Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.nekrológ
.týždeň

Mons. Rudolf Baláž 1940 – 2011

.františek Mikloško .časopis .nekrológ 31.07.2011

Smrťou biskupa Baláža končí generácia prvých ponovembrových biskupov na Slovensku. Boli to statoční vyznávači cirkvi, ktorí v zápase s komunizmom nezaváhali.

.týždeň

Za Františkom Tugendliebom

.alena Čermáková .časopis .nekrológ 17.04.2011

Zomrel František Tugendlieb. Priateľ. Hľadám básne, ktoré napísal pre seba a pre mňa, aby som prerušila zvláštny pokoj, ktorý ma obklopuje. Tu sú.

.týždeň

Oto Mádr: Slovo o této době

.časopis .nekrológ 12.03.2011

„Tato doba není pro křesťany zvlášť příjemná, ale pro křesťany správného formátu je to velký a nádherný čas."

.týždeň

Svedok božích zámerov

.františek Mikloško .časopis .nekrológ 12.03.2011

V Česku zomrel významný katolícky teológ a disident Oto Mádr (1917 – 2011), ktorý ovplyvnil aj moderné dejiny Slovenska.

.týždeň

Odišiel sochár, akého sme pred ním nemali

.iva Mojžišová .časopis .nekrológ 30.01.2011

Muž, ktorý v sebe nosil túžbu po prirodzenom stave vecí, po samozrejmosti, rozumnosti a správnosti tvarov a rytmov, žijúcich v zhode so životom a v mieri so svojím okolím. Vladimír Kompánek.

.týždeň

Ten, ktorý strihal drôty

.františek Šebej .časopis .nekrológ 17.01.2011

Existuje pamätná fotografia, ktorá presne vyjadruje, kto bol Jiří Dienstbier. Pre moju generáciu by tá fotografia na slávu a úctu stačila. Vznikla deň pred Štedrým dňom v roku 1989 a sú na nej Jiří Dienstbier a vtedajší nemecký minister zahraničia Hans Dietrich Genscher.

.týždeň

Sestra Mária Greškovičová

.ivica Kúšiková .časopis .nekrológ 05.12.2010

31. august 1967 – 24. november 2010 Vedeli sme, že diagnóza je nezvratná, a predsa to novembrové ráno bolo také bolestné. Mária odišla vo veku 43 rokov, zaopatrená sviatosťami, v pokoji a s očakávaním stretnutia s tým, ktorému ako misijná sestra dala svoje „Áno" naveky.

.týždeň

Hrad Raja Ludvíka Kunderu

.peter Zajac .časopis .nekrológ 29.08.2010

Benediktínsky kláštor v Rajhrade je na dovidenie od Brna. Vyšlo to tak, že namiesto pohrebu Ludvíka Kunderu v Brne som doputoval deň predtým do Rajhradu na výstavu jeho rukopisov, kníh, obrazov a svedectiev, ktorú usporiadal Památník písemníctví na Moravě pri príležitosti Kunderových deväťdesiatych narodenín.

.týždeň

Mimoriadny talent hudobného nadšenca

.igor Wasserberger .časopis .nekrológ 28.03.2010

Prvou reakciou na správu o úmrtí Pavla Polanského u jeho priateľov bola neochota uveriť. Je ťažké si  predstaviť, že už nestačí zavolať do Viedne, aby sa ozval nezameniteľný hlas. Pritom samotný fakt konca nebol prekvapivý, už niekoľko mesiacov sme vedeli, že jeho zdravotný stav je takmer beznádejný.

.týždeň

Nechcel vedieť všetko

.terézia Rončáková .časopis .nekrológ 21.02.2010

Náš pán dekan Vaško najradšej hovorieval o láske. Konkrétne o svojej Zuzane. Bola mu centrom, živlom, nebom, jednotou krás... Sládkovičovu Marínu si do vena priniesli dvojmo. Aj dvoch Volkerov, dve Haľamové, dvoch Novomeských, Beniakov, Rúfusov, Turčányov, Prévertov. "Nemali sme nič, len seba a tie knižočky."