Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.divadlo
Dotyky a spojenia: Sýty sumár divadelného roka

Dotyky a spojenia: Sýty sumár divadelného roka

.redakcia .kultúra .divadlo 16.06.2023

33 inscenácií z 28 divadiel zo 14 slovenských a českých miest, 22 diskusií o divadle, koncerty. To všetko, a ešte mnoho ďalšieho, sľubuje 18. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia (www.dotykyaspojenia.sk), ktorý sa uskutoční v Martine 19. – 24. júna. Pred prázdninami, ktoré majú takmer všetky divadlá, je to tradične sýty sumár divadelného roka.

Divadlo štiav

Divadlo štiav

.anton Vydra .kultúra .divadlo 15.03.2020

Toto je divadlo, ktoré si vyžaduje aktívneho diváka. Musíte premýšľať nad tým, čo vidíte a čo herci robia alebo hovoria. A ako to robia a hovoria. Temperamenty v trnavskom Divadle Jána Palárika sú náročný kus.

Blaho Uhlár: Divadlo je pre mňa duchovná záležitosť

Blaho Uhlár: Divadlo je pre mňa duchovná záležitosť

.peter Bálik .rozhovory .divadlo 08.03.2020

Ostatné štyri roky strávila Stoka v areáli Starej Cvernovky, no do 30. júna sa bude musieť vysťahovať. Bratislavské nezávislé divadlo si už tretíkrát bude musieť nájsť nový priestor, no nekončí. „Som dosť starý, aby som začal bilancovať, ale sú tu títo mladí ľudia, ktorí chcú so mnou robiť. To je úžasné,“ hovorí jeho riaditeľ Blaho Uhlár.

Moby Dick na križovatke

Moby Dick na križovatke

.milo Juráni .kultúra .divadlo 13.10.2019

Tridsať rokov od Nežnej revolúcie sa festival Divadelná Nitra venuje slobode. Hoci ošúchané motto Podoby slobody nepatrí k tým najvydarenejším, našťastie to neznamená, že organizátori zvolili ľahkú cestu. Napriek tomu stoja na križovatke.

O matkách a deťoch

O matkách a deťoch

.anton Vydra .kultúra .divadlo 01.09.2019

Divadlo Jána Palárika v Trnave uviedlo novú divadelnú inscenáciu Matúša Bachynca Matky. Predlohou k nej bol rovnomenný román Pavla Rankova. Aká je to hra a aké je jej základné posolstvo? A podarilo sa divadelníkom preniesť ho úspešne k divákom?

Sezóna bez kontroverzií?

Sezóna bez kontroverzií?

.milo Juráni .kultúra .divadlo 15.07.2019

Činohra na Slovensku v uplynulej sezóne ukázala dve veci: dramaturgovia majú dobrý nos na dobré témy, ale ich realizácia má formu, ktorá necháva divákov chladných a kritikov v rozpakoch. Chýba nám divadelný provokatér?

Dokumentárny galaprogram s pesničkami

Dokumentárny galaprogram s pesničkami

.milo Juráni .kultúra .divadlo 07.04.2019

Český režisér Jiří Havelka opäť skúma našu minulosť. Po „nesmrteľných“ elitách v Činohre SND siahol po príbehu slovenského Toma Jonesa. Alebo by sa hodilo skôr prirovnanie k Jimmovi Morrisonovi?

Trojica utýrala na smrť vlastného kamaráta. Ako sa z človeka stane netvor?

Trojica utýrala na smrť vlastného kamaráta. Ako sa z človeka stane netvor?

.mária Krýslová .kultúra .divadlo 25.11.2018

V nenápadnej dedinke Potzlow na území bývalej NDR v noci z 12. na 13. júna roku 2002 traja mladiství utýrali na smrť vlastného kamaráta. Neskôr sami nevedeli vysvetliť prečo. Obeť potom vliekli dedinou a nikto nezakročil.

Ako spraviť z Divadelnej Nitry Pohodu

Ako spraviť z Divadelnej Nitry Pohodu

.milo Juráni .kultúra .divadlo 15.10.2018

Rok 2018 vyhnal ľudí do ulíc, spôsobil zmeny vo vláde a posun vo vyšetrovaní najväčšej kauzy roka naznačil, že v spoločnosti sa čosi mení.

Najvyššie kritérium je divadelnosť

Najvyššie kritérium je divadelnosť

.elena Akácsová .kultúra .divadlo 24.09.2018

Témy Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra tento rok charakterizuje predpona RE. O tom, čo to znamená, čo festival ponúkne divákovi, ako aj o tom, ako sa menil v čase a kam sa uberá súčasné európske divadlo, sme sa rozprávali s členom umeleckej rady festivalu Jánom Šimkom.