Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
.týždeň

Keď sa zo štátu stane iba územie

.anton Vydra .časopis .literatúra

V koncoročnej knižnej ankete .týždňa bola Čierna zem Timothyho Snydera často spomínaným titulom. Je to kniha, ktorá hovorí veľa o minulosti, ...

O troch knihách

O troch knihách

.anton Vydra .kultúra

Rok 2015 priniesol veľa zaujímavých kníh. Niektoré zarezonovali výrazne. No existujú aj také, o ktorých stojí zato napísať pár slov, pretože sú nesporne zaujímavé. Napríklad tieto.

Ako sa dívať na byzantské ikony?

Ako sa dívať na byzantské ikony?

.anton Vydra .kultúra

Rozprával som sa s niekoľkými slovenskými ikonopiscami a ľuďmi, ktorí sa tomu zvláštnemu umeniu venujú. Dozvedel som sa pritom aj veľa zaujímavého o tom, čo si všímať na ikonách.

.týždeň

Čo sa to, prosím vás, stalo?

.štefan Hríb .anton Vydra .časopis .rozhovor

Je jedným z kľúčových kardinálov v blízkom okolí pápeža. Zosmutnie, keď príde reč na utečencov, tvár sa mu rozjasní, keď uvažuje o Františkovej cirkvi a láske.

.týždeň

Slováci, ktorí píšu ikony

.anton Vydra .časopis .spoločnosť

Celé hodiny nerobia nič iné než to, že pozorujú tvár na ikone pred nimi. A potom pomaly urobia na drevenú dosku prvú skicu a pridávajú vrstvu za vrstvou.

.týždeň

Knižný rok 2015

.elena Akácsová .anton Vydra .časopis .literatúra

Túto anketu pripravoval rok čo rok Juraj Kušnierik. Jeho úmyslom bolo, aby sa viac hovorilo o knihách, ktoré ľudí za uplynulý rok najviac zaujali.

Terapia islamom

Terapia islamom

.anton Vydra .kultúra

Túto recenziu mal pôvodne písať Juraj Kušnierik. Váhal, či vybrať Ecovo Nulté číslo, alebo Houellebecqovo Podvolenie. Po udalostiach v Paríži by celkom isto siahol po Francúzovi.

Hannah a jej boj proti násiliu a totalitarizmu

Hannah a jej boj proti násiliu a totalitarizmu

.anton Vydra .názory

Pred 40 rokmi, 4. decembra 1975, zomrela Hannah Arendtová. Filozofka a významná mysliteľka židovského pôvodu, ktorá musela pred nacizmom utiecť najskôr do Paríža a potom do USA.

.týždeň

Hollandova hviezdna chvíľa

.anton Vydra .časopis .týždeň vo svete

Existuje vari vo vrcholovej politike menej zaujímavá tvár než tá, ktorá patrí francúzskemu prezidentovi? Možno. V posledných dňoch však François Hollande nabral druhý dych.

.týždeň

Paríž, piatok trinásteho

.anton Vydra .časopis .fototéma

Krvavé teroristické útoky, ktoré minulý týždeň otriasli metropolou Francúzska, si vyžiadali 129 mŕtvych a 350 zranených. Paríž sa stal na niekoľko hodín infernom.