Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
Bezdetnosť ako nová katastrofa?

Bezdetnosť ako nová katastrofa?

.marína Gálisová .názory

V poslednom období sa na rozličných fórach v jednom kuse narieka, že Európu vedie garnitúra bezdetných. Theresa May, Angela Merkel, Emmanuel Macron majú byť tí, ktorí nás ťahajú do záhuby. Nuž, nevylučujem, že sa to deje.

Boží prst Irma?

Boží prst Irma?

.marína Gálisová .spoločnosť .fototéma

Každá katastrofa vyvoláva otázky, čím sme si ju zaslúžili. Hurikán Irma nebol výnimkou. A vlastne nie div. Keď kosil v Karibiku domy, stromy, dvíhal do vzduchu autá i ľudí, vyzeralo to ako predohra apokalypsy.

Boha som stretol na „buzerplaci“

Boha som stretol na „buzerplaci“

.marína Gálisová .rozhovory

Je poslancom Európskeho parlamentu za hnutie OľaNO. Pôsobí síce v politike, ale politiku robí trochu inak. Občas namiesto prejavu iba požiada Boha, aby otvoril dvere a daroval pokoj. Branislav Škripek.

Lidl odstránil kríže. Vieme, kto za to môže

Lidl odstránil kríže. Vieme, kto za to môže

.marína Gálisová .názory

V novej kampani Lidla na tzv. Grécky týždeň boli z fotografie kostolov na ostrove Santorini odstránené kríže. Vraj v úmysle udržať náboženskú neutralitu reťazca. Čo bude ďalej?

.týždeň

Dublinské drobáky

.marína Gálisová .lifestyle .na cudzom mieste

Dublin od vás nechce veľa. Len nekonečnú zásobu drobných mincí a pripravenosť na prekvapenia. Keď to máte, môžete do ulíc.

King svojho žánru

King svojho žánru

.marína Gálisová .spoločnosť .film

Do kín v septembri prichádza film It (To) podľa rovnomenného románu Stephena Kinga a očakávania sú veľké. Budeme sa pri ňom báť? Niekto sa bojí už teraz: či filmári zachytia mágiu, ktorou King oživuje svoje príbehy. Tá je uňho podstatnejšia než monštrá; bez nej by nebol kráľom svojho žánru.

Free Lorenz!

Free Lorenz!

.marína Gálisová .spoločnosť .tvár týždňa

Minulý týždeň v stredu sa stal skutok, ktorý sa naozaj stal: Výtvarník Ľuboš Lorenz odstránil z pamätníka obetiam druhej svetovej vojny v Košiciach symboly kosáka a kladiva. Vzápätí ho zatkla polícia.

Židia si odmietli pripomenúť holokaust, lebo pri koncentračnom tábore je na pamätnej tabuli fašistický pozdrav

Židia si odmietli pripomenúť holokaust, lebo pri koncentračnom tábore je na pamätnej tabuli fašistický pozdrav

.marína Gálisová .spoločnosť

Správa, že Zväz židovských obcí v Chorvátsku sa odmietol zúčastniť na spomienke na holokaust, prebehla médiami ešte v apríli a u nás až tak nezarezonovala. No jej posolstvo je dnes, keď Slovensko rieši kauzu kosáku a kladiva, dôležité.

Útecha rodičom na záver prázdnin

Útecha rodičom na záver prázdnin

.marína Gálisová .lifestyle

Viem, že na začiatku júla ste sa tešili spolu s deťmi na slnko, vodu, turistiku, oddych. Na to, že budete viac spolu a menej v strese. Ku koncu augusta vám pravdepodobne začínajú tiecť nervy. Vydržte.

Zhodí Martin z trónu Angelu?

Zhodí Martin z trónu Angelu?

.marína Gálisová .politika

Nemecko čakajú v septembri parlamentné voľby. Je možné, že prinesú vážnu zmenu. Je pravda, že politickí analytici akosi automaticky očakávajú víťazstvo Angely Merkelovej, teda CDU/CSU. No odkedy je jej rivalom Martin Schulz, líder SPD, kancelárka stráca istotu.