Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
Pán Fico, a čo kvalita života?

Pán Fico, a čo kvalita života?

.marína Gálisová .spoločnosť

Pán premiér, úprimne, kvalita potravín ma trápi. Ale najmä ma trápi kvalita života v tejto krajine, kde si už príliš veľa ľudí myslí, že lepšie by im bolo inde.

Požiera čínsky drak sám seba?

Požiera čínsky drak sám seba?

.marína Gálisová .politika

Čína nás nikdy neprestane fascinovať. Vnímame ju s nádejou i obavami. Raz od nej očakávame ekonomickú spásu, inokedy sa jej sily bojíme. Aj ona má však vnútorné problémy, ktoré ju môžu dostať na kolená.

Deti čítajú menej. Nie je to zlá správa

Deti čítajú menej. Nie je to zlá správa

.marína Gálisová .lifestyle

„Knihy už vôbec nečítam,“ mykol plecom syn, keď som sa pýtala, čo mu donesiem z kníhkupectva. Vyschlo mi v krku. Kam ten svet speje? A potom vyklopil celú pravdu.

Kresťania o kotlebovcoch: „Za mňa nehovoria!“

Kresťania o kotlebovcoch: „Za mňa nehovoria!“

.marína Gálisová .názory

Kresťania sa rozhodli povedať, že tí, ktorí naprázdno omieľajú Božie meno, hrajú sa na kresťanské obrady a na kresťanskú lásku kašlú, za nich nehovoria. Vznikla petícia, ktorá toto hlása. A dôležité je, že nevznikla z nenávisti, ale z lásky.

Venezuela na pokraji prevratu?

Venezuela na pokraji prevratu?

.marína Gálisová .názory

Súdruh Blaha by sa mal zobudiť zo sna. Aj jeho súkmeňovci. Venezuela sa otriasa, a nie preto, že by sa od socializmu vzďaľovala. Práve naopak, ona sa blíži k jeho vrcholnému štádiu

Obvoďák vás vylieči

Obvoďák vás vylieči

.eva Čobejová .anton Vydra .marína Gálisová .témy

Na Slovensku dnes pôsobí asi 2 200 všeobecných lekárov. Nestačí to. Od zavedenia rezidentského programu pre všeobecné lekárstvo a pediatriu je však o túto medicínsku špecializáciu čoraz väčší záujem. Všeobecný lekár už nie je len lekárom druhej kategórie. Naopak, stáva sa podstatne dôležitejším.

Duterteho zoznam smrti

Duterteho zoznam smrti

.marína Gálisová .témy .fototéma

Zabudnite na Perníkového tatka a iné seriálové idylky. To, čo sa deje na Filipínach, je pravý drogový teror. Ale len časť z neho majú na svedomí mafie. Zvyšok je dielom štátu.

.týždeň

Pol Pot je nám až príliš blízky

.marína Gálisová .kultúra .knižnica

V roku 1975 ovládli Kambodžu Červení Khméri. Povstalci, ktorí vraj chceli vrátiť krajine dôstojnosť – očistiť ju od kolonializmu. Svet im na to skočil. A Červení Khméri zavraždili až dva milióny vlastných krajanov.

Trikrát s Marínou Gálisovou

Trikrát s Marínou Gálisovou

.marína Gálisová .stĺpčeky ..týždeň

Putinov telešoping • Česť pamiatke Helmuta Kohla • Aj Žilina, aj Prešov •

Macron víťaz. Le Penová sa teší

Macron víťaz. Le Penová sa teší

.marína Gálisová .názory

Francúzi volili v druhom kole parlamentných volieb. Stalo sa to, čo sa čakalo – Emmanuel Macron so svojou „pochodujúcou republikou“ má víťazstvo.