Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Slovenskí futbalisti v úvode EURO vyhrali nad Poľskom 2:1.

.literatúra
Chopiť sa príležitosti

Chopiť sa príležitosti

.anton Vydra .časopis .literatúra

O politike machiavelizmu sa hovorí často, o Niccolovi Machiavellim sa však toho až tak veľa nevie. Preto je dobre, že sa objavila kniha, ktorá je viac než len životopisom. Je sondou do myslenia florentského filozofa.

Martin Mojžiš: Kvantová teória polí

Martin Mojžiš: Kvantová teória polí

.martin Mojžiš .časopis .literatúra

Odkedy som začal prispievať do rubriky .knižnica, vedel som, že raz napíšem o knihe, ktorá sa do spoločenského týždenníka vôbec nehodí. O odbornej knihe, ktorá je pre väčšinu ľudí úplne nečitateľná. Prečo o nej chcem písať? Lebo si to zaslúži.

.týždeň

Keď je Boh strašný

.eva Čobejová .časopis .literatúra

Možno to bol zámer šikovného kníhkupca, možno iba náhoda. V kníhkupectve som našla ležať pri sebe knihy, ktoré majú čosi spoločné, hoci tá súvislosť vôbec nebije do očí.

.týždeň

Mesto ako nočná obloha

.anton Vydra .časopis .literatúra

Máte pocit, že stavby okolo vás nekomunikujú so svojím okolím? Zdá sa vám, že sa z architektúry stala len efektná stavebná pyrotechnika? Potom vám táto kniha bude hovoriť z duše.

.týždeň

O Impériu, čo bolo a už nie je

.andrej Bán .časopis .literatúra

Ako môže jeden človek, reportér, vydať silné autentické svedectvo o šestine sveta, akou bol Sovietsky zväz? Jednoducho. Desiatky rokov sa túla po Impériu. A hovorí s ľuďmi.

.týždeň

Zo zlatých čias do marazmu

.michal Magušin .časopis .literatúra

Príbeh rodiny, čo zažila belle époque prvej Československej republiky, vojnu a obdobia zmien, je zážitkom. Najmä keď je okorenený vyberaným jazykom, sviežosťou detailu a osobným rozprávaním.

.týždeň

Frikulínom všetkých krajín

.lukáš Krivošík .časopis .literatúra

Americký komentátor a zabávač Greg Gutfeld vo svojej knihe Not Cool podrobil zdrvujúcej kritike koncept „coolovosti“. A tiež hipsterské elity, ktoré si osobujú právo rozhodovať, čo „cool“ je, a čo zas nie.

.týždeň

Vyvzdorovaná architektúra

.eva Čobejová .časopis .literatúra

Najmä z českého prostredia je aj na Slovensku známy projekt ročenky architektúry, ktorá by mala zachytiť aktuálne počiny v tejto oblasti. Ročenka je zaujímavá tým, že ju vždy zostavuje jedna výrazná osobnosť českej architektúry.

.týždeň

Súostrovie špiónov

.marína Gálisová .časopis .literatúra

Pre nás je to len ďaleké súostrovie, no jeho strategický význam rastie. Špicbergy sú jediným miestom v Arktíde s civilným letiskom, obchodným prístavom či vysokorýchlostným internetom. Oficiálne patria Nórsku. Rusko vie, že to tak nemusí byť vždy.

.týždeň

Treba

.časopis .literatúra

Treba vidieť tancovať Táňu Pauhofovú; Treba monitorovať alkohol v pote; Treba si vybrať Východná alebo Levočská púť; Treba hľadať zmysel dedičstva Karola Veľkého; Treba sa pozerať v telke: Neorealizmus po nemecky;