Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
Marína Gálisová: Obete komunizmu

Marína Gálisová: Obete komunizmu

.marína Gálisová .názory 24.06.2022

Vieme, čo si dnes pripomíname Dňom pamiatky obetí komunizmu? Všetkých nás. Aj tých, ktorí o komunizme šíria bájky. Aj tých, ktorí sú jeho bábky. Tá veľká červená lož totiž stále žije a jej.hnedá sestra s ňou.

Detroit, lekcia pre Slovensko

Detroit, lekcia pre Slovensko

.marína Gálisová .spoločnosť .spoločnosť 24.06.2022

Detroit má viac prívlastkov: Motor City, Rock City, no aj riot city, mesto nepokojov. Najlepšie dni dávno absolvoval, dnes tam chce podnikať a bývať málokto, kto si môže vybrať. Ale v jednom je Detroit neoceniteľný: ako ponaučenie. Aj pre Slovensko.

Francis Fukuyama: Liberalizmus znižuje teplotu politiky, ale nie za každých okolností

Francis Fukuyama: Liberalizmus znižuje teplotu politiky, ale nie za každých okolností

.marína Gálisová .rozhovory .rozhovor 17.06.2022

Francis Fukuyama vydal novú knihu Liberalism and Its Discontents. Jej námetom je liberalizmus, jeho premeny, jeho budúcnosť. O liberalizme, konzervativizme a o spoločnostiach v zajatí kultúrnych vojen nám profesor Fukuyama poskytol exkluzívny rozhovor.

Dracula večne živý

Dracula večne živý

.marína Gálisová .peter Uličný .marian Jaslovský .kultúra .kultúra 17.06.2022

Dracula koncom mája oslávil 125 rokov. Teda kultový román Brama Stokera, ktorý tohto upírskeho supermana preslávil. Navyše, divadlo Aréna uviedlo výpravnú inscenáciu, ktorá si tento významný príbeh pripomína.

Čoho sa zľakol súdruh generálny?

Čoho sa zľakol súdruh generálny?

.marína Gálisová .názory 07.06.2022

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa ostro ohradil: vraj je sledovaný ostrejšie ako vlaky, vraj je jeho život pod drobnohľadom a on po takejto skúsenosti zvažuje, či neopustí túto „krajinu krivých zrkadiel“. Tak sa bez zrkadiel pozrime, kto to hovorí.

Poľská historička: Ruský princíp krutosti

Poľská historička: Ruský princíp krutosti

.marína Gálisová .rozhovory .rozhovor 03.06.2022

Irena Grudzinska Gross je pôvodom poľská historička a teoretička kultúry, ktorá v 60. rokoch emigrovala z vlasti po politickom prenasledovaní. Pre .týždeň hovorí o ruskej autokracii v dejinách aj dnes a o tom, prečo je dôležité, aby sme ju ako Európania poznali.

.týždeň Maríny Gálisovej: Ustrašený Západ a naši (dávni) hrdinovia

.týždeň Maríny Gálisovej: Ustrašený Západ a naši (dávni) hrdinovia

.marína Gálisová .názory ..týždeň 29.05.2022

Začas sa zdalo, že Západ skoro jednotne stojí za Ukrajinou. Žiaľ, nevydržalo to. Západ sa prestrašil, že by Ukrajina naozaj mohla vyhrať. Vanú vetry mníchovské i jaltské, v tom najzapáchajúcejšom zmysle slova. A nejde len o slová.

Kováčik sa preriekol

Kováčik sa preriekol

.marína Gálisová .názory 24.05.2022

Pre Roberta Fica je Dušan Kováčik, bývalý špeciálny prokurátor, niečo ako biely kôň. Tichý spoločník, ktorý drží basu, keď treba, ale potom, keď zase treba, tak do nej aj pôjde. Tento biely kôň môže však urobiť aj viac.

Je Putin zahnaný do kúta?

Je Putin zahnaný do kúta?

.marína Gálisová .názory 19.05.2022

Veľa sa v posledných dňoch hovorí o tom, či je zdravé zaháňať Putina do kúta. Či v tom kúte nedôjde k takej eskalácii, ktorú by sme všetci oľutovali. Teda či Putin nerozpúta jadrový konflikt.

Za-dr-ža-ný!

Za-dr-ža-ný!

.marína Gálisová .názory 16.05.2022

Osoba Š. H., ktorú zadržala NAKA je tá istá osoba, ktorej meno - načmárané na múroch a autobusových zastávkach pred prezidentskými voľbami - pozná viac ľudí, než by bolo zdravé.