Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.literatúra
Prezident, ktorý nechcel zavadzať

Prezident, ktorý nechcel zavadzať

.lukáš Krivošík .kultúra .literatúra

Rozhodnutia druhého československého prezidenta Edvarda Beneša dodnes vzbudzujú kontroverzie v Česku i na Slovensku. Výhodou jeho životopisu z pera francúzskeho historika Antoina Marèsa je odstup od našich domácich sporov.

Neboj, Ivan, vrátime sa

Neboj, Ivan, vrátime sa

.michal Novota .šport .literatúra

Športový novinár Milan Vranka vzdal hold štvorici slovenských horolezcov, ktorí v roku 1988 preliezli ťažkú Boningtonovu cestu na Mount Everest a pri zostupe zahynuli.

.týždeň

Oblek žltý ako horčica

.silvia Kaščáková .kultúra .literatúra

Keď sa vtedy v londýnskom byte rozhodla ukončiť svoj život, vo vedľajšej izbe spali jej deti. Ani fakt, že ju potrebujú, ju neprinútil ostať nažive. Ako potom čítať jej veselú knihu pre deti?

.týždeň

Charakter v selfie časoch

.eva Čobejová .klub .literatúra

V roku 2015 oznamuje Donald Trump, že bude kandidovať na amerického prezidenta. Známy komentátor a spisovateľ David Brooks v tom istom roku vydáva knižku Cesta k charakteru. Zhoda náhod?

Wisława Szymborska: Mozart poézie

Wisława Szymborska: Mozart poézie

.silvia Kaščáková .kultúra .literatúra

Pred šiestimi rokmi doma v Krakove zaspala a už sa nezobudila. Držiteľka Nobelovej ceny za literatúru zomrela na rakovinu pľúc. Úspešná a obľúbená poetka sa vyhýbala verejným vystúpeniam, lebo: „Všetko o mne nájdete v mojich básňach.“

.týždeň

Domov! Domov! K mame

.andrej Bán .klub .literatúra

Každá vojna je fľandra. Nositeľka Nobelovej ceny za literatúru (2015), bieloruská spisovateľka Svetlana Alexijevič, si na jednu takú posvietila už pred štvrťstoročím. A dobre urobila.

Aj majster Sapiens sa utne

Aj majster Sapiens sa utne

.martin Mojžiš .kultúra .literatúra

Tú knihu som si prvý raz všimol na pultoch pred Vianocami. Niektorí priatelia mi ju vrelo odporúčali, tak som si ju kúpil a prečítal. Je to dobre napísaná kniha, ktorá sa dobre číta. Ale nie je to dobrá kniha.

.týždeň

Život v bubline

.michal Novota .klub .literatúra

Fit lopty, stolný futbal, pingpong, krikľavé farby a hojdacia sieť. K tomu veľa hračiek a videohier. Bar obsypaný sladkosťami. Škôlka Montessori? Nie, kult, ktorým nám startupy otravujú život.

Anička Gump z Bánoviec

Anička Gump z Bánoviec

.michal Novota .časopis .literatúra

Spisovateľ Silvester Lavrík napísal historický román, ktorý spája veľké a malé dejiny v Bánovciach nad Bebravou.

.týždeň

Preži, aby si mohol svedčiť

.anton Vydra .časopis .literatúra

Sugestívne napísaný román francúzskeho spisovateľa Jeana-Françoisa Steinera vzbudil po svojom vydaní množstvo kontroverzií. Hoci býva spochybňovaný, stále ostáva aj pôsobivým čítaním. Dnes vychádza aj v slovenčine.