Voľby v Nemecku menia vládu. Socialisti po prepade končia, Merkelovej CDU-CSU zrejme vytvorí koalíciu s liberálnou FPD a Zelenými. A hoci krajná AfD narástla, nemecký volič utečencov zvládol.  Štefan Hríb

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Dobrí ľudia ma nebavia

Dobrí ľudia ma nebavia

.anton Vydra .kultúra

V roku 2012 bol víťazom Anasoft litery a trikrát patril medzi jej finalistov. Túto literárnu cenu stále pokladá za najprestížnejšiu u nás. Nemá rád nedotiahnuté texty a zlí ľudia ho fascinujú. Balla.

Mám plný kostol prázdnych lavíc

Mám plný kostol prázdnych lavíc

.eva Čobejová .anton Vydra .rozhovory

Roky pracoval ako psychiater, písal knihy plné úsmevných príbehov, ktoré pomáhali iným. Neskôr mal však pocit, že to nestačí, a hoci je ženatý a má dve dcéry, rozhodol sa nechať vysvätiť za katolíckeho kňaza. Max Kašparů.

Znásilnená

Znásilnená

.anton Vydra .názory

Mala sa iba stretnúť s akýmisi divadelníkmi, no namiesto nich tam bol ten chlap. Najskôr bol milý, potom pocítila na krku čosi kovové a čo všetko potom robil s jej telom, už sledovala iba zhora, odlúčená od vlastného tela.

Takže v Anasoft litere vyhral Štefánik

Takže v Anasoft litere vyhral Štefánik

.anton Vydra .kultúra

Poznáme meno víťaza dvanásteho ročníka Anasoft litery. Je ním Ondrej Štefánik za knihu Som Paula. Cenu čitateľov získal Jozef Karika za román Trhlina. Aká je to správa?

.týždeň

Čo všetko sa dá robiť slovami

.anton Vydra .kultúra .knižnica

Laurent Binet, autor knihy HHhH o atentáte na Heydricha, napísal nový román. Hemží sa to v ňom najväčšími filozofmi 20. storočia. Je tam Barthes, je tam Foucault, Sartre, Derrida, Deleuze, Eco, Althusser, Kristeva, Jakobson, Searle. Skrátka, celý panteón.

Je to pre mňa živý systém

Je to pre mňa živý systém

.anton Vydra .témy

Bola pri vzniku prvých Montessori škôlok na Slovensku, v knihách talianskej lekárky stále objavuje nové súvislosti, dieťa je však pre ňu viac než metóda. Špeciálna pedagogička Katarína Hrabětová.

Montessori. Prečo nie?

Montessori. Prečo nie?

.anton Vydra .témy

Táto otázka je zámerne dvojznačná. Lebo rozhodnúť, či je Montessori pedagogika správna cesta k plnšiemu rozvoju detí, alebo taká nemusí byť, to závisí od okolností. V každom prípade na Slovensku zažívame novú vlnu záujmu o tento typ vzdelávania. Povieme mu áno, alebo nie?

Profesor Plavčan, prečo nejdete učiť?

Profesor Plavčan, prečo nejdete učiť?

.anton Vydra .názory

Exminister školstva Peter Plavčan ostáva úradnícky pôsobiť priamo na Ministerstve školstva. Nemal by však využiť svoje nadobudnuté vzdelanie adekvátnejšie?

Bojím sa toho, čo príde

Bojím sa toho, čo príde

.martin Mojžiš .anton Vydra .rozhovory

Dva roky stál na čele Slovenskej národnej strany, potom ho z postu predsedu odvolali a zo strany vylúčili. Rád by videl SNS ako stranu rázusovského typu, pravicovú, s národným orientovaním a kultúrnym prejavom. Ľudovít Černák.

Čo s toľkými fotkami

Čo s toľkými fotkami

.anton Vydra .lifestyle

Končí sa leto a z dovoleniek si nesieme megabajty fotiek a videí. Všetko to skopírujeme na harddisky alebo externé nosiče v nádeji, že sa tým pochválime rodine alebo sa k tomu sami raz vrátime. Nevrátime.