Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.nekrológ
.týždeň

S Jaroslavou Blažkovou

.anton Baláž .klub .nekrológ

Dňa 20. februára 2017 zomrela slovenská literárna autorka Jaroslava Blažková. Ako ohliadnutie za jej tvorbou prinášame spomienky spisovateľa Antona Baláža.

Posledný muž na Mesiaci

Posledný muž na Mesiaci

.michal Novota .spoločnosť .nekrológ

Len dvanásť zástupcov ľudskej rasy dostalo unikátnu príležitosť prejsť sa po povrchu iného nebeského telesa ako Zem. Do minulého pondelka ich žilo sedem.

Wajda pokoril každé dobové tabu

Wajda pokoril každé dobové tabu

.lucie Sulovská .časopis .nekrológ

Keď minulý týždeň vo veku 90 rokov zomrel poľský filmový režisér a dramatik Andrzej Wajda, poľský film stratil jednu zo svojich najväčších osobností.

Michal Kováč: Nevýrazný muž, ktorý prestal poslúchať

Michal Kováč: Nevýrazný muž, ktorý prestal poslúchať

.martin Mojžiš .časopis .nekrológ

Vo štvrtok sme sa definitívne rozlúčili s Michalom Kováčom. Nevýrazný človek, ktorý sa stal nevýrazným politikom a potom nie príliš výrazným, ale dôležitým prezidentom.

.týždeň

Posledný z otcov zakladateľov Izraela

.bret Stephens .časopis .nekrológ

Šimon Peres, dvojnásobný premiér Izraela, ktorý zomrel vo veku 93 rokov minulú stredu, bol predovšetkým chlap na mieste.

.týždeň

Odišiel statočný človek

.ľubo Bechný .časopis .nekrológ

V nedeľu 18. septembra ma zastihla SMS od bývalej kontrolórky KU v Ružomberku. Zomrel rektor prof. Tadeusz Zasępa. Poliak, ktorý zveľadil a povzniesol jedinú katolícku univerzitu na Slovensku a pomohol vybudovať jednu z najkrajších univerzitných knižníc.

.týždeň

Francúzsky priateľ Slovenska

.milan Bočkay .časopis .nekrológ

Začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia (v rokoch vrcholiacej normalizácie, keď nás slovenská kunsthistória, až na pár výnimiek, okázalo prehliadala) ...

.týždeň

Princov purpurový svet

.peter Bálik .časopis .nekrológ

Najprv David Bowie, potom Prince. Svetová popmusic prišla o ďalšiu svoju superhviezdu s talentom, ktorý akoby nemal limity.

.týždeň

Za Ladislavom Chudíkom

.roman Polák .časopis .nekrológ

Vo veku 91 rokov zomrel divadelný a filmový herec Ladislav Chudík (27. máj 1924 – 29. jún 2015). Na divadelnom javisku stál neuveriteľných 70 rokov.

.týždeň

Masopustov slalom

.peter Bálik .časopis .nekrológ

Držiteľ Zlatej lopty za rok 1962, najlepší český futbalista všetkých čias, strieborný hráč z Čile. Začiatkom minulého týždňa nás opustila futbalová legenda Josef Masopust.