Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Martin Mojžiš
.martin Mojžiš
V .týždni má na starosti rubriky veda a šport. Najradšej má svätý pokoj, keď nemusí o ničom písať, čítať ani rozmýšľať. Keď ten pokoj má, potom ho trávi napríklad aj písaním, čítaním a rozmýšľaním o všeličom. Učil a stále učí fyziku a je veľmi vďačný za to, že sa stále ešte nájdu ľudia, ktorých dokáže niečo naučiť. Jeho populárno-vedecké články vyšli v našom vydavateľstve aj knižne (Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy, Tri hlavy draka). Športoval, kým vládal, hrá počítačové hry, ale už ani tie ho príliš nebavia, hrá sa so svojimi deťmi, ale nemá na to vždy dosť trpezlivosti. Vie sa celkom slušne nahnevať.
.posledné
Kritické myslenie

Kritické myslenie

.martin Mojžiš .názory 18.02.2024

Nedávno som bol v krčmovej diskusii totálne porazený proruskými kamarátmi z časov našej spoločnej športovej mladosti. Jeden úder a bol som hotový. Žiadne wazari, čistý ippon.

.týždeň Martina Mojžiša: Facka od mamy Dušana Tittela

.týždeň Martina Mojžiša: Facka od mamy Dušana Tittela

.martin Mojžiš .názory .názor 16.02.2024

Za útok Rusov na Ukrajinu môže NATO, násilie v rodine či socializmus v Denníku N. Aj to prinieslo posledných sedem dní.

Kto potreboval premlčať násilie?

Kto potreboval premlčať násilie?

.martin Mojžiš .názory 09.02.2024

Otázka, koho z mocných má premlčanie znásilnenia po desiatich rokoch chrániť, je, bohužiaľ, úplne prirodzená. Elementárna logika nás vedie priamo k tejto otázke.

Hríb, Mojžiš: Ruská ruleta so Slovenskom

Hríb, Mojžiš: Ruská ruleta so Slovenskom

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma 09.02.2024

V roku 1989 Československo odmietlo komunizmus a v roku 1998 Slovensko potvrdilo, že chce patriť medzi slobodné krajiny. Zdalo sa, že je rozhodnuté. Rok 2024 ale ukazuje, že rozhodnuté nie je – Slovensko sa vracia k čiernej diere.

Hríb, Mojžiš: Z čoho sa skladá svet

Hríb, Mojžiš: Z čoho sa skladá svet

.štefan Hríb .martin Mojžiš .rozhovory .téma 02.02.2024

V sérii relácií .pod lampou venovaných kvantovej fyzike sme hovorili o atómoch, z ktorých sa skladá hmota, o elektrónoch a jadrách, z ktorých sa skladajú atómy, o protónoch a neutrónoch, z ktorých sa skladajú atómové jadrá. A z čoho sa skladajú protóny a neutróny?

O čo ide konzervatívnej žene Igorovi Matovičovi

O čo ide konzervatívnej žene Igorovi Matovičovi

.martin Mojžiš .názory 01.02.2024

Cieľom Igora Matoviča je, aby sa prezidentom SR stal Peter Pellegrini. To nie je vtip, ani snaha napísať niečo zaujímavé alebo provokačné. Takto to jednoducho je.

Bizardná žintčica

Bizardná žintčica

.martin Mojžiš .názory 28.01.2024

Ak slová stratia váhu a povedať sa dá čokoľvek, vynára sa násilie – píše Štefan Hríb. A okrem toho sa vynára aj bezbrehá sloboda – píšem ja.

Hríb, Mojžiš: Toto je pokus o popretie zmyslu Slovenska

Hríb, Mojžiš: Toto je pokus o popretie zmyslu Slovenska

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma 26.01.2024

Je normálne, ak sa po voľbách upravujú dane, školské či zdravotnícke zákony, alebo aj spôsob boja s korupciou. Ak sa ale menia zákony tak, aby nepostihovali lúpeže či korupciu, ide o útok na samotný zmysel štátu. Presne taký dnes na Slovensku prebieha.

Svetový pohár a svetové fóry

Svetový pohár a svetové fóry

.martin Mojžiš .názory 21.01.2024

Prečo sa jedno zranené koleno tak hlboko dotklo takého veľkého počtu obyvateľov tejto krajiny? Je to výrazom empatie mnohých z nás smerom k jednej z nás? Nie, je to niečo hlbšie.

Martin Bútora: Z námestí k politike a späť

Martin Bútora: Z námestí k politike a späť

.martin Mojžiš .rozhovory .téma 19.01.2024

Pred Novembrom 89 (aj po ňom) významný sociológ, v Novembri 89 (a po ňom) dôležitý člen Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu, po porážke mečiarizmu veľvyslanec Slovenska v USA, dodnes aktívny pozorovateľ slovenskej politickej scény. Martin Bútora.