v troch obdobiach života bol populárny motív, ktorý dodnes nevychladol. Na jednej strane mládenček či deva, na druhej starec a starena. A medzi nimi všetko možné.

.týždeň Antona Vydru: Kríza je slovo, ktoré sa vracia

.týždeň Antona Vydru: Kríza je slovo, ktoré sa vracia

.anton Vydra .názory ..týždeň

Keď je kríza, všetko je inak než normálne. A posledné mesiace (z politického hľadiska aj tie predtým) normálne naozaj neboli.