Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.nekrológ
.týždeň

Günter Grass, veľkospisovateľ 20. storočia

.peter Zajac .časopis .nekrológ

V pondelok 13. apríla 2015 zomrel v meste Lübeck Günther Grass, jeden z najvýznamnejších nemeckých spisovateľov dvadsiateho storočia. Hoci ho nakoniec dobehla vlastná minulosť, budeme si ho pamätať najmä ako umelca a svedka.

.týždeň

Mlčky odišiel, no ja stále počujem jeho hlas

.peter Krištúfek .časopis .nekrológ

Prilipli sme k sebe, akoby sme sa poznali odjakživa. A veľakrát sme o tom pocite spolu hovorili na dlhých prechádzkach okolo jeho domu.

.týždeň

Politiku vnímal ako službu

.martin Bútora .časopis .nekrológ

V piatok, 27. marca 2015 zomrel divadelný dramaturg, zakladateľ VPN a bývalý podpredseda slovenskej vlády Martin Porubjak. Spomína si na neho jeho priateľ Martin Bútora.

.týždeň

Odišiel tvorca Plochozeme

.vladislav Gális .časopis .nekrológ

Smrť Terryho Pratchetta nebola nečakaná. Britský spisovateľ už v roku 2007 oznámil verejnosti, že mu diagnostikovali vzácnu formu Alzheimerovej choroby. Pratchett sa vtedy vyjadril, že by ešte rád napísal zopár kníh.

.týždeň

Rudolf Fila, maliar a pedagóg

.milan Bočkay .časopis .nekrológ

V stredu, 12. februára 2015 zomrel Rudolf Fila, veľký maliar a pedagóg. Spomína naňho jeho žiak, kolega a priateľ Milan Bočkay.

.týždeň

Písničky Petra Skoumala s námi zůstanou

.josef Rauvolf .časopis .nekrológ

Odchodem Petra Skoumala přišla naše populární hudba o významnou osobnost – tak nějak by se dal životaběh skladatele a muzikanta odbýt, naštěstí se ale jak jeho život, tak tvorba, jeho odkaz podobnému klišéovitému odbytí vzpírá. Petr Skoumal, který zemřel v neděli 28. září ve věku 76 let, nebyl přitom autorem jedné šarže, skládal jak písničky pro děti, tak rockové, zkomponoval řadu soundtracků, pro duo, jež tvořil s Janem Vodňanským, psal písně někdy kabaretní, jindy až hitové, jako hráč se na svých albech neomezoval na klavír, pracoval i s elektronikou, a tak bychom mohli pokračovat.

.týždeň

Bol iskrou v studenej pahrebe

.koloman Kertész Bagala .časopis .nekrológ

Minulý týždeň zomrel významný literárny kritik a esejista Ivan Kadlečík. Prinášame osobnú spomienku jeho vydavateľa a priateľa Kolomana Kertésza Bagalu.

.týždeň

Za Adrienou Šimotovou

.katarína Bajcurová .časopis .nekrológ

V pondelok 19. mája ráno zomrela Adriena Šimotová. Odišla neopakovateľná umelkyňa, žena – legenda, jedna z najvýraznejších osobností českého umenia uplynulých desaťročí, priateľ ka Slovenska, akokoľvek vzdialená, vždy blízka.

.týždeň

Život ako návratný sen

.peter Zajac .časopis .nekrológ

Posledná, takmer sedemstostranová kniha Ladislava Balleka Trojou a vŕškom pamäti vyšla krátko pred jeho smrťou. Má zvláštnu štruktúru, vzdorujúcu čítaniu, založenú na troch rozprávačských líniách. Prvá, najrozsiahlejšia, napísaná s úradníckou, pedantickou akurátnosťou diplomatických zvodiek, je trhom márnosti. Akoby nám chcel Ballek ukázať, že dlhodobý a láskyplný vzťah – lebo taký je jeho vzťah k československej federácii a jej nasledovníkom – sa buduje ako rad drobných, efemérnych každodenných činností a mien, ktoré sa vynárajú a vzápätí strácajú v bezmennosti.

.týždeň

Za Věrou Chytilovou

.dušan Trančík .časopis .nekrológ

Stáva sa, že máte pred sebou úlohu, o ktorej vopred viete, že ju nemôžete splniť. Počujete hladký zvuk pera po papieri, trháte ďalší koncept a asi dvadsať iných v pamäti.