Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
.týždeň

Čím chceš byť? Udavač, udavač

.anton Vydra .časopis .literatúra

Aristoteles zaradil udavačov do jedného radu so „zhubnými zločincami, ktorí ľudu iba lichotili bez ohľadu na jeho prospech“.

Vážený kotlebovolič!

Vážený kotlebovolič!

.anton Vydra .názory

Nemyslím ani tak teba, čo sa obliekaš v obchodoch Thor Steinar. Skôr teba, ktorý o takej značke azda ani netušíš, a ak áno, tak sa s jej posolstvom (až tak) nestotožňuješ.

Súmrak bohov na Súmračnej

Súmrak bohov na Súmračnej

.anton Vydra .spoločnosť

Ako sa už stalo neslávnym zvykom, volebná noc v centrále strany SMER-SD je doslova čakaním na živého politika. Novinárom ostali dohady a dve vydýchané miestnosti.

.týždeň

Voľby a hra na emócie

.anton Vydra .časopis .téma

Stále si myslíte, že práve vy ste tie racionálne bytosti, ktoré sa nerozhodujú podľa pocitov a subjektívnych sklonov, ale na základe racionálneho kalkulu?

.týždeň

Dejiny píšu (aj) porazení

.anton Vydra .názory

Občas sa to stane. V krátkom čase sa naraz skĺbi niekoľko vecí, ktoré spolu úzko, veľmi úzko súvisia, hoci prichádzajú odinakiaľ a nezávisle od seba. A vtedy ostaneme ohromení.

Impérium: silná výpoveď o drsnom svete

Impérium: silná výpoveď o drsnom svete

.anton Vydra .kultúra

O Rusku už vzniklo množstvo kníh. Táto vás však dostane. Ryszard Kapuściński je nielen výborný štylista, ale reportér so skúsenosťou, ktorá jeho textu dodáva hodnovernosť.

.týždeň

Váš film je monštrum

.anton Vydra .časopis .film

August 1944. „Alex“ je členom Sonderkommanda v Osvienčime. Tajne urobí štyri hrozné fotografie. Film zvinie, vloží do tuby od zubnej pasty a prepašuje ho mimo tábora.

Umbertovo kyvadlo

Umbertovo kyvadlo

.anton Vydra .názory

Zomrel Umberto Eco. Narodil sa v roku 1932, prežil neobvyklý spisovateľský a vedecký život. Jeho vášňou bola semiotika a stredovek. A texty. Zanechal nám tu toho veľa.

Nikdy sme neboli na strane agresora, tvrdia ukrajinskí gréckokatolíci

Nikdy sme neboli na strane agresora, tvrdia ukrajinskí gréckokatolíci

.anton Vydra .spoločnosť

Prvé vážne spochybnenie spoločného vyhlásenia, ktoré v piatok 12. februára podpísali v Havane pápež František a moskovský patriarcha Kirill I., prichádza nečakane z Ukrajiny.

.týždeň

Končí sa doba univerzít?

.anton Vydra .časopis .literatúra

Sú dnes inštitúcie, akými sú univerzity, už len staromódnym a azda aj dekadentným prežitkom?