Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.zásah
Preč z Tatier!

Preč z Tatier!

.pavol Hubinák .kultúra .zásah 10.09.2017

Pred pár mesiacmi mi zavolal usporiadateľ nového festivalu Tatra Flowers, aby som pomohol s hudobnou dramaturgiou – vybral vhodných umelcov. Trochu ma ten nápad zaskočil, ale po uistení aj zástupcami TANAP-u, že jednorazovo to prírode neublíži, som súhlasil.

.týždeň

Trápny seriál

.elena Akácsová .kultúra .zásah 03.09.2017

Dávať si do nadpisu seriálu slovo trápny je veľká odvaha. Pretože ak to na divákov nezafunguje, okamžite sa im podsúva nálepka, akou ho ohodnotia. 

.týždeň

Jeden tvorca?

.eva Čobejová .kultúra .zásah 27.08.2017

Už len do 3. septembra je možné v Prahe vidieť retrospektívnu výstavu nemeckého umelca Gerharda Richtera (1932). Všetci, ktorí sa dobre orientujú v súčasnom umení a žijú v blízkom priestore, už zrejme túto výstavu videli.

Najlepšie U2

Najlepšie U2

.mário Gešvantner .kultúra .zásah 21.08.2017

Ešte na gymnáziu som väčšinou počúval slovenskú a najmä českú alternatívu. Preto si dobre pamätám, ako som si kúpil prvú zahraničnú platňu, ktoré vychádzali v licencii v Opuse.

.týždeň

Mahenov Jura

.michal Novota .kultúra .zásah 13.08.2017

v tieni Národního divadla v Prahe sa skrýva malý antikvariát. Je dlhý ako slíž. Vstúpite dnu, zotmie sa, zavanie ten príjemne ochladzujúci odor starých kníh, o ktoré zakopávate v komínoch. 

.týždeň

Rozdelený Berlín

.juraj Malíček .kultúra .zásah 06.08.2017

Na jeseň v roku 1989 prichádza do Západného Berlína britská agentka MI6, inkognito, samozrejme, veď je špiónka. Keď ju na letisku čaká miestna úderka KGB, dôjde jej, i nám, že Sovieti toho vedia podstatne viac, akoby mali. 

.týždeň

Kolotoč Crash

.filip Olšovský .kultúra .zásah 30.07.2017

Rozdiel medzi čírou radosťou a zničujúcou frustráciou ešte nikdy nebol taký malý. Stačí byť narodený niekedy v prvej polovici deväťdesiatych rokov, mať doma hraciu konzolu Play Station 4 a nejakých štyridsať eur. 

.týždeň

Držgroš sa vracia

.juraj Malíček .kultúra .zásah 23.07.2017

Sme v osemdesiatych rokoch v normalizovanom Československu a všetky deti navôkol odoberajú časopisy Elektrón, ABC a Kamaráta. Bez toho, že by sme to bližšie tematizovali, automaticky sa vo všetkých tých troch periodikách začína čítanie stránkou s komiksom.

.týždeň

Hanušova báseň

.martin Mojžiš .kultúra .zásah 17.07.2017

Na Pohode sa vždy nejaký ten zásah pritrafí. Čo sa hudby týka, najviac ma zasiahol koncert Alice Phoebe Lou. Bol som presvedčený, že už nič silnejšie tam tento rok nezažijem. Omyl.

Vzostup Heydricha

Vzostup Heydricha

.lukáš Krivošík .kultúra .zásah 09.07.2017

V kinách je nový film o nacistickom pohlavárovi Reinhardovi Heydrichovi a dvoch hrdinoch, ktorí ho zniesli zo sveta – Jozefovi Gabčíkovi a Janovi Kubišovi.