Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Martin Mojžiš
.martin Mojžiš
V .týždni má na starosti rubriky veda a šport. Najradšej má svätý pokoj, keď nemusí o ničom písať, čítať ani rozmýšľať. Keď ten pokoj má, potom ho trávi napríklad aj písaním, čítaním a rozmýšľaním o všeličom. Učil a stále učí fyziku a je veľmi vďačný za to, že sa stále ešte nájdu ľudia, ktorých dokáže niečo naučiť. Jeho populárno-vedecké články vyšli v našom vydavateľstve aj knižne (Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy, Tri hlavy draka). Športoval, kým vládal, hrá počítačové hry, ale už ani tie ho príliš nebavia, hrá sa so svojimi deťmi, ale nemá na to vždy dosť trpezlivosti. Vie sa celkom slušne nahnevať.
.posledné
(Odomykáme) Hríb, Mojžiš: Rusko šíre, Rusko pusté

(Odomykáme) Hríb, Mojžiš: Rusko šíre, Rusko pusté

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma 20.03.2022

„Po mnoho staletí existuje takový ruský problém. Rusko přesně neví, kde začíná a kde končí. I když je to největší země světa, má pocit, že je taková trochu malá a že ji ohrožují i nepatrní sousedé,“ povedal v roku 2008 Václav Havel.

Mojžiš: Zničíme svet jadrom?

Mojžiš: Zničíme svet jadrom?

.martin Mojžiš .názory .téma 14.03.2022

Putinova diabolská vojna na Ukrajine priniesla niekoľko strašidelných vecí, s ktorými sa väčšina z nás doteraz nestretla. Jednou z nich je hrozba globálneho jadrového konfliktu. Nie všetci sa pri tejto hrozbe cítime ako králik pred kobrou, ale aspoň náznak strachu asi pocítil každý. Máme sa báť?

Polemika, ktorá pretrváva dodnes: Ako mrzne horúca voda?

Polemika, ktorá pretrváva dodnes: Ako mrzne horúca voda?

.martin Miko .veda .veda 13.03.2022

„Volám sa Erasto B. Mpemba a poviem vám o mojom objave, ktorý bol spôsobený nesprávnym používaním chladničky." Týmito slovami sa tanzánijský študent Erasto Mpemba zapísal do vedeckých dejín a vyvolal vedeckú polemiku, ktorá pretrváva dodnes, aj takmer o 60 rokov neskôr!

Slabá demokracia?

Slabá demokracia?

.martin Mojžiš .názory .téma 07.03.2022

V počítačovej hre Civilizácia si hráč môže vybrať rôzne typy politického zriadenia, medzi inými aj slobodu a autokraciu. Sloboda má svoje výhody, ale v prípade vojny je výhodnejšia autokracia. A ako je to v skutočnom svete? O tom sa niečo dozvedáme práve teraz.

.týždeň Martina Mojžiša: Pozor na slová

.týždeň Martina Mojžiša: Pozor na slová

.martin Mojžiš .názory ..týždeň 06.03.2022

Ak slovenský neonacista obhajuje ruský klon Adolfa Hitlera, ktorý tvrdí, že jeho cieľom je denacifikácia Ukrajiny, slová prestávajú byť slovami a stávajú sa iba zvukmi. Ale aj tie zvuky sú dôležité a treba ich počúvať. Rovnako ako hlúposti či lži.

Hríb, Mojžiš: Vláda v polčase

Hríb, Mojžiš: Vláda v polčase

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma 27.02.2022

Slovenskú vládu, ktorá práve vstupuje do druhej polovice svojho fungovania, možno charakterizovať jediným slovom – nekompetentnosť. Z tohto všeobec-ného trendu existuje len zopár výnimiek. Ale práve tie sú mimoriadne dôležité.

6-ročný príbeh bronzového úspechu

6-ročný príbeh bronzového úspechu

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .šport 19.02.2022

Olympijský hokejový turnaj bol znovu celonárodným sviatkom. Nestalo sa to náhodou. Hra slovenskej reprezentácie bola výsledkom dlhodobej práce nového vedenia hokeja. Vrátane rozhodnutia Mira Šatana osloviť Craiga Ramsayho.

Hríb, Mojžiš: Skvelé, máme historický bronz

Hríb, Mojžiš: Skvelé, máme historický bronz

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory 19.02.2022

O bronzové olympijské medaily sme už raz hrali, v roku 2010 vo Vancouveri. Po dvoch tretinách sme nad Fínmi viedli 3:1, tretiu tretinu sme prehrali 0:4. Sedeli sme vtedy v hľadisku a cítili smútok.

.týždeň v stredu: Postup je skvelý, a tá hra

.týždeň v stredu: Postup je skvelý, a tá hra

.martin Mojžiš .štefan Hríb .názory 16.02.2022

Takže hráme o olympijské medaily. To je dôležitá správa. Ale hra, akú sme predviedli vo štrvťfinále, je ešte oveľa dôležitejšia.

Hríb, Mojžiš: Čo sa to prechádza po Slovensku?

Hríb, Mojžiš: Čo sa to prechádza po Slovensku?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma 13.02.2022

Čo sme práve sledovali na Slovensku – úplnú stratu morálneho kompasu alebo len stratu súdnosti? Ak to druhé, prečo stratilo rozum naraz toľko veľmi odlišných ľudí – a pritom všetci v podstate rovnakým spôsobom?