Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.literatúra
Ak povinné čítanie, tak toto

Ak povinné čítanie, tak toto

.martin Mojžiš .časopis .literatúra

Ak chce niekto porozumieť dnešnému Rusku, potom knihou číslo jeden je Opričnikov deň od Vladimíra Sorokina. Knihou číslo dva, presnejšie povedané druhou knihou číslo jeden, sa zrejme stanú Všetci mocní Kremľa od Michaila Zygara.

.týždeň

Hľadanie pravdy namiesto xanaxu

.eva Čobejová .časopis .literatúra

Mariusz Szczygieł je ten poľský reportér, ktorý napísal knižku Gottland. Bol to veľký bestseller v Česku, pretože o ňom tá knižka je. No kniha vyšla aj v sedemnástich iných jazykoch. Vznikli podľa nej film aj divadelné predstavenie. Tentoraz Szczygieł skúmal čosi univerzálnejšie.

Keby Eva odolala ovociu

Keby Eva odolala ovociu

.lukáš Krivošík .časopis .literatúra

Skúmanie schopnosti odkladať okamžité uspokojenie v očakávaní väčšieho dobra v budúcnosti je jednou z najdôležitejších oblastí bádania našej doby. Môže totiž priniesť prelomové impulzy do boja s chudobou, závislosťami i s bežnými neresťami.

.týždeň

Živá kniha o mŕtvom jazyku

.martin Mojžiš .časopis .literatúra

O tom, že latinčina je dnes mŕtvym jazykom, netreba nikoho presviedčať. Málokto si však uvedomuje, že v skutočnosti je mŕtva už dvetisíc rokov. To je vzhľadom na jej búrlivý staroveký, stredoveký aj novoveký život pomerne prekvapujúca informácia.

.týždeň

Kniha plná otáznikov

.róbert Csere .časopis .literatúra

Názov knihy Na juh od raja môže evokovať známy román Na východ od raja. No kým sa John Steinbeck len inšpiroval biblickým Kainom a Ábelom, Andrej Bán nám tých súčasných Kainov a Ábelov priamo ukazuje.

Pozor na škorpióna – Garri Kasparov píše slobodnému svetu

Pozor na škorpióna – Garri Kasparov píše slobodnému svetu

.anton Vydra .časopis .literatúra

Viacnásobný majster sveta v šachu a občiansky aktivista Garri Kasparov napísal minulý rok knihu, v ktorej vyzval ľudí slobodného sveta zastaviť Vladimíra Putina. Pred pár dňami vyšli jeho úvahy aj v češtine.

.týždeň

Nenarodený rozprávač a iné čudesá

.marína Gálisová .časopis .literatúra

Britský prozaik Ian McEwan píše o čudných veciach, čo sa dejú zdanlivo bežným ľuďom. Ale robí to tak, že mu všetko uveríme. Aj to, že embryo v lone matky sa pokúša zabrániť zločinu.

.týždeň

O otcoch a synoch podľa Rowlingovej

.juraj Malíček .časopis .literatúra

Divadelná hra Harry Potter and the Cursed Child mala premiéru 30. júla 2016. Originálny scenár zo skúšok k nej vyšiel v knižnej podobe hneď nasledujúci deň. Novinári všetkých úrovní a cenových skupín mali pár dní až týždňov o čom písať.

.týždeň

Modrý štít so zlatými ľaliami

.lukáš Krivošík .časopis .literatúra

Nová kniha Jaroslava Perniša opisuje osudy Anjouovcov. Počas vlády kráľov tejto dynastie – Karola Róberta a Ľudovíta Veľkého – dosiahlo stredoveké Uhorsko jeden zo svojich historických vrcholov.

.týždeň

Tantum, quantum

.anton Vydra .časopis .literatúra

Na toto latinské slovné spojenie som si spomenul hneď, ako sa mi do rúk dostala Macsovszkého kniha Tantalópolis, ktorá je dnes víťazným titulom literárnej súťaže Anasoft litera 2016.