Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.nekrológ
.týždeň

Prečo si Poľsko vážilo kňaza Jukla

.piotr Semka .časopis .nekrológ

Keď kňaz Vladimír Jukl dostal 30. novembra 2009 z rúk veľvyslanca Poľskej republiky Andrzeja Krawczyka Kríž poľskej kavalérie za zásluhy, mnoho poľských priateľov slovenského kaplána malo pocit splatenia akéhosi morálneho dlhu.

.týždeň

Deň s Juklom

.jozef Majchrák .jaroslav Daniška .časopis .nekrológ

Keď zosnulý prezident Poľskej republiky udelil Vladimírovi Juklovi v roku 2009 najvyššie poľské štátne vyznamenanie, navštívili sme tohto muža a spolu s ním aj Silvestra Krčméryho.

.týždeň

Kňaz, ktorý nemal voľný čas

.františek Mikloško .časopis .nekrológ

Prvého mája predpoludním mi zatelefonovala kamarátka a povedala, že pred pätnástimi minútami zomrel Vlado Jukl. V tej chvíli sa pre mňa zastavil čas.

.týždeň

Škvorecký 1924 – 2012

.viktor Suchý .časopis .nekrológ

Ďalšia smutná správa pre českých a slovenských čitateľov prišla 3. januára z Toronta. Vo veku 87 rokov podľahol rakovine spisovateľ, prekladateľ a vydavateľ Josef Škvorecký. Na večnú slávu sa tak odobral druhý z veľkej trojky českej literatúry. Arnošt Lustig nás opustil pred necelým rokom (26. 2. 2011) a najmladší, Milan Kundera, dúfajme, v zdraví oslávi v apríli 83. narodeniny.

.týždeň

Mons. Rudolf Baláž 1940 – 2011

.františek Mikloško .časopis .nekrológ

Smrťou biskupa Baláža končí generácia prvých ponovembrových biskupov na Slovensku. Boli to statoční vyznávači cirkvi, ktorí v zápase s komunizmom nezaváhali.

.týždeň

Za Františkom Tugendliebom

.alena Čermáková .časopis .nekrológ

Zomrel František Tugendlieb. Priateľ. Hľadám básne, ktoré napísal pre seba a pre mňa, aby som prerušila zvláštny pokoj, ktorý ma obklopuje. Tu sú.

.týždeň

Oto Mádr: Slovo o této době

.časopis .nekrológ

„Tato doba není pro křesťany zvlášť příjemná, ale pro křesťany správného formátu je to velký a nádherný čas."

.týždeň

Svedok božích zámerov

.františek Mikloško .časopis .nekrológ

V Česku zomrel významný katolícky teológ a disident Oto Mádr (1917 – 2011), ktorý ovplyvnil aj moderné dejiny Slovenska.

.týždeň

Odišiel sochár, akého sme pred ním nemali

.iva Mojžišová .časopis .nekrológ

Muž, ktorý v sebe nosil túžbu po prirodzenom stave vecí, po samozrejmosti, rozumnosti a správnosti tvarov a rytmov, žijúcich v zhode so životom a v mieri so svojím okolím. Vladimír Kompánek.

.týždeň

Ten, ktorý strihal drôty

.františek Šebej .časopis .nekrológ

Existuje pamätná fotografia, ktorá presne vyjadruje, kto bol Jiří Dienstbier. Pre moju generáciu by tá fotografia na slávu a úctu stačila. Vznikla deň pred Štedrým dňom v roku 1989 a sú na nej Jiří Dienstbier a vtedajší nemecký minister zahraničia Hans Dietrich Genscher.