Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Systém a mainstream – slová, ktoré strašia

Systém a mainstream – slová, ktoré strašia

.anton Vydra .názory

Nietzsche raz napísal: „Hodnota nejakej veci nespočíva v tom, čo sa ňou dá získať, ale skôr v tom, čo sa za ňu zaplatí – čo nás stojí.“ Tu hľadajme zmysel antisystémového protestu.

.týždeň

Cirkev hriešnikov

.anton Vydra .časopis .téma

Nový dokument pápeža Františka Amoris laetitia vyvolal vlnu protichodných reakcií. Tých, ktorí očakávali veľké zmeny, schladil. Tých, ktorí nechcú meniť svoje názory, zaskočil.

Kňaz Trizuliak: Rozvedení nepotrebujú odsúdenie

Kňaz Trizuliak: Rozvedení nepotrebujú odsúdenie

.michal Magušin .anton Vydra .spoločnosť

Je jeden z prvých verejne známych slovenských kňazov, ktorí sa venujú rozvedeným a znovuzosobášeným katolíkom. V cirkvi vidí zmenu postoja.

Nacisti si trúfli aj na Shakespeara

Nacisti si trúfli aj na Shakespeara

.anton Vydra .názory

Vo Viedni sa pustili pravicoví radikáli do divadelnej hry Chránenci od Elfriede Jelinek, v ktorej účinkovali aj utečenci. To, že sú im tŕňom v oku práve divadlá, má svoje dejiny.

.týždeň

My čakáme na pád

.anton Vydra .časopis .literatúra

Kto žije vo väčších predsudkoch? Tí z nás, ktorí si vravia demokrati, alebo tamtí, ktorí sa hlásia k národnému socializmu a jeho najrozličnejším odnožiam?

Amoris lætitia je dokument na viacero čítaní

Amoris lætitia je dokument na viacero čítaní

.anton Vydra .názory

Mám za sebou prvé prečítanie novej posynodálnej exhortácie pápeža Františka Amoris lætitia. Na jednej strane sa číta ľahko, na druhej si vyžaduje vracať sa k mnohým témam opätovne.

.týždeň

Keď pacifisti berú do rúk zbrane

.anton Vydra .časopis .esej

Krátko pred parlamentnými voľbami vyšiel vo vydavateľstve Premedia preklad útlej knižky Simone Weilovej Traktát o zrušení politických strán.

Dobré rady pre politikov

Dobré rady pre politikov

.anton Vydra .názory

Filozofi nebývajú pohodlnými radcami. Naopak. Ich typickou črtou je (malo by byť), že sú ako ovady v konskom sedle (to povedal Platón), že nenechajú veci na pokoji, že provokujú.

Biela sobota v Banskej Belej

Biela sobota v Banskej Belej

.boris Németh .róbert Csere .anton Vydra .foto

Slávnosť Veľkej noci sa začína vigíliou, večernou omšou, ktorej zmyslom je očakávanie Kristovho vzkriesenia. Je to čas mnohých symbolov. Boris Németh ich zachytil v Banskej Belej.

.týždeň

Biskup, ktorý sa zastal Židov

.anton Vydra .časopis .história

Dve silné výpovede. Dva listy, ktoré znemožňujú identifikovať slovenskú Katolícku cirkev v období druhej svetovej vojny len ako klérofašistickú inštitúciu.