Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Slovensko zhrublo

Slovensko zhrublo

.anton Vydra .názory

Poslanec Milan Mazurek nám chce opäť potvrdiť, že hliadky vo vlakoch sú správna vec a ako ich tam potrebujeme. Jeho video dosiaľ zhliadlo 130 000 ľudí a malo takmer 3 000 zdieľaní.

.týždeň

Život napísaný krvou

.anton Vydra .časopis .profil

Počúvať o vzoroch slobody je vždy vzrušujúce. Vtedy, keď nás nadchýnajú svojimi autentickými životmi, i vtedy, keď prenikáme hlbšie do toho, v čom zlyhali. Taký je príbeh Marcela Strýka. Prudké vzopätie muža, ktoré vyústilo do trpkého konca.

Marcel Strýko a jeho podivná doba

Marcel Strýko a jeho podivná doba

.anton Vydra .názory

Existuje veľa trpkých ľudských osudov. Tento je jedným z nich. Marcel Strýko prežil krásny i tragický život. Keď prišla sloboda, ktorú tak veľmi miloval, zrazu sa do nej nezmestil.

.týždeň

Nebezpečná hra s informáciami

.anton Vydra .časopis .literatúra

Zápis z roku 1963: „Rozpracovaním menovaného bolo zistené, že ide o osobu, ktorá je neustále zameraná proti socialistickému zriadeniu a i vo výkone trestu okolo seba stále zoskupuje ďalších slovenských separatistov.“

Peter Krištúfek: Takúto knihu som mohol napísať iba v tomto veku

Peter Krištúfek: Takúto knihu som mohol napísať iba v tomto veku

.anton Vydra .kultúra

Režisérovi a spisovateľovi Petrovi Krištúfkovi nedávno vyšla vo vydavateľstve Artforum nová kniha. Volá sa Telá a je naozaj verná svojmu názvu. No je aj o všeličom ďalšom.

Peter Osuský o syfilise: Dokáže zožrať aj dušu

Peter Osuský o syfilise: Dokáže zožrať aj dušu

.anton Vydra .spoločnosť

S poslancom a dermatovenerológom Petrom Osuským o neduhoch svetových politikov, chorobných predsudkoch, strese a schopnosti zhodnotiť závažnosť svojho zdravotného stavu.

.týždeň

O syfilise, politikoch a sebakritike

.anton Vydra .časopis .téma

S poslancom Národnej rady a dermatovenerológom Petrom Osuským sme sa rozprávali o neduhoch svetových politikov, ich chorobných predsudkoch, ale aj o strese a schopnosti zhodnotiť závažnosť svojho zdravotného stavu.

Považujete sa za obete? Môžu sa z vás vykľuť fanatici

Považujete sa za obete? Môžu sa z vás vykľuť fanatici

.anton Vydra .názory

V jednom zo svojich posledných komentárov pre New York Times sa David Brooks pustil do študentov a ich stratených životov. Chcú totiž zmenu, no začali stavať na pokrivenej pôde.

.týždeň

Nečasové úvahy akademikov

.anton Vydra .časopis .spoločnosť

V polovici mája sa v Skalici zišli slovenskí historici. Nehovorili len o dejinách, ale aj o politickej kríze či médiách a spísali tam aj výzvu Humanitné a spoločenské vedy v súčasnom svete. Aké má táto iniciatíva vyhliadky?

.týždeň

Zlatučká nôcka

.anton Vydra .časopis .lifestyle

Bolo to asi takto: „A určite si zájdite aj na výstavu v hentom dome. Sú tam také zlatučké maľby jednej mladej holky. Mladá baba a naozaj krásnučké veci robí.“