Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
.týždeň

O syfilise, politikoch a sebakritike

.anton Vydra .časopis .téma

S poslancom Národnej rady a dermatovenerológom Petrom Osuským sme sa rozprávali o neduhoch svetových politikov, ich chorobných predsudkoch, ale aj o strese a schopnosti zhodnotiť závažnosť svojho zdravotného stavu.

Považujete sa za obete? Môžu sa z vás vykľuť fanatici

Považujete sa za obete? Môžu sa z vás vykľuť fanatici

.anton Vydra .názory

V jednom zo svojich posledných komentárov pre New York Times sa David Brooks pustil do študentov a ich stratených životov. Chcú totiž zmenu, no začali stavať na pokrivenej pôde.

.týždeň

Nečasové úvahy akademikov

.anton Vydra .časopis .spoločnosť

V polovici mája sa v Skalici zišli slovenskí historici. Nehovorili len o dejinách, ale aj o politickej kríze či médiách a spísali tam aj výzvu Humanitné a spoločenské vedy v súčasnom svete. Aké má táto iniciatíva vyhliadky?

.týždeň

Zlatučká nôcka

.anton Vydra .časopis .lifestyle

Bolo to asi takto: „A určite si zájdite aj na výstavu v hentom dome. Sú tam také zlatučké maľby jednej mladej holky. Mladá baba a naozaj krásnučké veci robí.“ 

Demontáž demokracie 1946

Demontáž demokracie 1946

.anton Vydra .spoločnosť

O parlamentných voľbách, ktoré sa konali pred 70 rokmi, 26. mája 1946, sa zvykne hovoriť ako o posledných slobodných. S tou ich slobodou to však nie je také jasné.

.týždeň

Demontáž demokracie 1946

.anton Vydra .časopis .história

O parlamentných voľbách, ktoré sa konali pred 70 rokmi, 26. mája 1946, sa zvykne hovoriť ako o prvých povojnových a posledných slobodných. S tou ich slobodou to však nie je také jasné. Až priveľmi to už vtedy páchlo sovietskou plazivou propagandou.

Médiá a presnosť informácií

Médiá a presnosť informácií

.anton Vydra .názory

Každý, kto sa zapojil do vedeckého života, pozná rolu presnosti pojmov a prísnosti pri narábaní s faktmi pri vedeckom písaní. Preto ho môžu vyrušiť žurnalistické zjednodušenia.

Systém zlyhal, je tu Hitler

Systém zlyhal, je tu Hitler

.lukáš Krivošík .eva Čobejová .anton Vydra .slovensko

Pred pár dňami sme si pripomenuli výročie 71. konca druhej svetovej vojny v Európe. Dnes je však zásadnejšie pozrieť sa na samý začiatok. Do čias Weimarskej republiky

.týždeň

Literatúra ako veľké klamstvo

.anton Vydra .časopis .literatúra

Sú knihy, ktoré potešia, oddýchnete si pri nich a naberiete inšpiráciu do sivastých dní. No sú aj knihy, pri ktorých na vás dýchne absurdita, ťažoba a pesimizmus. Tak sa číta knižná trilógia Ágoty Kristóf, švajčiarskej spisovateľky maďarského pôvodu.

Cenzúra

Cenzúra

.anton Vydra .názory

Na fejsbúkovej stránke .týždňa sme neumožnili diskutovať extrémistom a extrémistickým stranám a vyjadrovať na ňom ich postoje. Cenzurujeme tým iné názory?