Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
Ajatolláhov syn a komunisti

Ajatolláhov syn a komunisti

.marína Gálisová .politika

Iracké voľby prekvapivo vyhral 44-ročný Muktada al-Sadr, kontroverzný klerik, odporca Američanov aj Iráncov. Pre víťazstvo sa bol ochotný spojiť aj so sekulárnymi komunistami. Čo čaká Irak pod jeho vedením?

.týždeň Maríny Gálisovej

.týždeň Maríny Gálisovej

.marína Gálisová .stĺpčeky ..týždeň

Lepšia správa z Kórey ● Prízraky tiahnu Európou ● Stratil Fico Čižnára?

.týždeň

Abbasovi židia

.marína Gálisová .kultúra .fototéma

Abbas, slávny a záhadný iránsky fotograf, nedávno zomrel. Zanechal po sebe rozsiahle vplyvné dielo – patrí tam aj nedokončená séria o židovstve vo všetkých kútoch sveta.

Nočná mora pri Pamätníku SNP

Nočná mora pri Pamätníku SNP

.marína Gálisová .názory

Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP, cez víkend zverejnil na fejsbúku fotografie z návštevy Nočných vlkov pri Pamätníku SNP. Po búrke kritiky ich zmazal.

Tvrdo proti tvrdým režimom

Tvrdo proti tvrdým režimom

.marína Gálisová .politika

Demokratické krajiny vždy čelili výzve, ako sa správať k nedemokratickým. Najmä k tým, ktoré expandujú, podporujú protidemokratické až teroristické sily a rozdúchavajú konflikty vo svete. Dnes je táto výzva ešte aktuálnejšia. Územie, kde vládne demokracia, sa totiž zmenšuje.

Keď kurtizána vstane z hrobu

Keď kurtizána vstane z hrobu

.marína Gálisová .kultúra .knižnica

Román Eku Kurniawana Krása bolí je prvým dielom indonézskej literatúry, ktoré bolo kedy nominované na literárnu cenu Man Booker Prize. V slovenčine táto magická sága prichádza pred čitateľa, ktorému je miesto jej zrodu nesmierne vzdialené. Má mu čo ponúknuť?

Alfie Evans verzus zákon

Alfie Evans verzus zákon

.marína Gálisová .spoločnosť

Príbeh Alfieho Evansa, ktorý šokoval Britániu, ale aj Taliansko, sa zrejme uzatvára. Dieťa, ktoré pred dovŕšením prvého roka skončilo v kóme, už bojuje len o dôstojný koniec. Tragédia jeho rodiny však presahuje úzke hranice bulváru či malých dejín. Vypovedá totiž veľa o našom svete.

Dve Kórey - odteraz len v mieri?

Dve Kórey - odteraz len v mieri?

.marína Gálisová .názory

Po veľkej kríze veľké vydýchnutie. Lídri Severnej a Južnej Kórey sa dohodli, že spoločne zbavia Kórejský polostrov jadrových zbraní.

Otvorme oči, Kaliňák sa vracia

Otvorme oči, Kaliňák sa vracia

.marína Gálisová .názory

Ak má byť ministerkou vnútra Denisa Saková, tak sme sa vrátili oblúkom tam, kde sme boli predtým, pred vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Odomykáme: Takéto veci sa nezabúdajú

Odomykáme: Takéto veci sa nezabúdajú

.marína Gálisová .rozhovory

Tomáš Valášek vedie inštitút Carnegie Europe, kde sa venuje bezpečnosti a obrane, transatlantickým vzťahom a východnej Európe. Štyri roky bol stálym zástupcom Slovenska pri NATO. Ako vníma bezpečnostnú pozíciu našej krajiny a kde vidí hrozby?