Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni prispieval najmä do Knižnice a Esejí. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
S hromami líhame, s hromami vstávame

S hromami líhame, s hromami vstávame

.anton Vydra .kultúra 28.03.2024

Divadlo Jána Palárika v Trnave uviedlo v réžii Matúša Bachynca inscenáciu Maryša s Danou Droppovou v hlavnej úlohe. Čo tento divadelný počin znamená a akou rečou dnes hovorí k súčasnému divákovi?

Konšpirácie verzus inšpirácie

Konšpirácie verzus inšpirácie

.anton Vydra .spoločnosť .spoločnosť 23.02.2023

Ako súvisia konšpiračné teórie s paranojou? Kedy sa odchýlili od normálneho postoja, ktorý za javmi vo svete prirodzene hľadá nejaký základ? Kto je tu dieťa a kto dospelý? Ako to súvisí s gnostickými náukami v ranokresťanských časoch? A prečo viac než konšpirácie potrebujeme inšpirácie?

Tichá výzva Benedikta XVI.

Tichá výzva Benedikta XVI.

.anton Vydra .spoločnosť .náboženstvo 05.01.2023

Smrť veľkých osobností nesprevádzajú iba nekrológy, ktoré opíšu základné trajektórie ich životov. Nie sú to len spomienky tých, ktorí ich poznali či názory známych osobností. Popri tom všetkom sú tu aj drobné sondy, ktoré z celku veľkého života vylúpnu maličkosť. O niečo také by som sa chcel pokúsiť v prípade Benedikta XVI.

.otázniky Antona Vydru: Vyhnanci, vyvrheli a utečenci

.otázniky Antona Vydru: Vyhnanci, vyvrheli a utečenci

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 07.10.2022

Bývali časy – a nik netvrdí, že sa možno raz nevrátia –, keď boli ľudia, ktorí sa stali neprijateľnými pre nejakú spoločnosť, poslaní do vyhnanstva, na nejaký ostrov alebo niekam na perifériu, aby viac neboli v centre diania na očiach. Lenže aj tu existujú rôznosti.

.otázniky Antona Vydru: Tichá Alaina Corbina

.otázniky Antona Vydru: Tichá Alaina Corbina

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 30.09.2022

Zo spektra edícií pražského vydavateľstva Argo mám najradšej dve: Historické myšlení a Každodenní život. A ešte CapriCorn. A vlastne aj Memoria medii aevi. A aj ďalšie. Skrátka, mám rád knihy a preklady, ktoré toto vydavateľstvo privádza na svet.

.otázniky Antona Vydru: Boris konzervatívec

.otázniky Antona Vydru: Boris konzervatívec

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 19.09.2022

Už roky odmietam pripínať si na hruď jednak označenie „konzervatívec“, jednak „liberál“, a to preto, lebo tieto deklaratívne označenia sa u nás používajú už len ako formálne rámce pre „my“ a „oni“, pre „našich dobrých“ a „cudzích zlých“ podľa toho, na ktorej strane práve stojíte.

.otázniky Antona Vydru: Čo sa čaká od intelektuálov?

.otázniky Antona Vydru: Čo sa čaká od intelektuálov?

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 16.09.2022

Ak sa dnes ešte vôbec od intelektuálov niečo očakáva (lebo sú aj takí, ktorí ich už pokladajú za dinosaurov), tak je to rezonujúca reč, ktorá prebudí kritickú masu z letargie, ukáže na cesty, čo vedú von z chaosu, reč, ktorá vie zatriasť, inšpirovať, nadchnúť. Počuť tu takú?

.otázniky Antona Vydru: Dodo

.otázniky Antona Vydru: Dodo

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 09.09.2022

Donedávna som o Dodovi nič nevedel. Ani dnes o ňom neviem veľa. Netuším, cez čo všetko si musel v živote prejsť a ako sa popasoval s vlastnými zlyhaniami. Nemám ani poňatia o tom, kedy a kde zomrel, koľko mal rokov a či sa vôbec niekedy oženil.

.otázniky Antona Vydru: Únavnosť slovenskej politiky

.otázniky Antona Vydru: Únavnosť slovenskej politiky

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 02.09.2022

Posledné mesiace som bol ponorený do spisov rôznych starých autorov. Prechádzal som stránkami textov, ktoré vznikali pred mnohými storočiami. Bol som tam, bol som nimi fascinovaný a verte mi, bol som tam radšej než v prítomnosti našej aktuálnej politickej malosti.

.otázniky Antona Vydru: Svet bez tieňov

.otázniky Antona Vydru: Svet bez tieňov

.anton Vydra .stĺpčeky .otázniky Antona Vydru 26.08.2022

Svet bez tieňov by bol apokalyptický. Buď by v ňom zavládla absolútna temnota, alebo by ho pohltila nadmiera svetla. Nemohli by sme žiť ani v jednom z týchto extrémov.