Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.nekrológ
.týždeň

Blues stratilo Kráľa

.peter Bálik .časopis .nekrológ

B. B. King so svojou gitarou Lucille svojich fanúšikov už nepoteší. Bluesová legenda zomrela vo veku 89 rokov v Las Vegas.

.týždeň

Günter Grass, veľkospisovateľ 20. storočia

.peter Zajac .časopis .nekrológ

V pondelok 13. apríla 2015 zomrel v meste Lübeck Günther Grass, jeden z najvýznamnejších nemeckých spisovateľov dvadsiateho storočia. Hoci ho nakoniec dobehla vlastná minulosť, budeme si ho pamätať najmä ako umelca a svedka.

.týždeň

Mlčky odišiel, no ja stále počujem jeho hlas

.peter Krištúfek .časopis .nekrológ

Prilipli sme k sebe, akoby sme sa poznali odjakživa. A veľakrát sme o tom pocite spolu hovorili na dlhých prechádzkach okolo jeho domu.

.týždeň

Politiku vnímal ako službu

.martin Bútora .časopis .nekrológ

V piatok, 27. marca 2015 zomrel divadelný dramaturg, zakladateľ VPN a bývalý podpredseda slovenskej vlády Martin Porubjak. Spomína si na neho jeho priateľ Martin Bútora.

.týždeň

Odišiel tvorca Plochozeme

.vladislav Gális .časopis .nekrológ

Smrť Terryho Pratchetta nebola nečakaná. Britský spisovateľ už v roku 2007 oznámil verejnosti, že mu diagnostikovali vzácnu formu Alzheimerovej choroby. Pratchett sa vtedy vyjadril, že by ešte rád napísal zopár kníh.

.týždeň

Rudolf Fila, maliar a pedagóg

.milan Bočkay .časopis .nekrológ

V stredu, 12. februára 2015 zomrel Rudolf Fila, veľký maliar a pedagóg. Spomína naňho jeho žiak, kolega a priateľ Milan Bočkay.

.týždeň

Písničky Petra Skoumala s námi zůstanou

.josef Rauvolf .časopis .nekrológ

Odchodem Petra Skoumala přišla naše populární hudba o významnou osobnost – tak nějak by se dal životaběh skladatele a muzikanta odbýt, naštěstí se ale jak jeho život, tak tvorba, jeho odkaz podobnému klišéovitému odbytí vzpírá. Petr Skoumal, který zemřel v neděli 28. září ve věku 76 let, nebyl přitom autorem jedné šarže, skládal jak písničky pro děti, tak rockové, zkomponoval řadu soundtracků, pro duo, jež tvořil s Janem Vodňanským, psal písně někdy kabaretní, jindy až hitové, jako hráč se na svých albech neomezoval na klavír, pracoval i s elektronikou, a tak bychom mohli pokračovat.

.týždeň

Bol iskrou v studenej pahrebe

.koloman Kertész Bagala .časopis .nekrológ

Minulý týždeň zomrel významný literárny kritik a esejista Ivan Kadlečík. Prinášame osobnú spomienku jeho vydavateľa a priateľa Kolomana Kertésza Bagalu.

.týždeň

Za Adrienou Šimotovou

.katarína Bajcurová .časopis .nekrológ

V pondelok 19. mája ráno zomrela Adriena Šimotová. Odišla neopakovateľná umelkyňa, žena – legenda, jedna z najvýraznejších osobností českého umenia uplynulých desaťročí, priateľ ka Slovenska, akokoľvek vzdialená, vždy blízka.

.týždeň

Život ako návratný sen

.peter Zajac .časopis .nekrológ

Posledná, takmer sedemstostranová kniha Ladislava Balleka Trojou a vŕškom pamäti vyšla krátko pred jeho smrťou. Má zvláštnu štruktúru, vzdorujúcu čítaniu, založenú na troch rozprávačských líniách. Prvá, najrozsiahlejšia, napísaná s úradníckou, pedantickou akurátnosťou diplomatických zvodiek, je trhom márnosti. Akoby nám chcel Ballek ukázať, že dlhodobý a láskyplný vzťah – lebo taký je jeho vzťah k československej federácii a jej nasledovníkom – sa buduje ako rad drobných, efemérnych každodenných činností a mien, ktoré sa vynárajú a vzápätí strácajú v bezmennosti.