Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.nekrológ
.týždeň

Tichý hrdina

.pavol Demeš .časopis .nekrológ

Vďaka mladému historikovi Františkovi Neupauerovi som sa len nedávno podrobnejšie zoznámil s príbehom našich výnimočných osobností Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho, nazývaných generálmi podzemnej cirkvi.

.týždeň

Prečo si Poľsko vážilo kňaza Jukla

.piotr Semka .časopis .nekrológ

Keď kňaz Vladimír Jukl dostal 30. novembra 2009 z rúk veľvyslanca Poľskej republiky Andrzeja Krawczyka Kríž poľskej kavalérie za zásluhy, mnoho poľských priateľov slovenského kaplána malo pocit splatenia akéhosi morálneho dlhu.

.týždeň

Deň s Juklom

.jozef Majchrák .jaroslav Daniška .časopis .nekrológ

Keď zosnulý prezident Poľskej republiky udelil Vladimírovi Juklovi v roku 2009 najvyššie poľské štátne vyznamenanie, navštívili sme tohto muža a spolu s ním aj Silvestra Krčméryho.

.týždeň

Kňaz, ktorý nemal voľný čas

.františek Mikloško .časopis .nekrológ

Prvého mája predpoludním mi zatelefonovala kamarátka a povedala, že pred pätnástimi minútami zomrel Vlado Jukl. V tej chvíli sa pre mňa zastavil čas.

.týždeň

Škvorecký 1924 – 2012

.viktor Suchý .časopis .nekrológ

Ďalšia smutná správa pre českých a slovenských čitateľov prišla 3. januára z Toronta. Vo veku 87 rokov podľahol rakovine spisovateľ, prekladateľ a vydavateľ Josef Škvorecký. Na večnú slávu sa tak odobral druhý z veľkej trojky českej literatúry. Arnošt Lustig nás opustil pred necelým rokom (26. 2. 2011) a najmladší, Milan Kundera, dúfajme, v zdraví oslávi v apríli 83. narodeniny.

.týždeň

Mons. Rudolf Baláž 1940 – 2011

.františek Mikloško .časopis .nekrológ

Smrťou biskupa Baláža končí generácia prvých ponovembrových biskupov na Slovensku. Boli to statoční vyznávači cirkvi, ktorí v zápase s komunizmom nezaváhali.

.týždeň

Za Františkom Tugendliebom

.alena Čermáková .časopis .nekrológ

Zomrel František Tugendlieb. Priateľ. Hľadám básne, ktoré napísal pre seba a pre mňa, aby som prerušila zvláštny pokoj, ktorý ma obklopuje. Tu sú.

.týždeň

Oto Mádr: Slovo o této době

.časopis .nekrológ

„Tato doba není pro křesťany zvlášť příjemná, ale pro křesťany správného formátu je to velký a nádherný čas."

.týždeň

Svedok božích zámerov

.františek Mikloško .časopis .nekrológ

V Česku zomrel významný katolícky teológ a disident Oto Mádr (1917 – 2011), ktorý ovplyvnil aj moderné dejiny Slovenska.

.týždeň

Odišiel sochár, akého sme pred ním nemali

.iva Mojžišová .časopis .nekrológ

Muž, ktorý v sebe nosil túžbu po prirodzenom stave vecí, po samozrejmosti, rozumnosti a správnosti tvarov a rytmov, žijúcich v zhode so životom a v mieri so svojím okolím. Vladimír Kompánek.