Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
V koži Johna Matoviča

V koži Johna Matoviča

.anton Vydra .názory

To, čo v posledných dňoch predvádza Igor Matovič, sa zdá prudkým aktivizmom, vyburcovaným najmä voľbami do VÚC. Prečo Matovič tak veľmi ožil?

Muž zákerný, zlostný a žiarlivý

Muž zákerný, zlostný a žiarlivý

.anton Vydra .kultúra .divadlo

Možno morálnu pravdu vybudovať na nepravdivom príbehu? Mal Shakespeare právo roztrhať na franforce reputáciu muža, ktorý si azda taký prístup ani nezaslúžil? Tak či onak, Richard III. má dnes dve tváre.

Veľký odstup mužov od žien

Veľký odstup mužov od žien

.anton Vydra .názory

Nemám rád hrubé spôsoby a hrubých ľudí. Sexistická hrubosť je jednou z mnohých tvárí zraňujúceho správania.

V časoch, keď bolo lepšie

V časoch, keď bolo lepšie

.anton Vydra .kultúra .knižnica

Keď prestaneme veriť v lepšiu budúcnosť, neostane nám iné, než sa nostalgicky zasnívať do starých dobrých časov, keď ešte všetko fungovalo a malo zmysel. Tú minulosť sme si v tom okamihu nanepoznanie premaľovali a zidealizovali.

.týždeň Antona Vydru

.týždeň Antona Vydru

.anton Vydra .stĺpčeky ..týždeň

Minulý týždeň bolo na slovenskej politickej scéne rušno. Jeden z politikov kamsi zašiel, druhý zrazu odkiaľsi vyšiel, tretí zas odišiel, hoci nevedno kam pôjde.

Filmy sú odvarom diania na ulici

Filmy sú odvarom diania na ulici

.anton Vydra .spoločnosť

Nedávno sme šli s deťmi na prechádzku. Pod jedným semaforom sme zbadali odhodenú injekčnú striekačku. Napísali sme o tom ľuďom zo združenia, ktoré sa venuje starostlivosti o verejné zdravie. Striekačku prišli okamžite odpratať. Pavol Ščasný zo Združenia Storm.

Fiasko

Fiasko

.anton Vydra .názory

Tak sme sa ho dočkali. Robert Fico sa konečne vyjadril k výsledkom volieb do VÚC. Svoju konferenciu rozdelil na dve časti, a druhú časť rozdelil ešte na ďalšie dve časti.

Demokratická revolúcia a odchádzanie Tibora Mikuša

Demokratická revolúcia a odchádzanie Tibora Mikuša

.anton Vydra .názory

„Toto je demokratická revolúcia,“ vyhlasovali v dobrej nálade po župných voľbách Veronika Remišová a Igor Matovič. Preháňali, no k oslavám preháňanie patrí.

Rozpustilý Gríša

Rozpustilý Gríša

.anton Vydra .témy

Smutný koniec cárskej éry rodu Romanovcov symbolizuje najkontroverznejšia postava, ktorá doň ani nepatrila. Kým jedni v tom človeku videli zázračného Božieho muža, iní ho vnímali ako diabolského šialenca. Bez neho mohlo byť vtedy v Rusku všetko inak, alebo aspoň trochu inak.

Župné voľby: Noc plná prekvapení

Župné voľby: Noc plná prekvapení

.andrej Bán .filip Olšovský .michal Magušin .anton Vydra .politika

Vyzeralo to tak, že tieto voľby budú – až na Banskobystrický kraj – v skutočnosti nudou.