Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni prispieval najmä do Knižnice a Esejí. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
.týždeň

Nechuť k zmene je strachom zo slobody

.anton Vydra .názory 17.11.2015

Hovorí sa, že strach má veľké oči. A naozaj má. Nielen vtedy, keď v obyčajnom tieni vidíme strašidlá, ale aj keď prestávame veriť, že ešte niečo môže zmeniť našu neblahú situáciu.

.týždeň

Sme už konečne slobodní?

.anton Vydra .časopis .esej 16.11.2015

Pred 26 rokmi sme sa po dlhom smutnom období stali slobodnou krajinou. Vstúpili sme potom do mnohých transformačných procesov, ...

Paríž musí aj naďalej viesť normálny život

Paríž musí aj naďalej viesť normálny život

.anton Vydra .spoločnosť 15.11.2015

Apokalypsa, zdesenie, hrôza, vyhlásenie vojny. Také boli výrazy, ktoré dominovali francúzskym novinám po teroristických útokoch. No bolo tu i odhodlanie nepoddať sa.

Nahnevaný muž

Nahnevaný muž

.anton Vydra .spoločnosť 13.11.2015

V noci z 9. na 10. novembra zomrel známy filozof André Glucksmann a francúzska tlač sa zákonite ohliada za jeho dielom. Právom, pretože žil nevšedný život.

.týždeň

Herbár slov

.anton Vydra .časopis .literatúra 09.11.2015

Slovo fejtón má svoj pôvod vo Francúzsku. Tam mu hovoria „feuilleton“, čo doslovne znamená lístok alebo lístoček. S týmto vedomím otváram zbierku Ludvíka Vaculíka.

Umenie jasného plagiátorstva

Umenie jasného plagiátorstva

.anton Vydra .kultúra 06.11.2015

Rolf Dobelli napísal knihu, ktorá sa vyšplhala na vrcholy svetových rebríčkov. Najmä kvôli jasnému a prenikavému štýlu písania. A pomohli aj iné veci.

.týždeň

Nezmyselná vražda

.anton Vydra .názory 04.11.2015

4. novembra 2005 skupina mužov ozbrojených boxermi a nožmi zavraždila študenta filozofie Daniela Tupého. Nikdy som o tom nepísal, no po 10 rokoch je to priam stavovská povinnosť.

Kasparov vyzýva zastaviť Putina

Kasparov vyzýva zastaviť Putina

.anton Vydra .kultúra 01.11.2015

Niekoľkonásobný majster sveta v šachu a opozičný kritik Vladimira Putina a jeho politického pôsobenia v Rusku napísal ostrú knihu o ruskom diktátorovi.

Skenovanie pyramíd

Skenovanie pyramíd

.anton Vydra .spoločnosť 29.10.2015

Medzinárodný vedecký tím spustil experiment s využitím neinvazívnych a nedeštrukčných výskumných metód. Chce touto cestou preskúmať egyptské pyramídy. Prekvapia nás opäť faraóni?

Platiť či neplatiť za vedu?

Platiť či neplatiť za vedu?

.anton Vydra .názory 27.10.2015

Nespokojnosť niektorých vedcov s poplatkami za prístup k vedeckým časopisom sa dá riešiť rôzne. Hlučnou revoltou, výmenou textov alebo publikovaním v Open Access časopisoch.