Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.nekrológ
.týždeň

Politika bez pozlátka

.časopis .nekrológ 20.01.2013

Vo veku 93 rokov zomrel nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu James Buchanan. Jeho meno je spojené s teóriou verejnej voľby (public choice theory), ktorej priaznivci v priebehu druhej polovice minulého storočia vrátili do ekonómie analýzu politiky.

.týždeň

Naplnený život Jozefa Jablonického

.františek Mikloško .časopis .nekrológ 16.12.2012

Pápež Pius X. raz povedal: „Dajte mi deti do šesť rokov, a potom si ich už môžete zobrať“. Mal na mysli, samozrejme, to, že pre život každého dieťaťa sú rozhodujúce prvé roky života, prostredie, v ktorom žije, ľudia, ktorí ho obkolesujú a formujú.

.týždeň

Stále si tu

.časopis .nekrológ 27.05.2012

V utorok, 22. mája nás úplne nepripravených zastihla šokujúca správa: zomrela výtvarníčka, hudobníčka a priateľka mnohých z nás, Bety K. Majerníková.

.týždeň

Niečo o Sepoške

.erik Horák .časopis .nekrológ 27.05.2012

V prvom rade pre nás, pánov z kapely Noisecut, nikdy neexistovala žiadna Alžbeta Majerníková. Bola to naša Sepoška, Sepuš, Sépia, Chobotnica. Aspoň sa nepamätám, že by sme ju niekedy oslovili inak.

.týždeň

Jukl spustil lavínu

.jozef Majchrák .časopis .nekrológ 07.05.2012

Rozhovor s tajne vysväteným kňazom Františkom Novajovským, ktorý dnes pôsobí na Štátnom sekretariáte vo Vatikáne.

.týždeň

Tichý hrdina

.pavol Demeš .časopis .nekrológ 07.05.2012

Vďaka mladému historikovi Františkovi Neupauerovi som sa len nedávno podrobnejšie zoznámil s príbehom našich výnimočných osobností Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho, nazývaných generálmi podzemnej cirkvi.

.týždeň

Prečo si Poľsko vážilo kňaza Jukla

.piotr Semka .časopis .nekrológ 07.05.2012

Keď kňaz Vladimír Jukl dostal 30. novembra 2009 z rúk veľvyslanca Poľskej republiky Andrzeja Krawczyka Kríž poľskej kavalérie za zásluhy, mnoho poľských priateľov slovenského kaplána malo pocit splatenia akéhosi morálneho dlhu.

.týždeň

Deň s Juklom

.jozef Majchrák .jaroslav Daniška .časopis .nekrológ 07.05.2012

Keď zosnulý prezident Poľskej republiky udelil Vladimírovi Juklovi v roku 2009 najvyššie poľské štátne vyznamenanie, navštívili sme tohto muža a spolu s ním aj Silvestra Krčméryho.

.týždeň

Kňaz, ktorý nemal voľný čas

.františek Mikloško .časopis .nekrológ 07.05.2012

Prvého mája predpoludním mi zatelefonovala kamarátka a povedala, že pred pätnástimi minútami zomrel Vlado Jukl. V tej chvíli sa pre mňa zastavil čas.

.týždeň

Škvorecký 1924 – 2012

.viktor Suchý .časopis .nekrológ 08.01.2012

Ďalšia smutná správa pre českých a slovenských čitateľov prišla 3. januára z Toronta. Vo veku 87 rokov podľahol rakovine spisovateľ, prekladateľ a vydavateľ Josef Škvorecký. Na večnú slávu sa tak odobral druhý z veľkej trojky českej literatúry. Arnošt Lustig nás opustil pred necelým rokom (26. 2. 2011) a najmladší, Milan Kundera, dúfajme, v zdraví oslávi v apríli 83. narodeniny.