Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.klub
Michael Novak: Najvplyvnejší Slovák na svete

Michael Novak: Najvplyvnejší Slovák na svete

.lukáš Krivošík .klub

Načúval mu pápež i americký prezident. Jeho myšlienky rezonovali od stredovýchodnej Európy po Latinskú Ameriku. Hoci slovenčinu už neovládal, k svojmu pôvodu sa vždy hrdo hlásil a do vlasti svojich predkov sa často vracal.

Ako sa nás dotýka prípad Walesa?

Ako sa nás dotýka prípad Walesa?

.michal Patarák .klub .duša

Lech Walesa ako agent poľskej tajnej polície s krycím menom Bolek? Ak áno, tak sa rúca jeden z mravných pilierov našej doby. Alebo aj nie.

Viac než dvadsaťšesť životov

Viac než dvadsaťšesť životov

.anton Vydra .klub .esej

Stalo sa to pred 421 rokmi, 5. februára 1597. Japonský panovník Tojotomi Hidejoši odsúdil na potupnú smrť dvadsaťšesť mužov. Kresťanstvo malo byť v Japonsku zlikvidované.

Návrat strateného žánru

Návrat strateného žánru

.zuzana Mojžišová .klub .film

Romantický muzikál La La Land už začiatkom januára získal rekordných sedem Zlatých glóbusov. Minulý týždeň bol nominovaný na 14 Oscarov. Čo je na muzikáloch také príťažlivé pre laikov i akademikov?

.týždeň

Charakter v selfie časoch

.eva Čobejová .klub .literatúra

V roku 2015 oznamuje Donald Trump, že bude kandidovať na amerického prezidenta. Známy komentátor a spisovateľ David Brooks v tom istom roku vydáva knižku Cesta k charakteru. Zhoda náhod?

U nás, kde Maďar ani nie je

U nás, kde Maďar ani nie je

.józsef Demmel .klub .esej

Turiec je veľmi vhodný na výskum slovenskej šľachty v hornouhorských župách. Slovenská materčina šľachty sa tam dostávala do konfliktu s maďarskou národnou ideou nielen z času na čas, ale takmer neustále.

.týždeň

Je to „len“ família

.zuzana Mojžišová .klub .film

Rodina. Priestor pre najhlbšiu lásku i krutú nenávisť. Pre jemné dotyky aj boľavé údery. Pre vzájomnosť a tiež ubíjajúcu samotu uprostred ostatných. Miesto príchodov aj odchodov. Detstva a staroby. Života. A tiež smrti.

.týždeň

Domov! Domov! K mame

.andrej Bán .klub .literatúra

Každá vojna je fľandra. Nositeľka Nobelovej ceny za literatúru (2015), bieloruská spisovateľka Svetlana Alexijevič, si na jednu takú posvietila už pred štvrťstoročím. A dobre urobila.

Město žijící zrychleně

Město žijící zrychleně

.peter Pomerantsev .klub .esej

Když přilétáte v noci do Moskvy, rozeznáváte pod sebou půdorys města podle řady soustředných okružních silnic s malým kruhem Kremlu uprostřed. Na konci dvacátého století vnější okruhy svítily mdlým, špinavě žlutým světlem.

Mercedes Benz: luxus pre intelektuálov

Mercedes Benz: luxus pre intelektuálov

.peter Scherhaufer .klub .divadlo

Existujú divadelné inscenácie, na ktoré je lepšie ísť pripravený. Poznať autora, jeho štýl, spôsob uvažovania – jednoducho byť v obraze. Hra Mercedes Benz, ktorú v svetovej premiére uviedlo začiatkom roka SND, je jednou z nich.