Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Žena z neutrálnej krajiny

Žena z neutrálnej krajiny

.eva Čobejová .klub .história 22.05.2017

Astrid Lindgrenová je tá žena, ktorá vymyslela fascinujúci detský príbeh o Pipi Dlhej Pančuche. Stále je to jeden z najvýraznejších symbolov Švédska. Ale jeho autorka písala aj iné veci, napríklad pozoruhodný vojnový denník.

Horthyho zabudnuté víťazstvo

Horthyho zabudnuté víťazstvo

.andrej Žiarovský .klub .história 15.05.2017

Maďarský regent Miklós Horthy de Nagybánya býva posmešne nazývaný admirálom bez mora. Pred sto rokmi sa v Jadranskom mori odohrala námorná bitka, na konci ktorej bol práve Horthy oslavovaným víťazom.

Útulný interiér? Kdeže!

Útulný interiér? Kdeže!

.denisa Gdovinová .klub .architektúra 15.05.2017

Na severe Talianska stojí v lyžiarskom stredisku Obereggen chata, ktorá pripomína trojhlavého draka. Stavba zbiera medzinárodné ocenenia. Navrhol ju pritom slovenský architekt Pavol Mikolajčák, ktorý už osem rokov žije v Taliansku.

.týždeň

Francouzi jsou strašní

.jiří Peňás .echo24 .klub .esej 15.05.2017

Francouzi, o nichž se v poslední době z různých důvodů tak často mluví, jsou největší pokrytci na světě. Jenže v tom právě spočívá jejich půvab. Francouz je šarmantní, i když zvrací. Je totiž jisté, že z dobrého vína.

Záhady štiavnického oltára

Záhady štiavnického oltára

.anton Vydra .klub .história 30.04.2017

Kostol svätej Kataríny v Banskej Štiavnici je už vyše päťsto rokov dejiskom rôznych premien. Azda najväčšia sa týka už neexistujúceho hlavného oltára. A najmä obrazov od neznámeho Majstra MS, ktoré ho utvárali.

Od oslobodenia k novej totalite

Od oslobodenia k novej totalite

.jozef Hajko .klub .história 30.04.2017

Deň víťazstva nad fašizmom, 8. máj, sa na Slovensku spája s oslobodením. Bol to však zároveň začiatok budovania nového totalitného režimu, v ktorom sa sľubovaná slovenská autonómia rýchlo rozpustila.

Rozhodnite sa pôsobiť verejne

Rozhodnite sa pôsobiť verejne

.timothy Snyder .klub .esej 23.04.2017

Vzhľadom na pohnutú spoločenskú klímu posledných rokov, ktorá ovplyvňuje aj Slovensko, prinášame v spolupráci s vydavateľstvom Premedia tri vybrané úryvky z útlej knižky Timothyho Snydera O tyranii.

Muž, ktorý si plnil sny

Muž, ktorý si plnil sny

.tomáš Čejka .klub .história 23.04.2017

Pred sedemdesiatimi rokmi, 28. apríla 1947, vyplávalo z peruánskeho prístavu Callao čudesné plavidlo – plť pozostávajúca z deviatich balzových kmeňov zviazaných konopným lanom. Na palube sa viezlo päť členov posádky, papagáj Lorita a kapitán, severskými vetrami ošľahaný chlapík menom Thor Heyerdahl.

Stojím na skale, a tá je pevná

Stojím na skale, a tá je pevná

.anton Vydra .klub .esej 16.04.2017

Zomrel pred 875 rokmi, 21. apríla 1142. Peter Abélard patril medzi výnimočné postavy západného kresťanského myslenia, no jeho povesť ostane natrvalo zviazaná s jeho manželkou Heloisou a synom Astralabom.

Sila mení všetko, čoho sa dotkne

Sila mení všetko, čoho sa dotkne

.peter Fraňo .klub .esej 10.04.2017

Friedrich Nietzsche si raz položil takúto otázku: Čo by asi tak povedali starí Gréci, keby nás dnes videli? A čo povieme my, ak sa nás niekto opýta, prečo sa nimi ešte vôbec zaoberáme?