Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.zásah
Zízať na stenu

Zízať na stenu

.filip Olšovský .lifestyle .zásah 19.11.2017

Vo vyhriatej miestnosti sedí asi dvadsať ľudí. V pohodlných gaučoch, na stoličkách či na schodoch. Pred nimi na stene svieti iba veľký obdĺžnik, ktorý v pravidelných intervaloch mení farbu. 

.týždeň

Vražda v luxuse

.juraj Malíček .kultúra .zásah 12.11.2017

Luxus. Popretie účelnosti v prospech estétstva a hedonizmu, čosi, čo síce nepotrebujeme, ale o to viac si v tom rochníme. Akoby niekto vzal pýchu, smilstvo a obžerstvo a urobil z nich jednu jedinú estetickú kategóriu.

.týždeň

O tele a o duši

.františek Gyárfáš .kultúra .zásah 05.11.2017

Európske filmy si nemôžu dovoliť stometrovú cunami, desaťtisíce zombíkov ani hviezdnu pechotu. Chýbajú nám nielen hollywoodske rozpočty, ale aj – a verím, že najmä – zjednodušujúca veľkorysosť vyhlásiť: ja som najväčší. Z núdze sa musíme venovať tomu, čo zostalo: ľuďom. Niežeby to bolo málo. 

Zlomený Wajda?

Zlomený Wajda?

.františek Gyárfáš .kultúra .zásah 29.10.2017

Hamleti sa mohli v Poľsku rodiť celé dvadsiate storočie. Veľa o nich vieme: Poľsko malo Andrzeja Wajdu (1926 – 2016), kronikára osudových víchric. 

.týždeň

Rex nestačí

.denisa Gdovinová .kultúra .zásah 22.10.2017

Pamätám si, keď v našich televíziách bežal rakúsky Komisár Rex. Ako rezervovaná deviatačka som sa vrátila zo školy, zapla telku a odďaľovala domáce úlohy.

Brachiálne

Brachiálne

.veronika Pizano .kultúra .zásah 16.10.2017

Lekárka povzbudivo usmerňuje pôrod. Nazdávam sa, že rodiacu ženu pozná, tyká jej, oslovuje ju krstným menom. V momente, keď je dieťa von, tľapne lekárka po zadku druhú lekárku, pochváli ju za dobre odvedenú prácu a odchádza. 

Sedliak Babiš

Sedliak Babiš

.eva Čobejová .kultúra .zásah 08.10.2017

Kedysi dávnejšie, keď Zuzana Piussi uvádzala svoje filmy Krehká identita či Od Fica do Fica, povedala, že jej už nebude fungovať model „atraktívna blondínka pôsobiaca naivne príde za politikom a kladie mu jednoduché otázky".

Zákon cesty

Zákon cesty

.anton Vydra .kultúra .zásah 01.10.2017

Otvoríte ťažké, nepriehľadné dvere a vstúpite do obrovitánskej haly. A naprieč priestorom sa vo vzduchu doslova nadnáša enormne veľký, mierne naklonený gumený čln s množstvom veľkých gumených postáv v ňom. Utečenci. 

.týždeň

Povinná jazda?

.andrej Kalinka .kultúra .zásah 25.09.2017

Ilustrátor kníh (nielen) pre deti. Krásne, ťažké, zodpovedné, tvorivé. Každý má iný postup, rukopis, vkus, inak chápe svoju úlohu v knihe. Dlhá cesta, mesiace, roky. 

.týždeň

It nemrazí

.lukáš Krivošík .kultúra .zásah 18.09.2017

sú dve úrovne, na ktorých možno vnímať nové filmové spracovanie hororového románu To od Stephena Kinga. Hoci nejde o zlú snímku, celkom presvedčivá nie je ani na jednej z nich.