Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Impérium: silná výpoveď o drsnom svete

Impérium: silná výpoveď o drsnom svete

.anton Vydra .kultúra

O Rusku už vzniklo množstvo kníh. Táto vás však dostane. Ryszard Kapuściński je nielen výborný štylista, ale reportér so skúsenosťou, ktorá jeho textu dodáva hodnovernosť.

.týždeň

Váš film je monštrum

.anton Vydra .časopis .film

August 1944. „Alex“ je členom Sonderkommanda v Osvienčime. Tajne urobí štyri hrozné fotografie. Film zvinie, vloží do tuby od zubnej pasty a prepašuje ho mimo tábora.

Umbertovo kyvadlo

Umbertovo kyvadlo

.anton Vydra .názory

Zomrel Umberto Eco. Narodil sa v roku 1932, prežil neobvyklý spisovateľský a vedecký život. Jeho vášňou bola semiotika a stredovek. A texty. Zanechal nám tu toho veľa.

Nikdy sme neboli na strane agresora, tvrdia ukrajinskí gréckokatolíci

Nikdy sme neboli na strane agresora, tvrdia ukrajinskí gréckokatolíci

.anton Vydra .spoločnosť

Prvé vážne spochybnenie spoločného vyhlásenia, ktoré v piatok 12. februára podpísali v Havane pápež František a moskovský patriarcha Kirill I., prichádza nečakane z Ukrajiny.

.týždeň

Končí sa doba univerzít?

.anton Vydra .časopis .literatúra

Sú dnes inštitúcie, akými sú univerzity, už len staromódnym a azda aj dekadentným prežitkom?

.týždeň

Stretnutie symfónie a dvoch mečov

.anton Vydra .časopis .spoločnosť

Dôležité udalosti sa niekedy odohrajú za neobvyklých podmienok. Nijaká noblesná reprezentatívna sála, len narýchlo upravený priestor na letisku.

Prebúdzanie z pasivity

Prebúdzanie z pasivity

.anton Vydra .spoločnosť

Pred 366 rokmi 11. februára 1650 zomrel René Descartes, o ktorom sa hovorí ako o otcovi novovekého myslenia. Jeho „cogito ergo sum“ je známejšie než význam tejto repliky.

.týždeň

Saulov vrah

.anton Vydra .časopis .fototéma

Izraelská tajná služba vypátrala nacistického zločinca Adolfa Eichmanna až 15 rokov po skončení druhej svetovej vojny. Uniesli ho, väznili, súdili a popravili.

.týždeň

Neťahať zbytočne tigra za fúzy, kým nesedí v klietke

.anton Vydra .názory

Kolegyňa Iva Mrvová napísala výzvu rektorom a akademickým senátom univerzít, aby prestali mlčať a zastali sa štrajkujúcich učiteľov. Lebo sa to týka aj ich. Súhlasím. A predsa...

.týždeň

Biskup, ktorý sa ozval

.anton Vydra .časopis .týždeň doma

Už dávno nezaznel hlas niektorého z predstaviteľov slovenskej Katolíckej cirkvi tak razantne ako minulý týždeň.