Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.literatúra
.týždeň

Charakter v selfie časoch

.eva Čobejová .klub .literatúra 29.01.2017

V roku 2015 oznamuje Donald Trump, že bude kandidovať na amerického prezidenta. Známy komentátor a spisovateľ David Brooks v tom istom roku vydáva knižku Cesta k charakteru. Zhoda náhod?

Wisława Szymborska: Mozart poézie

Wisława Szymborska: Mozart poézie

.silvia Kaščáková .kultúra .literatúra 29.01.2017

Pred šiestimi rokmi doma v Krakove zaspala a už sa nezobudila. Držiteľka Nobelovej ceny za literatúru zomrela na rakovinu pľúc. Úspešná a obľúbená poetka sa vyhýbala verejným vystúpeniam, lebo: „Všetko o mne nájdete v mojich básňach.“

.týždeň

Domov! Domov! K mame

.andrej Bán .klub .literatúra 22.01.2017

Každá vojna je fľandra. Nositeľka Nobelovej ceny za literatúru (2015), bieloruská spisovateľka Svetlana Alexijevič, si na jednu takú posvietila už pred štvrťstoročím. A dobre urobila.

Aj majster Sapiens sa utne

Aj majster Sapiens sa utne

.martin Mojžiš .kultúra .literatúra 15.01.2017

Tú knihu som si prvý raz všimol na pultoch pred Vianocami. Niektorí priatelia mi ju vrelo odporúčali, tak som si ju kúpil a prečítal. Je to dobre napísaná kniha, ktorá sa dobre číta. Ale nie je to dobrá kniha.

.týždeň

Život v bubline

.michal Novota .klub .literatúra 08.01.2017

Fit lopty, stolný futbal, pingpong, krikľavé farby a hojdacia sieť. K tomu veľa hračiek a videohier. Bar obsypaný sladkosťami. Škôlka Montessori? Nie, kult, ktorým nám startupy otravujú život.

Anička Gump z Bánoviec

Anička Gump z Bánoviec

.michal Novota .časopis .literatúra 11.12.2016

Spisovateľ Silvester Lavrík napísal historický román, ktorý spája veľké a malé dejiny v Bánovciach nad Bebravou.

.týždeň

Preži, aby si mohol svedčiť

.anton Vydra .časopis .literatúra 04.12.2016

Sugestívne napísaný román francúzskeho spisovateľa Jeana-Françoisa Steinera vzbudil po svojom vydaní množstvo kontroverzií. Hoci býva spochybňovaný, stále ostáva aj pôsobivým čítaním. Dnes vychádza aj v slovenčine.

Ak povinné čítanie, tak toto

Ak povinné čítanie, tak toto

.martin Mojžiš .časopis .literatúra 27.11.2016

Ak chce niekto porozumieť dnešnému Rusku, potom knihou číslo jeden je Opričnikov deň od Vladimíra Sorokina. Knihou číslo dva, presnejšie povedané druhou knihou číslo jeden, sa zrejme stanú Všetci mocní Kremľa od Michaila Zygara.

.týždeň

Hľadanie pravdy namiesto xanaxu

.eva Čobejová .časopis .literatúra 20.11.2016

Mariusz Szczygieł je ten poľský reportér, ktorý napísal knižku Gottland. Bol to veľký bestseller v Česku, pretože o ňom tá knižka je. No kniha vyšla aj v sedemnástich iných jazykoch. Vznikli podľa nej film aj divadelné predstavenie. Tentoraz Szczygieł skúmal čosi univerzálnejšie.

Keby Eva odolala ovociu

Keby Eva odolala ovociu

.lukáš Krivošík .časopis .literatúra 13.11.2016

Skúmanie schopnosti odkladať okamžité uspokojenie v očakávaní väčšieho dobra v budúcnosti je jednou z najdôležitejších oblastí bádania našej doby. Môže totiž priniesť prelomové impulzy do boja s chudobou, závislosťami i s bežnými neresťami.