Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.nekrológ
.týždeň

Vivat Laluha!

.laco Teren .časopis .nekrológ

V nedeľu 10. novembra zomrel v Bratislave Milan Laluha, popredný slovenský maliar, člen skupiny Mikuláša Galandu. O deň neskôr by oslávil osemdesiate tretie narodeniny.

.týždeň

Veľký Tibi

.časopis .nekrológ

Fotograf Tibor Huszár nemal zomrieť, nikdy. Prežil ťažké operácie, ktoré by iných položili. Jeho mohutné telo a veľké srdce, doslovne i obrazne myslené, mu mali zaručiť nesmrteľnosť. Tú mu, som presvedčený, zaručia jeho knihy.

.týždeň

Homo agilis

.darina Kárová .časopis .nekrológ

Človek bystrý, činorodý, iniciatívny a rozhodný. Navyše tvorivý a inšpirujúci. Pritom systematický a náročný. A zároveň spoločenský a vtipný. Jozef Bednárik.

.týždeň

Politika bez pozlátka

.časopis .nekrológ

Vo veku 93 rokov zomrel nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu James Buchanan. Jeho meno je spojené s teóriou verejnej voľby (public choice theory), ktorej priaznivci v priebehu druhej polovice minulého storočia vrátili do ekonómie analýzu politiky.

.týždeň

Naplnený život Jozefa Jablonického

.františek Mikloško .časopis .nekrológ

Pápež Pius X. raz povedal: „Dajte mi deti do šesť rokov, a potom si ich už môžete zobrať“. Mal na mysli, samozrejme, to, že pre život každého dieťaťa sú rozhodujúce prvé roky života, prostredie, v ktorom žije, ľudia, ktorí ho obkolesujú a formujú.

.týždeň

Stále si tu

.časopis .nekrológ

V utorok, 22. mája nás úplne nepripravených zastihla šokujúca správa: zomrela výtvarníčka, hudobníčka a priateľka mnohých z nás, Bety K. Majerníková.

.týždeň

Niečo o Sepoške

.erik Horák .časopis .nekrológ

V prvom rade pre nás, pánov z kapely Noisecut, nikdy neexistovala žiadna Alžbeta Majerníková. Bola to naša Sepoška, Sepuš, Sépia, Chobotnica. Aspoň sa nepamätám, že by sme ju niekedy oslovili inak.

.týždeň

Jukl spustil lavínu

.jozef Majchrák .časopis .nekrológ

Rozhovor s tajne vysväteným kňazom Františkom Novajovským, ktorý dnes pôsobí na Štátnom sekretariáte vo Vatikáne.

.týždeň

Tichý hrdina

.pavol Demeš .časopis .nekrológ

Vďaka mladému historikovi Františkovi Neupauerovi som sa len nedávno podrobnejšie zoznámil s príbehom našich výnimočných osobností Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho, nazývaných generálmi podzemnej cirkvi.

.týždeň

Prečo si Poľsko vážilo kňaza Jukla

.piotr Semka .časopis .nekrológ

Keď kňaz Vladimír Jukl dostal 30. novembra 2009 z rúk veľvyslanca Poľskej republiky Andrzeja Krawczyka Kríž poľskej kavalérie za zásluhy, mnoho poľských priateľov slovenského kaplána malo pocit splatenia akéhosi morálneho dlhu.