Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
Nanomašinky

Nanomašinky

.peter Szolcsányi .časopis .veda

Predstavte si pevnú reťaz, nákladný výťah, otočný žeriav a rýchle auto. Máte? Fajn, tak teraz ich zmenšite na veľkosť tisíciny hrúbky ľudského vlasu. Že to predsa nejde? Ale jasné, že ide.

Samopojedanie ako forma opravy: Nobelovka za objav z krajiny zázrakov

Samopojedanie ako forma opravy: Nobelovka za objav z krajiny zázrakov

.ľubomír Tomáška .časopis .veda

Kým dočítate túto vetu, dôjde vo vašich červených krvinkách k degradácii približne desať na pätnástu molekúl hemoglobínu. Nemajte však obavy! Za ten istý čas budú tieto molekuly nahradené čerstvým hemoglobínom, pripraveným na transport kyslíka a oxidu uhličitého.

Topológia a nový pohľad na fyziku

Topológia a nový pohľad na fyziku

.richard Hlubina .časopis .veda

Prečo sa po zamrznutom rybníku dá prejsť bez ponorenia do vody? Ako je možné, že ľad sa správa ináč ako voda, keď pozostáva z tých istých molekúl? A predovšetkým: majú všetky skupenské premeny predobraz v premene kvapalnej vody na ľad?

.týždeň

Dovidíme na začiatok vesmíru

.michal Novota .časopis .veda

Keď si v práci ráno sadne za obrazovku počítača, hľadí tak ďaleko a hlboko do minulosti ako nikto iný. Študoval históriu, teraz je astrofyzik. Najviac ho dojme pohľad na Mliečnu dráhu na oblohe. Joel D. Green zo Space Telescope Science Institute.

.týždeň

S geológom na Everest

.ján Madarás .časopis .veda

Hovorí sa Človek mieni, osud mení. V mojom prípade tým osudom bolo stretnutie s docentom RNDr. Rudolfom Mockom, CSc., učiteľom geológie na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. 

.týždeň

Čo robíme, keď chodíme II

.martin Mojžiš .časopis .veda

V marci sme v .týždni uverejnili lifestylový článok Kataríny Uhrovej Čo robíme, keď chodíme? Názov je to inšpirujúci a pre rubriku veda priam vyzývavý. Takže, ako vlastne chodíme?

.týždeň

Dve ramená

.martin Mojžiš .časopis .veda

Čakali sme sto rokov, ale nakoniec sme sa dočkali – 14. septembra 2015 naše detektory zaregistrovali gravitačné vlny. Čo to znamená pre fyziku a astronómiu? Niekoľko vecí naraz.

.týždeň

Moderná veda u nás?

.ľubomír Smrčok .časopis .veda

My slovenskí vedci sme sa stali akýmisi duševnými bezdomovcami európskej vedy. Podobne ako skutoční bezdomovci, aj my sme sa prestali starať o civilizačné návyky ...

.týždeň

Dvaja dôstojníci

.martin Mojžiš .časopis .veda

Všeobecná teória relativity vznikla počas prvej svetovej vojny. Dvaja muži, ktorí neskôr zásadným spôsobom prispeli k rozvoju tejto teórie, ...

.týždeň

Dve polovice

.martin Mojžiš .časopis .veda

Z troch klasických predpovedí všeobecnej teórie relativity vypočítal Einstein jednu na prvý šup správne a dve nesprávne.