Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Martin Mojžiš
.martin Mojžiš
V .týždni má na starosti rubriky veda a šport. Najradšej má svätý pokoj, keď nemusí o ničom písať, čítať ani rozmýšľať. Keď ten pokoj má, potom ho trávi napríklad aj písaním, čítaním a rozmýšľaním o všeličom. Učil a stále učí fyziku a je veľmi vďačný za to, že sa stále ešte nájdu ľudia, ktorých dokáže niečo naučiť. Jeho populárno-vedecké články vyšli v našom vydavateľstve aj knižne (Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy, Tri hlavy draka). Športoval, kým vládal, hrá počítačové hry, ale už ani tie ho príliš nebavia, hrá sa so svojimi deťmi, ale nemá na to vždy dosť trpezlivosti. Vie sa celkom slušne nahnevať.
.posledné
.týždeň Martina Mojžiša: Kvetnatosť právnického jazyka

.týždeň Martina Mojžiša: Kvetnatosť právnického jazyka

.martin Mojžiš .názory .názor 27.10.2023

V máloktorom odbore je možné vygenerovať na jednoduchú otázku odlišné odpovede, ale v práve to možné je. Často tam totiž nejde ani tak o odpoveď, ako skôr o gramaticky viac-menej usporiadané hromadenie slov prednášané intonáciou typickou pre odpovede.

Hríb, Mojžiš: Kto sa zmocnil štátu?

Hríb, Mojžiš: Kto sa zmocnil štátu?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma 20.10.2023

Memorandum, koaličná zmluva, ministri – išlo to rýchlo, veľmi rýchlo. Tí, ktorí idú vládnuť Slovensku, prejavili netrpezlivý záujem o okamžitú moc a dlhodobý nezáujem o jej civilizovanú povahu. Hrubá povaha novej moci je už evidentná.

Život, vesmír a všetko

Život, vesmír a všetko

.martin Mojžiš .rozhovory .rozhovor 20.10.2023

Hosťom špeciálneho vedeckého dielu relácie .pod lampou bol tohtoročný predseda poroty ESET Science Award, švajčiarsky astronóm, spoluobjaviteľ prvej extrasolárnej planéty a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Michel Mayor.

.pod lampou s nositeľom Nobelovej ceny Michelom Mayorom

.pod lampou s nositeľom Nobelovej ceny Michelom Mayorom

.martin Mojžiš .pod lampou 16.10.2023

Ako sa dajú vidieť planéty v iných slnečných sústavách? Koľko takých sústav existuje? Môže na nich existovať život? Existuje tam?

Hríb, Mojžiš: Čo ďalej, Slovensko?

Hríb, Mojžiš: Čo ďalej, Slovensko?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma 13.10.2023

Robert Fico bude štvrtýkrát predsedom vlády Slovenskej republiky. Nie je to prekvapenie – dalo sa to čakať pred voľbami, ešte viac sa to dalo čakať po voľbách, a teraz je to tu. Čakajú nás nedobré časy. Čo budeme robiť?

Vedomosti alebo kompetencie?

Vedomosti alebo kompetencie?

.martin Mojžiš .spoločnosť .školstvo 06.10.2023

Podľa zákona č. 245/2008 Zbierky zákonov (školského zákona) je cieľom výchovy a vzdelávania umožniť dieťaťu alebo žiakovi získať vzdelanie podľa tohto zákona. Tak vraví článok 1, paragraf 4, písmeno a). Písmená b) a c) hovoria o kompetenciách. A sú tam aj ďalšie písmená.

.týždeň Martina Mojžiša: Šikana a veľká lesť

.týždeň Martina Mojžiša: Šikana a veľká lesť

.martin Mojžiš .názory ..týždeň 06.10.2023

Doba je dnes akási zmäkčená. Dokonca až tak, že sa trnavskému gadžovi podarila veľká lesť.

Hríb, Mojžiš: Čo všetko sa stalo vo voľbách

Hríb, Mojžiš: Čo všetko sa stalo vo voľbách

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma 06.10.2023

Boli to v mnohom kľúčové voľby. Čo teda znamená, že ich vyhral Smer? A čo o nás hovorí, že Smer, Hlas, SNS a Republiku volilo päťdesiat percent voličov, pričom ďalších deväť percent dalo hlas pánovi Matovičovi? A naopak, akou správou je úspech PS?

Hríb, Mojžiš: O čo všetko ide v sobotu

Hríb, Mojžiš: O čo všetko ide v sobotu

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma 27.09.2023

Za desiatky hodín rozhodneme, aké chceme Slovensko v nasledujúcich rokoch. Rozhoduje každý hlas, a to aj vtedy, ak by to nebolo také tesné ako dnes. Náš hlas je našou predstavou o krajine a tá tu ostane bez ohľadu na volebný výsledok.

Hríb, Mojžiš: Koho .týždeň odporúča voliť

Hríb, Mojžiš: Koho .týždeň odporúča voliť

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma 22.09.2023

Dnes odporučíme, koho je rozumné voliť. Robíme to celú existenciu .týždňa – a robíme to preto, lebo si myslíme, že je to fér. Hovoríme tým, aké hodnoty sú pre nás kľúčové a kto ich v tejto chvíli najviac zastupuje.