Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.zásah
.týždeň

Stredovek

.daniel Hevier ml. .kultúra .zásah 16.04.2017

Slovenská rocková hudba má jeden veľký problém. Väčšinou sa z nej na úkor razantnosti vytráca obsah. Jej hĺbku nahrádza plytkosť efektnej paľby gitarových riffov. V tomto zmysle sa dostáva tvorba obľúbenej kapely Korben Dallas vysoko nad priemer. 

.týždeň

Mňága a Žďorp 30

.pavol Hubinák .kultúra .zásah 10.04.2017

Tridsať rokov na scéne oslávili Mňága a Žďorp vydaním albumu Třínohý pes a následným turné, ktoré malo zastávku aj v Novom meste nad Váhom v klube Blue Note. Prekvapuje ma, že ma chcú usadiť. Na Mňágu?

.týždeň

Melódia prachu

.filip Olšovský .kultúra .zásah 03.04.2017

stojíte v tmavej komnate a uprostred sa točí vzdušný vír. Po okolí sú rozmiestnené rôzne predmety – hrnce, vankúše, stará truhlica, svietiaca mušľa či žuvačkovozelená húsenica. Dokopy je predmetov v miestnosti osemdesiatsedem a každý z nich by mal mať svoju vlastnú melódiu. 

.týždeň

Iba denníčky?

.eva Čobejová .kultúra .zásah 26.03.2017

Vlani na jeseň vyšla nová kniha českej autorky zo známej disidentskej rodiny. Tereza Boučková, dcéra Pavla Kohouta, nazvala svoju poslednú knihu nie celkom originálne či príťažlivo: Život je nádherný. 

.týždeň

EuroTarantino

.filip Olšovský .kultúra .zásah 19.03.2017

Niekde v druhej polovici filmu je scéna, ktorá ho dokonale charakterizuje. V poľskej časti Kladskej kotliny sa objaví český odborník na hmyz. 

.týždeň

Ľud na Oscaroch

.juraj Malíček .kultúra .zásah 06.03.2017

Hodina po polnoci, začína sa červený koberec, sedím, dívam sa. Zatiaľ na Doma, počúvam to zúfalé táranie, ale nemôžem sa nedívať. Najväčší filmový sviatok roka, som vidiečanom v globálnej dedine, desiatky, stovky miliónov sa nás takto dívajú na celom svete. 

.týždeň

Prežiť v blbej dobe

.lukáš Krivošík .kultúra .zásah 26.02.2017

Totalita asi každého človeka stavia pred morálne voľby, no herci sú zvlášť zraniteľní. Sú populárni a ľudia od nich navyše očakávajú odvážne spoločenské postoje či občas nejaké to každodennosť presahujúce múdro. 

.týždeň

OA? OMG

.filip Olšovský .kultúra .zásah 19.02.2017

Prairie Johnson sa z ničoho nič zjaví vo svojom rodnom meste. Je zmätená, dorezaná na chrbte, najprv nespoznáva ani svojich adoptívnych rodičov a namiesto svojho občianskeho mena počúva na zvláštnu skratku OA. A najmä – zatiaľ čo pred siedmimi rokmi, keď utiekla z domu, bola slepá, po návrate nejaký

.týždeň

Či veríš, či nie

.mário Gešvantner .kultúra .zásah 12.02.2017

To vážne? Misionár ide do vesmíru, aby mimozemskej civilizácii priniesol bibliu? Aby im predstavil Boha? Vážne si chcem túto knihu prečítať? Pýtal som sa v duchu nad novou knihou Michela Fabera Kniha zvláštních nových věcí (Kniha Zlín, 2016). 

.týždeň

Elita folklóru?

.elena Akácsová .kultúra .zásah 05.02.2017

Tí najlepší z celého Slovenska prichádzajú! Elita slovenského folklóru je na ceste k vám! Veľkolepá folklórna šou Zem spieva. Na jednotke od 28. januára.