Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.nekrológ
.týždeň

Mimoriadny talent hudobného nadšenca

.igor Wasserberger .časopis .nekrológ 28.03.2010

Prvou reakciou na správu o úmrtí Pavla Polanského u jeho priateľov bola neochota uveriť. Je ťažké si  predstaviť, že už nestačí zavolať do Viedne, aby sa ozval nezameniteľný hlas. Pritom samotný fakt konca nebol prekvapivý, už niekoľko mesiacov sme vedeli, že jeho zdravotný stav je takmer beznádejný.

.týždeň

Nechcel vedieť všetko

.terézia Rončáková .časopis .nekrológ 21.02.2010

Náš pán dekan Vaško najradšej hovorieval o láske. Konkrétne o svojej Zuzane. Bola mu centrom, živlom, nebom, jednotou krás... Sládkovičovu Marínu si do vena priniesli dvojmo. Aj dvoch Volkerov, dve Haľamové, dvoch Novomeských, Beniakov, Rúfusov, Turčányov, Prévertov. "Nemali sme nič, len seba a tie knižočky."

.týždeň

Keď odchádza noblesa

.imrich Gazda .časopis .nekrológ 21.02.2010

Svätý. Slovo, ktoré sa v slovníku postmoderny nenachádza. Pri spomienke na nedávno zosnulého literárneho historika a vysokoškolského pedagóga Imricha Vaška však ľudia tento termín používajú často.

.týždeň

Naplnený život Sone Kovačevičovej

.peter Zajac .časopis .nekrológ 10.01.2010

V polovici osemdesiatych rokov minulého storočia sme si na neformálne stretnutia mladých literárnych vedcov pozývali kolegov z iných vedeckých disciplín, sociológov, ekológov, historikov umenia a architektúry, etnológov. Chceli sme sa učiť a boli sme zvedaví, ako vyzerá špicková práca v susedných vedeckých disciplínach.

.týždeň

Dom na skale

.františek Mikloško .časopis .nekrológ 29.06.2009

Dňa 3. marca 1954, po viac ako ročnej vyšetrovacej väzbe na Ruzyni, Krajský súd v Prahe vyniesol rozsudky v politickom procese Hošek a spol. V tomto procese bol obžalovaný z velezrady aj 33-ročný Václav Vaško, robotník, pôvodne diplomat.

.týždeň

Zabudnutý velikán

.časopis .nekrológ 29.06.2009

Meno Václava Vaška je na Slovensku v podstate neznáme. Neprávom. Vaško bol po matke rodený Slovák, katolík, narodený vo Zvolene, ktorý vyrástol v Banskej Bystrici a študoval v Bratislave. Autor viacerých kníh, článkov, ktorý svojím životom stelesňoval všetko, na čo možno byť z krvavého 20. storočia hrdý. Hoci v bratislavskej Univerzitnej knižnici od Vaška nájdete iba dva tituly (a ich zapožičanie je možné iba prezenčne), tento významný Slovák toho napísal podstatne viac. Krátko po revolúcii v roku 1990 vydal v nakladateľstve Zvon, ktoré sám založil a viedol, dvojzväzkovú kroniku katolíckej cirkvi v povojnovom Československu Neumlčená. Asi na 500 stranách textu sa venuje slovenskému aj českému katolicizmu, hodnotí vývoj a režim slovenského štátu či vplyv vatikánskej diplomacie. K téme sa neskôr vráti. V roku 1994 vychádza Kardinál Tomášek, pohľad na život a dielo významného pražského kardinála napísané s ďalšími autormi a v Bratislave v slovenskom preklade knižka o Tomislavovi Kolakovičovi. Vaška podľa jeho vlastných slov okrem rodičov nikto iný neovplyvnil viac než Kolakovič, a to nielen po duchovnej stránke. Písal o tom aj v českých Teologických textoch a naposledy, pri 100. výročí narodenia Kolakoviča, aj v slovenskej revue Impulz (3/2006). V roku 2007 vydal u Karmelitánov útlu brožúru Likvidace řeckokatolícke církve, venovanú rekonštrukcii pokusu o likvidáciu tejto cirkvi, jeho opus magnum je však nedokončená séria Dům na skále, vydávaná postupne v rokoch 2004, 2007 a 2008. Podtituly jednotlivých dielov znejú Církev zkoušená, Církev bojující a Církev věznená a historicky pokrývajú opäť obdobie 1945─1960. Štvrtý, rozpísaný diel o dejinách cirkvi v Československu, zostal nedokončený. Čitateľsky najpútavejšou knihou sú pravdepodobne pamäti Ne vším jsem byl rád (1999, 2001). Mottom knihy je priliehavý žalm, ktorý znie v českom preklade krajšie ako v slovenskom: „Pojďte, slyšte, všichni bohabojní, chci vyprávět, co prokázal Bůh mé duši“ (Ž 66,16). Vaškov životopis, ako to napísali už mnohí, sa číta ako triler. Tento muž, ktorý prežil mnoho osobných tragédií, stál na správnej strane dejín a bojoval proti obidvom totalitám, polámanému krížu nemeckého nacizmu aj boľševickému kosáku a kladivu. Takých postáv v slovenských dejinách nemáme veľa. Vaškov život má však vďaka pôsobeniu na veľvyslanectve v Moskve aj medzinárodný rozmer, ktorý sa podpísal na rozdelení rodiny, vynútenom odlúčení, polovičnom rozvode a opätovnom obnovení manželského sľubu po páde komunizmu. Bude zaujímavé, či sa tomuto zabudnutému Slovákovi dostane u nás zaslúženej úcty aspoň in memoriam.

.týždeň

Milý Sergej,

.jozef Ciller .časopis .nekrológ 07.06.2009

píšem Ti posledný list. Nemám rád slovo "dopis". Ešte ani poriadne nezačal a už je dopísaný.

.týždeň

Životy na javisku

.valerij Kupka .časopis .nekrológ 07.06.2009

Keď zomierajú kone – dychčia Keď zomierajú trávy – vyschýnajú Keď zomierajú slnká – zhasínajú Keď zomierajú ľudia – spievajú piesne Velimir Chlebnikov

.týždeň

Rozum tomu nechce uveriť

.jevgenij Libezňuk .časopis .nekrológ 07.06.2009

Odišlo dvadsať rokov z môjho života a vznikla obrovská diera. Budem si myslieť, že Serjožka odišiel niekde na dlhú hosťovačku. Že kdesi zmizol a jedného dňa sa vráti. Stále budem naňho čakať. Viem, že raz sa určite stretneme.

.týždeň

Sergej Hudák

.časopis .nekrológ 07.06.2009

V piatok, 29. mája zomrel v Prešove člen Divadla Alexandra Duchnoviča Sergej Hudák. Bol to herec, ktorého sme obdivovali a priateľ, ktorého sme mali veľmi radi.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 7. stránka z 7