Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Martin Mojžiš
.martin Mojžiš
V .týždni má na starosti rubriky veda a šport. Najradšej má svätý pokoj, keď nemusí o ničom písať, čítať ani rozmýšľať. Keď ten pokoj má, potom ho trávi napríklad aj písaním, čítaním a rozmýšľaním o všeličom. Učil a stále učí fyziku a je veľmi vďačný za to, že sa stále ešte nájdu ľudia, ktorých dokáže niečo naučiť. Jeho populárno-vedecké články vyšli v našom vydavateľstve aj knižne (Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy, Tri hlavy draka). Športoval, kým vládal, hrá počítačové hry, ale už ani tie ho príliš nebavia, hrá sa so svojimi deťmi, ale nemá na to vždy dosť trpezlivosti. Vie sa celkom slušne nahnevať.
.posledné
.týždeň

Akreditácie – choroba alebo liek?

.martin Mojžiš .časopis .rozhovor 11.10.2015

Je dlhoročným členom Akreditačnej komisie, ktorú časť akademickej obce považuje za liek pre choré slovenské vysoké školstvo, zatiaľ čo iná časť ju považuje za súčasť choroby.

.týždeň

Džezová flauta

.martin Mojžiš .časopis .spoločnosť 11.10.2015

Ako stredoškoláčka povyhrávala veľa národných aj medzinárodných hudobných súťaží. Na vysokej škole chcela študovať flautu aj džez. Takže sa musela vybrať do Londýna. Mária Reháková

Nobelova cena pre oscilujúce neutrína

Nobelova cena pre oscilujúce neutrína

.martin Mojžiš .spoločnosť 06.10.2015

Nobelovu cenu za fyziku dostali Takaaki Kajita a Arthur McDonald za objav súvisiaci s osciláciami neutrín. O čo v procese ide?

Voda na Marse

Voda na Marse

.martin Mojžiš .spoločnosť 28.09.2015

V pondelok, 28. septembra 2015 oznámila NASA na tlačovej konferencii objav tečúcej vody na povrchu planéty Mars. Čo naozaj objavili a čo to znamená z hľadiska možností života na Marse?

.týždeň

Španielska hra

.martin Mojžiš .časopis .týždeň doma 26.09.2015

Granty v rámci súťaže Talenty novej Európy sa udeľujú v troch kategóriách: v športe, vo vede a v umení. Šach je pritom športom, vedou aj umením. Šachový talent je preto asi najlepším stelesnením tejto súťaže. Napríklad deväťročná Viktória Nadzamová.

.týždeň

Lockout, bojkot, memorandum

.martin Mojžiš .časopis .rozhovor 26.09.2015

Má jednu zlatú a dve strieborné medaily z majstrovstiev sveta. Vlastní prsteň víťaza Stanley Cupu. A stojí v čele odporu slovenských hokejistov proti neférovej voľbe prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja. Michal Handzuš.

.týždeň

Zničili katolíci USA?

.martin Mojžiš .názory 14.09.2015

V polovici 19. storočia ovládal Američanov strach z neutíchajúceho prílevu chudobných katolíkov s údajným sklonom k zločinnosti. Strach iracionálny i racionálny.

.týždeň

Mobilná aplikácia

.martin Mojžiš .časopis .týždeň doma 12.09.2015

Minulé leto strávil na stáži v Googli v Krakove. Toto leto trávi na stáži vo Facebooku v Silicon Valley v Kalifornii. Rozhovor sme robili cez skype. Jozef Marko.

.týždeň

Krok za krokom – 50 km

.martin Mojžiš .časopis .rozhovor 06.09.2015

Po prvom mieste na svetovom pohári 2010 ho poznali všetci priaznivci slovenskej atletiky. Po druhom mieste na ME 2014 ho poznali všetci športoví fanúšikovia. Teraz, po prvom mieste na MS 2015, ho pozná celé Slovensko. Matej Tóth.

.týždeň

Smutná kniha

.martin Mojžiš .časopis .literatúra 29.08.2015

Na prvý raz som tú knihu nekúpil, niečo ma odradilo. Potom som rozhodnutie zmenil, ale prestal som ju čítať po pár desiatkach strán, niečo mi na nej nesedelo. Nakoniec som sa k nej vrátil. Našťastie.