Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni prispieval najmä do Knižnice a Esejí. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
.týždeň

Muž, ktorý miloval arabský svet

.anton Vydra .časopis .téma 25.10.2015

Bol archeológom, antropológom, človekom, ktorého fascinovalo objavovať tajomstvá starých civilizácií. Veľa čítal, mal cit pre umenie a poéziu.

.týždeň

Krvavé kreslenie hraníc

.anton Vydra .marína Gálisová .časopis .téma 25.10.2015

Islamský štát je nočnou morou pre región, ktorý IS plieni, ale aj pre Západ. Stelesňuje totiž dávne obavy, že hranice a štáty na Blízkom východe sa môžu hocikedy rozpadnúť.

Symbol, ktorý desí

Symbol, ktorý desí

.anton Vydra .spoločnosť 25.10.2015

Vidíme ju často. V novinách, v televízii, na spravodajských portáloch. Je čierna a pre západného človeka sa s ňou spája smrť a utrpenie. Vlajka Islamského štátu.

Kde sú ľavičiari? Kto sú ľavičiari?

Kde sú ľavičiari? Kto sú ľavičiari?

.anton Vydra .spoločnosť 22.10.2015

Zatiaľ čo si my lámeme hlavu nad otázkou, kde je dnes u nás protiváha politickej ľavice, francúzske ľavicové denníky naopak hľadajú novú definíciu ľavice a ľavicového intelektuála.

Prázdno na univerzitách

Prázdno na univerzitách

.anton Vydra .spoločnosť 17.10.2015

Univerzitám dnes chceme rozumieť ako centrám vzdelanosti, z ktorých by mali prúdiť informácie, aby sa čo najskôr a bez skreslenia dostali k študentom. Naplní sa tým ich poslanie?

.týždeň

Posadnuté knihami

.anton Vydra .časopis .literatúra 11.10.2015

Čítajúce ženy priťahujú pozornosť, za čo zrejme môže niekoľko zakorenených predsudkov.Robia knihy ženy inteligentnejšími, sexuálne atraktívnejšími alebo trochu čudáckymi bytosťami?

.týždeň

Výsmech vážnosti

.anton Vydra .časopis .klub 10.05.2015

Ak niečo robí z ľudí komické bytosti, tak je to ich strojené správanie a prepiata vážnosť. Namiesto tejto schopnosti sa objaví sarkazmus a nactiutŕhanie.

.týždeň

Povesť filozofov

.anton Vydra .časopis .klub 29.03.2015

Filozofia sa dnes u nás neteší najlepšej povesti. Je to vidno už z letmého pohľadu na rôzne diskusie o lukratívnych a nelukratívnych študijných odboroch. Za túto svoju povesť si do veľkej miery môže aj sama, hoci iní v tom nie sú nevinne.

.týždeň

Veda a omyly

.anton Vydra .časopis .klub 25.01.2015

V poslednom období sa u nás často skloňovalo slovo veda a výraz „vedecké výsledky“. Veď výsledky sú takým drobným, no zato vplyvným bôžikom súčasnosti.

.týždeň

Ponuka, dopyt a univerzity

.anton Vydra .časopis .klub 24.09.2012

Nedávno som sa zúčastnil na podivnom stretnutí. Bez problémov sa tam hovorilo o univerzitách ako o firmách a o študentoch ako o zákazníkoch. Zvrátená predstava.