Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Martin Mojžiš
.martin Mojžiš
V .týždni má na starosti rubriky veda a šport. Najradšej má svätý pokoj, keď nemusí o ničom písať, čítať ani rozmýšľať. Keď ten pokoj má, potom ho trávi napríklad aj písaním, čítaním a rozmýšľaním o všeličom. Učil a stále učí fyziku a je veľmi vďačný za to, že sa stále ešte nájdu ľudia, ktorých dokáže niečo naučiť. Jeho populárno-vedecké články vyšli v našom vydavateľstve aj knižne (Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy, Tri hlavy draka). Športoval, kým vládal, hrá počítačové hry, ale už ani tie ho príliš nebavia, hrá sa so svojimi deťmi, ale nemá na to vždy dosť trpezlivosti. Vie sa celkom slušne nahnevať.
.posledné
Hríb, Mojžiš: Ako pán Planck nechcene objavil kvantovú fyziku

Hríb, Mojžiš: Ako pán Planck nechcene objavil kvantovú fyziku

.štefan Hríb .martin Mojžiš .rozhovory .rozhovor 25.11.2022

Kvantová fyzika je exotickou a vzrušujúcou témou pre filozofov, autorov aj čitateľov sci-fi literatúry, aj pre všelikoho iného. Pre mnohých z nich by asi bolo prekvapením zistenie, že k objavu kvantovej fyziky viedlo skúmanie takej zdanlivo nudnej veci, akou je svetlo lampy.

.týždeň Martina Mojžiša: Kam sa na Putina hrabe nejaký Kasparov

.týždeň Martina Mojžiša: Kam sa na Putina hrabe nejaký Kasparov

.martin Mojžiš .názory .týždeň 18.11.2022

Najvyšší tromf, aký môžete vylicitovať v bridži, nie je tromf. Je to hra bez tromfov, po anglicky notrump.

Hríb, Mojžiš: Kto ochráni lásku?

Hríb, Mojžiš: Kto ochráni lásku?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .spoločnosť 18.11.2022

Počúvame, že rodina potrebuje ochranu. Pred čím ju treba chrániť? Rodina je založená na láske, je teda ohrozená láska? Ide našim ochrancom rodiny o ochranu lásky? A prečo potom pôsobia skôr neláskavým dojmom?

Anton Zajac: Chceme, aby ESET ešte rástol a bol globálnym lídrom

Anton Zajac: Chceme, aby ESET ešte rástol a bol globálnym lídrom

.štefan Hríb .martin Mojžiš .marína Gálisová .rozhovory .rozhovor 11.11.2022

ESET sa z lokálnej firmy stal svetovou. A zostáva na Slovensku, platí tu dane a jeho spolumajitelia prispievajú k dobrým veciam. O začiatkoch, a víziách ESET-u hovorí jeden z jeho zakladateľov, Anton Zajac.

Hríb, Mojžiš: 33 rokov od Novembra – akí sme?

Hríb, Mojžiš: 33 rokov od Novembra – akí sme?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .názory 11.11.2022

Základná otázka, ktorú nám kladie každý rok výročie Nežnej revolúcie, je jednoduchá – sme znovu trochu dospelejší, a teda schopnejší spravovať svoje veci verejné? Sme trochu viac slobodní občania?

Hríb, Mojžiš: Darebáci

Hríb, Mojžiš: Darebáci

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .spoločnosť 04.11.2022

Termín „darebácke štáty“ (anglicky „rogue states“) bol populárny najmä v 90. rokoch, odvtedy sa používa čoraz menej. A to je škoda. Štáty, ktoré sú všeobecným ohrozením mieru, treba nazývať pravým menom. Pretože správne pomenovania uľahčujú správne rozmýšľanie.

Svet ako tajomstvo

Svet ako tajomstvo

.martin Mojžiš .názory .názor 28.10.2022

Bývali časy, keď bol svet do značnej miery tajomný. Asi najbližšie k tajomstvu mali kňazi (rozličných náboženstiev), ale aj pre nich zostávalo mnohé záhadou. Potom prišla veda a svet sa odrazu začal javiť inak. Zo záhad sa stali hádanky, ktoré sme jednu po druhej riešili.

Hríb, Mojžiš: Ako tu po vražde spolu žiť?

Hríb, Mojžiš: Ako tu po vražde spolu žiť?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .spoločnosť 21.10.2022

Vražda dvoch mladých ľudí pre nenávisť k LGBTI+ komunite znovu prebudila Slovensko. Plné a citlivé bratislavské námestie v piatok podvečer je skvelá správa. Čo musí prísť teraz, aby sa zmenilo niečo podstatné v nás?

Hríb, Mojžiš: Je pre nás ešte fašizmus zlo?

Hríb, Mojžiš: Je pre nás ešte fašizmus zlo?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .názor 14.10.2022

Boj medzi vyprázdňovaním slov a trvaním na ich zmysle sa dostal do vrcholnej fázy. Dospel do štádia, v ktorom sa už zamieňa samotný obsah dobra a zla. Už sa totiž pýtame, či menšinová vláda s tichou podporou poslancov z fašistickej kandidátky nie je niečo dobré.

Rusom sa zrútila už aj propaganda

Rusom sa zrútila už aj propaganda

.martin Mojžiš .názory 08.10.2022

Kerčský most spájajúci Rusko s Krymom sa nezrútil, ale horí celkom slušne. Zrútili sa zvyšky ruskej prestíže a už aj ruská propaganda. A to bolo to posledné, čo im ešte fungovalo.