Voľby v Nemecku menia vládu. Socialisti po prepade končia, Merkelovej CDU-CSU zrejme vytvorí koalíciu s liberálnou FPD a Zelenými. A hoci krajná AfD narástla, nemecký volič utečencov zvládol.  Štefan Hríb

.zásah
.týždeň

Povinná jazda?

.andrej Kalinka .kultúra .zásah

Ilustrátor kníh (nielen) pre deti. Krásne, ťažké, zodpovedné, tvorivé. Každý má iný postup, rukopis, vkus, inak chápe svoju úlohu v knihe. Dlhá cesta, mesiace, roky. 

.týždeň

It nemrazí

.lukáš Krivošík .kultúra .zásah

sú dve úrovne, na ktorých možno vnímať nové filmové spracovanie hororového románu To od Stephena Kinga. Hoci nejde o zlú snímku, celkom presvedčivá nie je ani na jednej z nich. 

Preč z Tatier!

Preč z Tatier!

.pavol Hubinák .kultúra .zásah

Pred pár mesiacmi mi zavolal usporiadateľ nového festivalu Tatra Flowers, aby som pomohol s hudobnou dramaturgiou – vybral vhodných umelcov. Trochu ma ten nápad zaskočil, ale po uistení aj zástupcami TANAP-u, že jednorazovo to prírode neublíži, som súhlasil.

.týždeň

Trápny seriál

.elena Akácsová .kultúra .zásah

Dávať si do nadpisu seriálu slovo trápny je veľká odvaha. Pretože ak to na divákov nezafunguje, okamžite sa im podsúva nálepka, akou ho ohodnotia. 

.týždeň

Jeden tvorca?

.eva Čobejová .kultúra .zásah

Už len do 3. septembra je možné v Prahe vidieť retrospektívnu výstavu nemeckého umelca Gerharda Richtera (1932). Všetci, ktorí sa dobre orientujú v súčasnom umení a žijú v blízkom priestore, už zrejme túto výstavu videli.

Najlepšie U2

Najlepšie U2

.mário Gešvantner .kultúra .zásah

Ešte na gymnáziu som väčšinou počúval slovenskú a najmä českú alternatívu. Preto si dobre pamätám, ako som si kúpil prvú zahraničnú platňu, ktoré vychádzali v licencii v Opuse.

.týždeň

Mahenov Jura

.michal Novota .kultúra .zásah

v tieni Národního divadla v Prahe sa skrýva malý antikvariát. Je dlhý ako slíž. Vstúpite dnu, zotmie sa, zavanie ten príjemne ochladzujúci odor starých kníh, o ktoré zakopávate v komínoch. 

.týždeň

Rozdelený Berlín

.juraj Malíček .kultúra .zásah

Na jeseň v roku 1989 prichádza do Západného Berlína britská agentka MI6, inkognito, samozrejme, veď je špiónka. Keď ju na letisku čaká miestna úderka KGB, dôjde jej, i nám, že Sovieti toho vedia podstatne viac, akoby mali. 

.týždeň

Kolotoč Crash

.filip Olšovský .kultúra .zásah

Rozdiel medzi čírou radosťou a zničujúcou frustráciou ešte nikdy nebol taký malý. Stačí byť narodený niekedy v prvej polovici deväťdesiatych rokov, mať doma hraciu konzolu Play Station 4 a nejakých štyridsať eur. 

.týždeň

Držgroš sa vracia

.juraj Malíček .kultúra .zásah

Sme v osemdesiatych rokoch v normalizovanom Československu a všetky deti navôkol odoberajú časopisy Elektrón, ABC a Kamaráta. Bez toho, že by sme to bližšie tematizovali, automaticky sa vo všetkých tých troch periodikách začína čítanie stránkou s komiksom.

  • 1
  • 1. stránka z 4
  • 2
  • 3
  • 4