Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
Moc a sláva alebo Neľahké katolícke bytie či nebytie

Moc a sláva alebo Neľahké katolícke bytie či nebytie

.marína Gálisová .názory

Nie je ľahké byť katolíkom či katolíčkou. Z jednej strany tí, ktorí do vás búšia kultúrnou vojnou a za najdôležitejší spirituálny problém považujú gender. A z druhej strany?

Jednota Východu a Západu nie je vždy to isté

Jednota Východu a Západu nie je vždy to isté

.marína Gálisová .svet .cirkev pod lupou

Z tejto rubriky by iste nemal byť Vatican Watch, no z času na čas z Vatikánu vyjdú posolstvá, ku ktorým sa treba vyjadriť. Prvou udalosťou tohto typu je to, čo niektorí označujú ako vysťahovanie svätého Petra z Vatikánu. Druhou je návšteva Vladimíra Putina u pápeža Františka.

.týždeň

Aký Istanbul?

.marína Gálisová .svet .fototéma

V Istanbule volili starostu a nevyhral Erdoganov človek. To je dobrá správa pre mesto aj pre krajinu, ktorú už roky dusí skorumpovanou vládou novodobý „sultán“. Istanbulčania veria v lepšie časy, ale nebudú to mať ľahké.

Poľsko ide príkladom

Poľsko ide príkladom

.marína Gálisová .svet .politika

Dobrých slov o Poľsku sa v našich médiách neobjavuje veľa. V tieni negatívnych komentárov leží to, čo by sme mali Poľsku závidieť: jeho neochvejné prozápadné smerovanie, stelesnené aj euroatlantickou spoluprácou.

Rúcanie mýtov v Hongkongu a Západ

Rúcanie mýtov v Hongkongu a Západ

.marína Gálisová .názory .politika

Rozsah protestov v Hongkongu si sotva vieme predstaviť. Na najväčší prišlo milión ľudí: každý siedmy Hongkončan. V priamom prenose, pre Západ veľmi poučnom, padajú mýty o tom, čo ľ

Ešteže sa vrátil!

Ešteže sa vrátil!

.marína Gálisová .názory

Robert Fico nemá formát štátnika. Má len túžbu po moci. Paradoxne tým teraz Slovensku pomôže.

Sloboda a kompromisy v komunistickej Číne

Sloboda a kompromisy v komunistickej Číne

.marína Gálisová .názory .cirkev pod lupou

Na celom území Číny existuje jediné miesto, kde sa dalo legálne pripomenúť 30. výročie masakry z Námestia nebeského pokoja. Hongkong. Štvrtého júna tú možnosť využilo zhruba 180-ti

.týždeň

Nový Jo Nesbø na obzore?

.marína Gálisová .kultúra .knižnica

Heine Bakkeid vydal svoju druhú knihu o vyšetrovateľovi Thorkildovi a fanúšikovia severskej detektívky sú nadšení. Hovorí sa, že Bakkeidov (anti)hrdina Thorkild Aske môže dať dole z trónu aj Nesbøovho Harryho Hola. Je na tom niečo pravdy?

Briti, ktorí špehovali pre komunistickú Štátnu bezpečnosť

Briti, ktorí špehovali pre komunistickú Štátnu bezpečnosť

.marína Gálisová .svet

Niektoré príbehy pôsobia ako kuriozity, ale sú veľmi poučné. Napríklad story britského labouristického poslanca Geoffreyho Robinsona, ktorý pracoval pre československú komunistickú ŠtB. A nebol vo svojej strane jediný. A ako blízko k spolupráci sa dostal Jeremy Corbyn, možno budúci premiér Británie?

They are the champions

They are the champions

.marína Gálisová .šport .fototéma

Aká bola fínska cesta za zlatou medailou a v čom tkvie ich úspech?