Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Slovenskí futbalisti v úvode EURO vyhrali nad Poľskom 2:1.

.literatúra
.týždeň

Živá kniha o mŕtvom jazyku

.martin Mojžiš .časopis .literatúra

O tom, že latinčina je dnes mŕtvym jazykom, netreba nikoho presviedčať. Málokto si však uvedomuje, že v skutočnosti je mŕtva už dvetisíc rokov. To je vzhľadom na jej búrlivý staroveký, stredoveký aj novoveký život pomerne prekvapujúca informácia.

.týždeň

Kniha plná otáznikov

.róbert Csere .časopis .literatúra

Názov knihy Na juh od raja môže evokovať známy román Na východ od raja. No kým sa John Steinbeck len inšpiroval biblickým Kainom a Ábelom, Andrej Bán nám tých súčasných Kainov a Ábelov priamo ukazuje.

Pozor na škorpióna – Garri Kasparov píše slobodnému svetu

Pozor na škorpióna – Garri Kasparov píše slobodnému svetu

.anton Vydra .časopis .literatúra

Viacnásobný majster sveta v šachu a občiansky aktivista Garri Kasparov napísal minulý rok knihu, v ktorej vyzval ľudí slobodného sveta zastaviť Vladimíra Putina. Pred pár dňami vyšli jeho úvahy aj v češtine.

.týždeň

Nenarodený rozprávač a iné čudesá

.marína Gálisová .časopis .literatúra

Britský prozaik Ian McEwan píše o čudných veciach, čo sa dejú zdanlivo bežným ľuďom. Ale robí to tak, že mu všetko uveríme. Aj to, že embryo v lone matky sa pokúša zabrániť zločinu.

.týždeň

O otcoch a synoch podľa Rowlingovej

.juraj Malíček .časopis .literatúra

Divadelná hra Harry Potter and the Cursed Child mala premiéru 30. júla 2016. Originálny scenár zo skúšok k nej vyšiel v knižnej podobe hneď nasledujúci deň. Novinári všetkých úrovní a cenových skupín mali pár dní až týždňov o čom písať.

.týždeň

Modrý štít so zlatými ľaliami

.lukáš Krivošík .časopis .literatúra

Nová kniha Jaroslava Perniša opisuje osudy Anjouovcov. Počas vlády kráľov tejto dynastie – Karola Róberta a Ľudovíta Veľkého – dosiahlo stredoveké Uhorsko jeden zo svojich historických vrcholov.

.týždeň

Tantum, quantum

.anton Vydra .časopis .literatúra

Na toto latinské slovné spojenie som si spomenul hneď, ako sa mi do rúk dostala Macsovszkého kniha Tantalópolis, ktorá je dnes víťazným titulom literárnej súťaže Anasoft litera 2016.

.týždeň

Turistov sprievodca starým Rímom

.martin Mojžiš .časopis .literatúra

V roku 2008 vydalo britské vydavateľstvo Quid Publishing tri útle knižky. Išlo o bedekre pre návštevníkov Egypta, Grécka a Ríma. Ich zvláštnosťou bolo, že neboli určené dnešným turistom, ale pocestným spred dvoch až troch tisícročí.

Hitlerovi znesvárení spojenci

Hitlerovi znesvárení spojenci

.lukáš Krivošík .časopis .literatúra

Maďarsko Miklósa Horthyho i Slovensko Jozefa Tisa boli cez druhú svetovú vojnu spojencami nacistického Nemecka. Dve pozoruhodné, hoci úplne odlišné knihy mapujú príbehy našich dvoch krajín. Oplatí sa čítať ich jednu po druhej.

Putinovi turisti na výletoch

Putinovi turisti na výletoch

.andrej Bán .časopis .literatúra

Na pokračujúcu imperiálnu politiku Ruska sa možno pozrieť aj inak než cez príbehy z terénu. Alexander Duleba ukazuje v knižnom rozhovore s novinárom Tomášom Gálisom, prečo je naším najlepším analytikom v oblasti postsovietskych území.