Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.literatúra
Tebe patrí tento svet

Tebe patrí tento svet

.eva Borušovičová .kultúra .literatúra 16.12.2018

K Vianociam patrí dobré čítanie. Tento rok sme oslovili scenáristku, režisérku a spisovateľku Evu Borušovičovú, ktorej tento rok vyšla kniha textov Do plaviek a ktorá pre DAB napísala a zrežírovala hru Štefánik – Slnko v zatmení, aby pre .týždeň napísala originálnu vianočnú poviedku.

Zóna, zóna, superzóna

Zóna, zóna, superzóna

.martin Mojžiš .kultúra .literatúra 16.09.2018

„Máte tu aj komiksy?“ – pýta sa v komikse Zóna od Daniela Majlinga kreslený Daniel Majling, alias Rudo. „Komiksy?!“ – pobúrene reaguje majiteľ antikvariátu v Rimavskej Sobote. „Toto je kníhkupectvo, nie hračkárstvo.“

Zpráva o krvi básníka a duchu doby

Zpráva o krvi básníka a duchu doby

.jiří Peňás .kultúra .literatúra 27.11.2017

„Ivan Jirous, opilec, výtržník, uznávaný básník, hlavně ale vedle Václava Havla nejdůležitější česká osobnost sedmdesátých let dvacátého století, zemřel chudý. Kdo znal jeho život, ví proč.“

Byť nenapraviteľným

Byť nenapraviteľným

.mário Gešvantner .kultúra .literatúra 30.07.2017

„Tam, kde je mystérium, je aj látka na román,“ tvrdí francúzsky spisovateľ Jean-Michel Guenassia. A dokonale to využíva vo svojich oceňovaných románoch. Po Klube nenapraviteľných optimistov mu prednedávnom vyšla v slovenčine kniha Valčík stromov a oblohy.

V delíriu ramien a bokov

V delíriu ramien a bokov

.anton Vydra .kultúra .literatúra 02.07.2017

Ak sa Rus stane jedným z najvýznamnejších amerických spisovateľov, znie to priam neuveriteľne. Vladimir Nabokov zomrel pred štyridsiatimi rokmi. Autor provokujúcej Lolity si v živote prešiel kadečím.

.kniha na víkend: Pomôcť dýchať kráse uprostred pekla

.kniha na víkend: Pomôcť dýchať kráse uprostred pekla

.anton Vydra .klub .literatúra 01.04.2017

Videnie hrá v našom vnímaní takmer vždy prvé husle. Tie niekedy znejú tak očarujúco, že prehlušia všetko ostatné a my stratíme zo zreteľa to, čo vidieť nemožno. Neviditeľnému prestaneme venovať pozornosť.

Novinárov román

Novinárov román

.martin Mojžiš .kultúra .literatúra 06.03.2017

Na prednej strane obálky sú citované slová Václava Havla. Na zadnej strane obálky sú spomínané slová Miloša Zemana. Medzi prednou a zadnou stranou obálky je román Ferdinanda Peroutku.

Prezident, ktorý nechcel zavadzať

Prezident, ktorý nechcel zavadzať

.lukáš Krivošík .kultúra .literatúra 26.02.2017

Rozhodnutia druhého československého prezidenta Edvarda Beneša dodnes vzbudzujú kontroverzie v Česku i na Slovensku. Výhodou jeho životopisu z pera francúzskeho historika Antoina Marèsa je odstup od našich domácich sporov.

Neboj, Ivan, vrátime sa

Neboj, Ivan, vrátime sa

.michal Novota .šport .literatúra 19.02.2017

Športový novinár Milan Vranka vzdal hold štvorici slovenských horolezcov, ktorí v roku 1988 preliezli ťažkú Boningtonovu cestu na Mount Everest a pri zostupe zahynuli.

.týždeň

Oblek žltý ako horčica

.silvia Kaščáková .kultúra .literatúra 12.02.2017

Keď sa vtedy v londýnskom byte rozhodla ukončiť svoj život, vo vedľajšej izbe spali jej deti. Ani fakt, že ju potrebujú, ju neprinútil ostať nažive. Ako potom čítať jej veselú knihu pre deti?