Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Demontáž demokracie 1946

Demontáž demokracie 1946

.anton Vydra .spoločnosť

O parlamentných voľbách, ktoré sa konali pred 70 rokmi, 26. mája 1946, sa zvykne hovoriť ako o posledných slobodných. S tou ich slobodou to však nie je také jasné.

.týždeň

Demontáž demokracie 1946

.anton Vydra .časopis .história

O parlamentných voľbách, ktoré sa konali pred 70 rokmi, 26. mája 1946, sa zvykne hovoriť ako o prvých povojnových a posledných slobodných. S tou ich slobodou to však nie je také jasné. Až priveľmi to už vtedy páchlo sovietskou plazivou propagandou.

Médiá a presnosť informácií

Médiá a presnosť informácií

.anton Vydra .názory

Každý, kto sa zapojil do vedeckého života, pozná rolu presnosti pojmov a prísnosti pri narábaní s faktmi pri vedeckom písaní. Preto ho môžu vyrušiť žurnalistické zjednodušenia.

Systém zlyhal, je tu Hitler

Systém zlyhal, je tu Hitler

.lukáš Krivošík .eva Čobejová .anton Vydra .slovensko

Pred pár dňami sme si pripomenuli výročie 71. konca druhej svetovej vojny v Európe. Dnes je však zásadnejšie pozrieť sa na samý začiatok. Do čias Weimarskej republiky

.týždeň

Literatúra ako veľké klamstvo

.anton Vydra .časopis .literatúra

Sú knihy, ktoré potešia, oddýchnete si pri nich a naberiete inšpiráciu do sivastých dní. No sú aj knihy, pri ktorých na vás dýchne absurdita, ťažoba a pesimizmus. Tak sa číta knižná trilógia Ágoty Kristóf, švajčiarskej spisovateľky maďarského pôvodu.

Cenzúra

Cenzúra

.anton Vydra .názory

Na fejsbúkovej stránke .týždňa sme neumožnili diskutovať extrémistom a extrémistickým stranám a vyjadrovať na ňom ich postoje. Cenzurujeme tým iné názory?

.týždeň

Systém zlyhal, je tu Hitler

.lukáš Krivošík .eva Čobejová .anton Vydra .časopis .téma

V týchto dňoch si pripomíname 71. výročie konca druhej svetovej vojny v Európe. Vlani, pri okrúhlom výročí, sa veľa diskutovalo najmä o samotnom vojenskom konflikte.

Cirkev sa musí prestať báť

Cirkev sa musí prestať báť

.anton Vydra .spoločnosť

Kritizuje predstaviteľov slovenskej katolíckej hierarchie, no ostáva mužom cirkvi. Tá podľa neho potrebuje rozhľadených ľudí, nielen ľudí, ktorí sa tvária zbožne. Karol Moravčík.

.týždeň

Cirkev sa musí prestať báť

.anton Vydra .časopis .rozhovor

Zaujíma sa o súčasnú kultúru a spoločnosť, netají sa svojimi kritickými názormi na adresu predstaviteľov slovenskej katolíckej hierarchie, no zároveň ostáva mužom cirkvi.

Cirkev hriešnikov

Cirkev hriešnikov

.anton Vydra .spoločnosť

Nový dokument pápeža Františka vyvolal vlnu reakcií. Tých, ktorí očakávali veľké zmeny, schladil. Tých, ktorí nechcú meniť názory, zaskočil. Pápež ich vyzval, aby zmenili postoj.