Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
.týždeň

Stretnutie symfónie a dvoch mečov

.anton Vydra .časopis .spoločnosť

Dôležité udalosti sa niekedy odohrajú za neobvyklých podmienok. Nijaká noblesná reprezentatívna sála, len narýchlo upravený priestor na letisku.

Prebúdzanie z pasivity

Prebúdzanie z pasivity

.anton Vydra .spoločnosť

Pred 366 rokmi 11. februára 1650 zomrel René Descartes, o ktorom sa hovorí ako o otcovi novovekého myslenia. Jeho „cogito ergo sum“ je známejšie než význam tejto repliky.

.týždeň

Saulov vrah

.anton Vydra .časopis .fototéma

Izraelská tajná služba vypátrala nacistického zločinca Adolfa Eichmanna až 15 rokov po skončení druhej svetovej vojny. Uniesli ho, väznili, súdili a popravili.

.týždeň

Neťahať zbytočne tigra za fúzy, kým nesedí v klietke

.anton Vydra .názory

Kolegyňa Iva Mrvová napísala výzvu rektorom a akademickým senátom univerzít, aby prestali mlčať a zastali sa štrajkujúcich učiteľov. Lebo sa to týka aj ich. Súhlasím. A predsa...

.týždeň

Biskup, ktorý sa ozval

.anton Vydra .časopis .týždeň doma

Už dávno nezaznel hlas niektorého z predstaviteľov slovenskej Katolíckej cirkvi tak razantne ako minulý týždeň.

.týždeň

Radšej porážka než neúčasť

.eva Čobejová .anton Vydra .časopis .rozhovor

Vedie bilingválne evanjelické gymnázium v Tisovci. Je to vzácny prípad, keď špičková škola povzniesla malé odľahlé mestečko.

Už sa na to nedalo pozerať

Už sa na to nedalo pozerať

.anton Vydra .spoločnosť

Gréckokatolícky biskup Milan Lach napísal otvorený list, v ktorom vyzýva premiéra a ministra zdravotníctva, aby neodkladne riešili zlú situáciu zdravotných sestier.

.týždeň

Bojovné štáty a „politika výkonu“

.anton Vydra .názory

Generálna konferencia UNESCO ešte v novembri vyhlásila rok 2016 za Aristotelov rok. Reagovala tým na 2400 rokov od narodenia veľkého filozofa zo Stageiry. A to mi čosi pripomenulo.

.týždeň

Vodu káže, víno pije

.anton Vydra .názory

Niektoré príslovia sú presné aj vtedy, keď trošku pozmeníme význam toho, čo sa nimi chcelo pôvodne povedať. Tak je to aj s tým o víne, vode a kazateľskom umení.

Posadnuté knihami

Posadnuté knihami

.anton Vydra .kultúra

Čítajúce ženy priťahujú pozornosť, za čo asi môže niekoľko zakorenených predsudkov. Robia knihy ženy inteligentnejšími, sexuálne atraktívnejšími alebo trochu čudáckymi bytosťami?