Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
Space Shuttle: Ťahúň a prvých sedem statočných

Space Shuttle: Ťahúň a prvých sedem statočných

.juraj Petrovič .veda .veda 22.09.2023

Štart Space Shuttle bol presne naplánovaný koncert a balet tisícov ľudí a veľkého množstva techniky, ktorého centrom bol pochopiteľne samotný raketoplán. Príprava zostavy Space Shuttle prebiehala vo VAB, kde sa orbiter pripojil k externej nádrži a raketám na pevné palivo, ktoré ju z dvoch strán podopierali. Obrovský pásový dopravník potom celú štartovaciu plošinu dopravil na takmer šesť kilometrov vzdialenú rampu 39. Tri dni pred štartom sa začalo samotné odpočítavanie.

Space Shuttle: Testy, testy a testy

Space Shuttle: Testy, testy a testy

.juraj Petrovič .veda .veda 08.09.2023

V minulom diele sme popísali väčšinu častí orbitera, zostala ale jedna časť, ktorá sa nakoniec pri jeho vývoji a konštrukcii ukázala ako najzložitejšia, najnáročnejšia na čas a ako úzke hrdlo, ktoré spočiatku obmedzovalo aj počet letov, ktoré mal podľa návrhov NASA Space Shuttle ročne absolvovať.

Deep biotech Mira Gašpárka: Biomedicína vo vesmíre

Deep biotech Mira Gašpárka: Biomedicína vo vesmíre

.miroslav Gašpárek .stĺpčeky .veda 08.09.2023

Biomedicínsky výskum sa odohráva takmer v každom meste s väčšou univerzitou, no len málokto zrejme tušil, že tento výskum prebieha aj nad našimi hlavami.

Space Shuttle: Od kresliacej dosky k Enterprise

Space Shuttle: Od kresliacej dosky k Enterprise

.juraj Petrovič .veda .veda 01.09.2023

17. marca 1972 vypísala NASA súťaž na dodávku hlavnej časti Space Shuttle – orbitera. Ponuky bolo potrebné odovzdať do 12. mája 1972 a NASA ich dostala od štyroch firiem. North American Rockwell, McDonnell Douglas, Lockheed a Grumman. Zadanie zákazky v celkovej hodnote 2,6 miliardy dolárov počas predvolebnej kampane nazvali demokrati okamžite predvolebnou kortešačkou. Pravdou, naopak, je, že výber bol tak nestranný, ako to len bolo možné.

Space Shuttle: Od peňazí k technike

Space Shuttle: Od peňazí k technike

.juraj Petrovič .veda .veda 25.08.2023

Doteraz sme sa v príbehu Space Shuttle, amerického raketoplánu, sústredili viac na boj o financie. Teraz sa ale pozrieme, ako sa vyvíjal technický koncept. Pochopiteľne, významný vplyv naň mali práve peniaze, tie ale budú len na pozadí. Štyri firmy dostali od NASA zákazku na pôvodné štúdie Space Shuttle. Každá z nich zvolila iný prístup a každá nejakým spôsobom prispela k jeho konečnému tvaru a funkcii.

Deep biotech Mira Gašpárka: Nový liek na popôrodnú depresiu

Deep biotech Mira Gašpárka: Nový liek na popôrodnú depresiu

.miroslav Gašpárek .stĺpčeky .veda 18.08.2023

Popôrodná depresia je mentálny stav podobný depresii, no výskum naznačuje, že mechanizmy vedúce k jej vzniku sú mierne odlišné – a to volá aj po odlišnej liečbe.

Space Shuttle V: Konečný kompromis

Space Shuttle V: Konečný kompromis

.juraj Petrovič .veda .veda 18.08.2023

Thomas Paine bol síce racionálnym mužom, ale to mu nebránilo mať veľké sny. Podporoval ho aj šéf strediska pilotovaných letov NASA George Mueller. Američania mali letieť na veľkú vesmírnu základňu už v polovici sedemdesiatych rokov. Tú mal zásobovať práve Space Shuttle. Nixonova administratíva a americký Kongres mali na ich sny zásadne iný názor.

Dokážeme vyliečiť demenciu?

Dokážeme vyliečiť demenciu?

.norbert Žilka .veda .veda 04.08.2023

Zatiaľ nie. Ale postupne, po malých krokoch, sa blížime k účinnej terapii. Nové výsledky z klinických skúšaní terapeutických protilátok prinášajú optimizmus. Protilátky dokážu spomaliť progresiu ochorenia. Ale ich použitie v praxi bude veľmi problematické.

Deep biotech Mira Gašpárka: Svetlo, stres a starnutie

Deep biotech Mira Gašpárka: Svetlo, stres a starnutie

.miroslav Gašpárek .stĺpčeky .veda 28.07.2023

Parkinsonova choroba, demencia či šedý zákal – toto sú len niektoré z mnohých ochorení spojených s opotrebovaním nášho organizmu a postupným starnutím. Dokáže nám však pomôcť liečiť nešváry pokročilého veku napríklad svetlo?

Lietajúca tehla

Lietajúca tehla

.juraj Petrovič .veda .veda 21.07.2023

Po vzrušujúcom Apolle 11, ktoré dostalo človeka na Mesiac a Američanom vyhralo preteky vo vesmíre, záujem verejnosti, ale aj politikov vo Washingtone o vesmírny výskum drasticky poklesol. Bola s ním síce spojená prestíž, ale tiež obrovské náklady. A to v dobe, keď USA navyšovali svoje kontingenty vo Vietname a ekonomická situácia sa nezlepšovala. Technologický optimizmus šesťdesiatych rokov bol preč.