Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Martin Mojžiš
.martin Mojžiš
V .týždni má na starosti rubriky veda a šport. Najradšej má svätý pokoj, keď nemusí o ničom písať, čítať ani rozmýšľať. Keď ten pokoj má, potom ho trávi napríklad aj písaním, čítaním a rozmýšľaním o všeličom. Učil a stále učí fyziku a je veľmi vďačný za to, že sa stále ešte nájdu ľudia, ktorých dokáže niečo naučiť. Jeho populárno-vedecké články vyšli v našom vydavateľstve aj knižne (Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy, Tri hlavy draka). Športoval, kým vládal, hrá počítačové hry, ale už ani tie ho príliš nebavia, hrá sa so svojimi deťmi, ale nemá na to vždy dosť trpezlivosti. Vie sa celkom slušne nahnevať.
.posledné
Tavárišč Žilinka

Tavárišč Žilinka

.martin Mojžiš .názory .téma

Žilinka je človek na svojom mieste. Na čele generálnej prokuratúry sovietskeho typu má stáť generálny prokurátor sovietskeho typu. Človek, ktorý svojimi postojmi a činmi dokáže jasne a zrozumiteľne demonštrovať, čo tento typ prokuratúry v skutočnosti znamená.

Americký čert na slovenskej stene

Americký čert na slovenskej stene

.martin Mojžiš .názory

Kto dnes maľuje amerického čerta na slovenskú stenu? Nezmyselné táraniny o slovensko-americkej obrannej zmluve šíria zjavne Žilinka a Fico.

Hríb, Mojžiš: Nemáme koho voliť?

Hríb, Mojžiš: Nemáme koho voliť?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma

V krajine, ktorá funguje a má perspektívu, sa žije dobre. A ako sa žije na dnešnom Slovensku? Ako fungujeme a aká je naša perspektíva? Žije sa tu dobre? A ak teraz nie, je šanca, že sa to zmení? Máme koho voliť?

Hríb, Mojžiš: Slovenské otázky 2022

Hríb, Mojžiš: Slovenské otázky 2022

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma

Bude to znovu náročný rok. Samozrejme, najmä pre pandémiu. Číslo 2022 však bude aj míľnikom, ktorý rozhodne o osude uneseného štátu, o konci dominancie dua Matovič-Kollár a o alternatíve k nim.

Odomykáme Martin Mojžiš: Medzi nami neveriacimi

Odomykáme Martin Mojžiš: Medzi nami neveriacimi

.martin Mojžiš .názory .názory

Na tom, ako sa dnes darí kultúrnym vojnám, je čosi pozoruhodné. Ak sa šíky pod zástavami tolerancie stretnú so šíkmi pod zástavami lásky, človek by neočakával až taký neľútostný boj. Odkiaľ sa berie to neutíchajúce odhodlanie vo vojnách, ktoré sú všetko možné, len nie kultúrne?

Nobelovské prednášky 2021

Nobelovské prednášky 2021

.martin Mojžiš .veda .veda

Prirodzeným časom na písanie o nových Nobelových cenách je buď október, keď nobelovský výbor oznamuje, kto cenu v danom roku získal, alebo december, keď sa ceny odovzdávajú. Väčšina novín dáva prednosť októbru – čerstvé informácie sú čerstvé informácie. My máme radšej december.

Hríb, Mojžiš: Aké je byť doma?

Hríb, Mojžiš: Aké je byť doma?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .názory

Niekomu sa slovenský lockdown zdá tvrdý a ostrý, inému mäkký a tupý, ale v jednom sa zhodneme skoro všetci – po večeroch sme výrazne viac doma a prekáža nám to. Keby to bolo len na pár dní, vydržíme. Ale čo ak budú z dní týždne a z týždňov mesiace?

Je to na nás

Je to na nás

.martin Mojžiš .názory .téma

Všetci tí, ktorí správne predpovedali intenzitu tretej vlny a dlhodobo volali po účinných opatreniach, môžu dnes prepadať zúfalstvu. Je to adekvátne, je to pochopiteľné, ale nie je to rozumné. Napriek sile covidu, napriek slabosti vlády, napriek tuposti opozície tento boj neprehrávame.

Rozhovor s poradcom prezidentky Čaputovej Norbertom Kurilom o klíme a ľuďoch

Rozhovor s poradcom prezidentky Čaputovej Norbertom Kurilom o klíme a ľuďoch

.martin Mojžiš .rozhovory .téma

Bol členom delegácie prezidentky SR na tohtoročnej Konferencii OSN o klimatickej zmene v Glasgowe. Ako poradca prezidentky pre životné prostredie, energetiku, zmenu klímy a podnikateľské prostredie tam, samozrejme, nemohol chýbať. Norbert Kurilla.

Martin Mojžiš: Kto víťazí, pravda?

Martin Mojžiš: Kto víťazí, pravda?

.martin Mojžiš .spoločnosť .téma

Štandarda československých prezidentov hlásala viac ako šesťdesiat rokov pozoruhodné heslo: Pravda vítězí. Dve tretiny tohto času pritom išlo o prezidentov štátu založeného na lži. Aj to heslo bolo vtedy lžou. Štandarda slovenských prezidentov nehlása nič. Veľmi výstižné.