Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
.týždeň

Nebezpečná hra s informáciami

.anton Vydra .časopis .literatúra

Zápis z roku 1963: „Rozpracovaním menovaného bolo zistené, že ide o osobu, ktorá je neustále zameraná proti socialistickému zriadeniu a i vo výkone trestu okolo seba stále zoskupuje ďalších slovenských separatistov.“

Peter Krištúfek: Takúto knihu som mohol napísať iba v tomto veku

Peter Krištúfek: Takúto knihu som mohol napísať iba v tomto veku

.anton Vydra .kultúra

Režisérovi a spisovateľovi Petrovi Krištúfkovi nedávno vyšla vo vydavateľstve Artforum nová kniha. Volá sa Telá a je naozaj verná svojmu názvu. No je aj o všeličom ďalšom.

Peter Osuský o syfilise: Dokáže zožrať aj dušu

Peter Osuský o syfilise: Dokáže zožrať aj dušu

.anton Vydra .spoločnosť

S poslancom a dermatovenerológom Petrom Osuským o neduhoch svetových politikov, chorobných predsudkoch, strese a schopnosti zhodnotiť závažnosť svojho zdravotného stavu.

.týždeň

O syfilise, politikoch a sebakritike

.anton Vydra .časopis .téma

S poslancom Národnej rady a dermatovenerológom Petrom Osuským sme sa rozprávali o neduhoch svetových politikov, ich chorobných predsudkoch, ale aj o strese a schopnosti zhodnotiť závažnosť svojho zdravotného stavu.

Považujete sa za obete? Môžu sa z vás vykľuť fanatici

Považujete sa za obete? Môžu sa z vás vykľuť fanatici

.anton Vydra .názory

V jednom zo svojich posledných komentárov pre New York Times sa David Brooks pustil do študentov a ich stratených životov. Chcú totiž zmenu, no začali stavať na pokrivenej pôde.

.týždeň

Nečasové úvahy akademikov

.anton Vydra .časopis .spoločnosť

V polovici mája sa v Skalici zišli slovenskí historici. Nehovorili len o dejinách, ale aj o politickej kríze či médiách a spísali tam aj výzvu Humanitné a spoločenské vedy v súčasnom svete. Aké má táto iniciatíva vyhliadky?

.týždeň

Zlatučká nôcka

.anton Vydra .časopis .lifestyle

Bolo to asi takto: „A určite si zájdite aj na výstavu v hentom dome. Sú tam také zlatučké maľby jednej mladej holky. Mladá baba a naozaj krásnučké veci robí.“ 

Demontáž demokracie 1946

Demontáž demokracie 1946

.anton Vydra .spoločnosť

O parlamentných voľbách, ktoré sa konali pred 70 rokmi, 26. mája 1946, sa zvykne hovoriť ako o posledných slobodných. S tou ich slobodou to však nie je také jasné.

.týždeň

Demontáž demokracie 1946

.anton Vydra .časopis .história

O parlamentných voľbách, ktoré sa konali pred 70 rokmi, 26. mája 1946, sa zvykne hovoriť ako o prvých povojnových a posledných slobodných. S tou ich slobodou to však nie je také jasné. Až priveľmi to už vtedy páchlo sovietskou plazivou propagandou.

Médiá a presnosť informácií

Médiá a presnosť informácií

.anton Vydra .názory

Každý, kto sa zapojil do vedeckého života, pozná rolu presnosti pojmov a prísnosti pri narábaní s faktmi pri vedeckom písaní. Preto ho môžu vyrušiť žurnalistické zjednodušenia.